Ľudia držia poháre na víno a pripíjajú si pri západe slnka

Správne poháre na víno umocnia zážitok

Nápoj kráľov, víno, je ako výlet do nepreskúmanej krajiny. Chcete sa zahrať na Indianu Jonesa? Vybrať správne poháre na víno je prvý krok. Pomôžeme vám.

Večer s pohárom vína? Sú dva scenáre. Útulné pohodlie vašej obývačky alebo príjemná večera s priateľmi. Niečo medzi exituje, no dobré víno si skutočne vychutnáte len tak alebo tak.

Obsah:

Aby bol zážitok naozaj dokonalý, musí byť všetko perfektné. Možno ste si odteraz ani neuvedomili ako dôležité sú poháre na víno pre ten nebeský pocit pri každom odpití.

Pohár na víno nie je len nádobou – je to kľúčový nástroj, ktorý môže výrazne ovplyvniť to, ako víno chutí. Nie je preto dôvod čudovať sa, keď skúsený someliér vyberie na každé víno iný pohár. Ten totiž ovplyvní okrem chuti aj vôňu. Odkryte s nami ďalšie tajomstvo na ceste k dokonalému zážitku z pitia vína.

Vyberme sa do histórie

Prečo sú dnes poháre na víno tvarované práve tak, ako sú? Je za tým veda, no pre zaujímavosť sa pozrieme aj do histórie, aby sme mali komplexnejší obraz o evolúcii týchto dôležitých nádob na pitie.

Už starí Rimania a Gréci vnímali význam správnej voľby nádoby pri pití vína. Kým Gréci mali svoje kylikes – široké, plytké poháre, Rimania zase preferovali vysoké a úzke. Avšak, vývoj pohárov na víno, ako ich poznáme dnes, začal v stredovekej Európe.

V gréckom a rímskom období boli poháre z vypálenej hliny a víno sa bežne miešalo s vodou a bylinkami. Neskôr v stredoveku sa víno podávalo v drevných alebo kovových nádobách. Sklo sa stávalo populárnejším, ale ešte stále nebolo tak rozšírené ako v dnešnej dobe.

Shiraz 12 Slim vinotéka
Shiraz 12 Slim vinotéka
225,90 
399,90 
Vivo Vino 26 vinotéka
Vivo Vino 26 vinotéka
252,90 
449,90 
Shiraz 28 Uno, chladnička na víno
Shiraz 28 Uno, chladnička na víno
250,90 
399,90 
Vinovilla Duo 42 dvojzónová vinotéka
Vinovilla Duo 42 dvojzónová vinotéka
898,90 
1 099,90 

Poháre na víno a veda

So zdokonalením sklárskych techník v 15. storočí sa začali objavovať rôzne formy a tvary pohárov na víno. Každá epocha priniesla svoje zmeny a vylepšenia.

Avšak, v 20. storočí sa o slovo prihlásila veda. Začali sa totiž realizovať vedecké štúdie, ktoré skúmali vplyv tvaru pohára na chuť a vôňu vína.

Začali sa vyrábať poháre s tenkým sklom a dlhými nožičkami. Dôležitosť sa začala klásť na výber pohára podľa farby vína a jeho vlastností. V 20. storočí sa objavili aj poháre špecificky pre šampanské, portské a iné špeciálne vína.

Zatiaľ čo v minulosti bol výber pohára často otázkou estetiky a módneho trendu, dnes je to kombinácia umenia a vedy. Uvedomenie si, že konkrétny tvar pohára môže výrazne ovplyvniť naše vnímanie vína, je dôležitým míľnikom v histórii vinárstva.

Vyberáme pohár podľa vína

Dnes, keď si vychutnávame víno z krásneho pohára, je dobré si pripomenúť, že každý detail má svoju históriu a dôvod. A to nás vedie k otázke: Ako teda vybrať ten správny pohár pre konkrétne víno?

Máte pred sebou fľašu dokonalého bieleho burgundského alebo bohatý Cabernet Sauvignon. Obe vína sú skvelé vo svojom žánri, no pri servírovaní potrebujú absolútne odlišný prístup. Pohár nevynímajúc, dokonca môže byť rozhodujúcim faktorom pre dokonalý zážitok.

