Weihnachtsessen wird auf einem schön eingedeckten Tisch gezeigt.

Vianočné recepty: Doprajte si kulinárske Vianoce

Vianoce sú o tradíciách. Neznamená to však, že zemiakový šalát musíte jesť celé sviatky od raňajok až po večeru. Stačí v štedrý deň na večeru. Pripravili sme pre vás vianočné recepty, ktoré vaše sviatky obohatia o kulinárske zážitky. Nemusíte sa však báť, že by ste najkrajšie sviatky v roku strávili v kuchyni varením. Ak vás to baví, samozrejme môžete, no naše recepty sú rýchle a jednoduché. Teda ideálne aj pre tých, ktorí radšej vychutnávajú, než varia. Budete vianočným hostiteľom? Potom inšpiráciu určite privítate. O to viac, ak medzi vašimi hosťami budú vegetariáni, či dokonca vegáni.

Samozrejme, v našich tipoch nájdete zaujímavé recepty s lahodným mäsom, no aj bez neho. Dali sme si záležať, bezmäsité a vegánske recepty budú chutiť aj zarytým mäsožravcom. Máme všetko, od predjedla, cez hlavných chod až po dezerty a nápoje, ktoré zahrejú, ale aj vytvoria atmosféru a spríjemnia posedenie po spoločnej večeri. Či obede? Je to na vás. Prajeme vám príjemné chvíle s milými ľuďmi a chutným jedlom.

Obsah Vianočné recepty: Doprajte si kulinárske Vianoce

  • Predjedlá a chuťovky
  • Vianočná večera
  • Vianočné poklady pre vegetariánov a vegánov
  • Najchutnejšie prílohy
  • Vianočné dezerty
  • Nápoje k vianočnej večery, či na večierok
  • Ako prestrieť stôl

Predjedlá a chuťovky

Začnime úplne od začiatku. Vaši hostia prídu, chcú si sadnúť a vy chcete hneď začať. To je ideálny čas na servírovanie malých, chutných predjedál alebo chuťoviek. Prvý veľký apetít je uspokojený a vy môžete ľahko prejsť k hlavnému chodu.

Vianočná večera

Klasické vianočné večere sú o hojnosti, teda sú tradične s mäsom. Radi kombinujeme hlavné jedlá s mäsom s vegetariánskymi alebo vegánskymi jedlami, či so šalátom, aby si každý našiel niečo pre seba. Samozrejme, radi vám poskytneme inšpiráciu:

Teplovzdušné fritézy Klarstein

Klarstein Crisp-Pro teplovzdušná fritéza
Klarstein Crisp-Pro teplovzdušná fritéza
73,90 €
119,90 €

Vianočné poklady pre vegetariánov a vegánov

Ak sa chcete vyhnúť mäsu alebo živočíšnym produktom vo všeobecnosti, stále máte na výber z mnohých chutných hlavných jedál. Samozrejme, existuje celá paleta chutných hotových výrobkov, ktoré si môžete kúpiť. Nechceme vás však ochudobniť o naše domáce vegetariánske hlavné jedlá:

Najchutnejšie prílohy

Čo by to bolo za hodovanie bez príloh? Ako milovníci kombinovania tradičných receptov z rôznych kútov sveta sa nevyhneme ani červenej kapuste a zemiakom. V našom fonde však máme aj niekoľko ďalších menej tradičných nápadov. Ktorý z receptov vám padol do oka?

Klarstein kuchynskí hrdinovia

Vianočné dezerty

Chutnému a sladkému dezertu sa jednoducho nevyhneme. Nič nepokazíte sušeným ovocím, no lahodný dezert je vždy vynikajúcou voľbou, však? Či už je to pena, puding alebo tiramisu – tieto dezerty doplnia vaše vianočné menu!

Klarstein kuchynské roboty

Klarstein Bella kuchynský robot
Klarstein Bella kuchynský robot
105,90 €
149,90 €
Klarstein Lucia Rossa kuchynský robot
Klarstein Lucia Rossa kuchynský robot
150,90 €
209,90 €
Klarstein Renata Rossa kuchynský robot
Klarstein Renata Rossa kuchynský robot
254,90 €
349,90 €

Nápoje k vianočnej večery, či na večierok

Okrem chutného jedla by pri štedrovečernej večeri samozrejme nemali chýbať ani nápoje. Vždy by mala byť po ruke voda. Mnohí ľudia si k jedlu radi doprajú pohár vína. Výnimočnú atmosféru však môžete vytvoriť aj lahodným kokteilom, aperitívom a zabudnúť nesmieme ani na digestívum.

Chladničky na víno Klarstein

Ako prestrieť vianočný stôl

Vianoce sú časom radosti, pokoja a spoločne strávených chvíľ. Srdcom týchto sviatkov je bezpochyby štedrovečerný stôl, ktorý spája rodinu a priateľov. Aby ste tento rok prestierali stôl, ktorý odráža vianočnú atmosféru a vrúcnu pohostinnosť, ponúkame vám niekoľko tipov ako na to.

Vyberte správnu farbu a dekorácie

Vianočný stôl by mal odrážať sviatočnú náladu a zároveň ladiť s celkovým dekorom vášho domova. Klasické farby ako červená, zelená, zlatá a strieborná nikdy nesklamú. Nebojte sa experimentovať aj s netradičnými odtieňmi ako je ľadovo modrá alebo pastelová ružová, ktoré môžu vniesť čerstvosť do vášho vianočného aranžmánu.

Výber riadu a príboru

Kvalitný a štýlový riad zvýrazní krásu vášho vianočného stola. Zvoľte taký, ktorý doplní váš vianočný dekor. Nezabudnite ani na príbor, ktorý by mal byť lesklý a čistý. Detaily ako sú servítky a ich skladanie môžu výrazne prispieť k celkovému vzhľadu stola.

Dekorácie a kvety

Dekorácie sú kľúčové pre vytvorenie sviatočnej atmosféry. Využite vianočné gule, sviečky, prírodné materiály ako sú šišky a vetvičky. Nemusíte ich aranžovať len do stredu stola, nesmú však zavadzať pri hostine. Nezabudnite na živé kvety, ktoré dodajú stolu čerstvosť a eleganciu.

Osvetlenie a sviečky

Správne osvetlenie vytvára na vianočnom stole domácku a pohodovú atmosféru. Sviečky sú ideálnym riešením, ako docieliť tento efekt. Rozmiestnite ich rovnomerne po celom stole a doplňte ich LED svetielkami pre jemný lesk.

Inspirovali sme vás? Alebo hľadáte niečo iné? Vianočné recepty si môžete vytvoriť aj vy. Často z tých tradičných. V našom archíve receptov nájdete stovky receptov, ktoré vás môžu inšpirovať. Pripravujeme pre vás tiež článok s tipmi na silvestrovské dobroty! Zostaňte preto naladení, aby ste aj v budúcom roku, hneď v prvý deň 2024, boli príjemne sýti.

Written by:

Svenja sa v kuchyni rada zameriava na najmenšie detaily. Od občerstvenia a rýchlych receptov až po viacchodové menu testuje všetko, kým to nebude dokonalé.