Poháre na biele víno: Pre svieže biele vína odporúčame skôr menšie, užšie poháre. Nazývajú sa tiež „tulipán“. Ich tvar dovoľuje koncentrovať jemné arómy a súčasne pomáha udržiavať nižšiu teplotu.

Poháre na červené víno: Tu je viac možností. Mladé červené vína s jemnou štruktúrou sa najlepšie vynímajú v stredne veľkých pohároch s väčším otvorením. Na druhej strane, plné, robustné červené vína ako Merlot si žiadajú veľké poháre s veľkým otvorením, ktoré dovoľuje vínu dýchať a plne sa otvoriť. Tieto poháre sa nazývajú cibuľové alebo balónové.

Poháre na ružové víno: Pre tento typ vína sú ideálne stredne veľké poháre s užším otvorením, ktoré zabezpečuje, že sviežosť a ovocné tóny vína budú v centre pozornosti.

Poháre na sladké a dezertné vína: Vzhľadom na ich koncentrovanú chuť a arómu sú pre ne najvhodnejšie menšie poháre.

Poháre na šumivé vína a šampanské: Dlhé a úzke flûte poháre sú ideálne. Pomáhajú zachovať bublinky a nerozptýliť arómy z vína. Rovnaké pravidlá platia aj pre pohár na prosecco.

Nemáte doma vyhovujúci pohár? Zasa až tak to nevadí! Ostatne, ak si pozriete film z talianskeho prostredia, nie zriedka si starí Taliani užívajú víno aj s malého pohárika, dokonca bez stopky. Vždy je najdôležitejšie si víno užiť s dobrej spoločnosti.

Vínové poháre a ich ďalšie vlastnosti

Tvar a veľkosť kalichu vínového pohára však nie je to jediné, čo vplýva na zážitok. Dokonalý pohár na víno je v skutočnosti celý súbor vlastností. Aké to sú?

Čírosť skla: Poznať skutočnú farbu vína je veľmi dôležité. Dokonale číre sklo je tak jediná možnosť.
Tenká stena: Spoznať viskozitu vína sa vám podarí len na pohároch s tenkou stenou.
Zabrúsený okraj: Táto úprava okraja pohára jednoducho najlepšie „spolupracuje“ s perami.
Vysoká stopka: Umožňuje vám lepšie spoznať farbu vína a krúžiť s ním.
Stabilita: Základňa poháru musí byť dostatočne veľká, aby sa pohár neprevrhol ani pri slabom zatrasení so stolom.
Objem: Ten musí byť dostatočný podľa výberu vína. Tak, ako sme uviedli v časti vyššie.

Z čoho sa vyrábajú poháre na víno?

Ľudia držia rôzne poháre na víno a pripíjajú si nad prestretým stolom

Ak spomenieme materiál na výrobu pohárov na víno, samozrejme vás napadne sklo. Čo ďalšie? Krištáľ či dokonca plast?

 • Sodno-vápenaté sklo je bežne používané sklo, z ktorého sa robí drvivá väčšina sklenených výrobkov. Poháre z takéhoto skla sú zväčša ťažšie, nakoľko sú hrubšie. 
 • Bezolovnatý krištáľ je vysoko refrakčný, čo znamená, že sklo je iskrivé. Táto vlastnosť sa prejavuje najmä na cene pohárov, ktoré sú môžu byť tiež tenšie v porovnaní s tými zo sodno-vápenatého skla.
 • Olovnatý krištáľ je má vysoký lesk a index lomu. Takéto sklá sa často zdobia bohatým brúsením. Znepokojil vás názov? Exituje veľa prehlásení, ktoré tvrdia, že takéto sklo je zdraviu nezávadné, no nemá sa v ňom skladovať alkohol. My by sme sa mu vyhli úplne.
 • Krištáľové sklo alebo český krištáľ je créme de la créme medzi sklami, nakoľko je toto sklo stále a príjemne lesklé. Aj preto sa využíva na tvorbu umeleckých predmetov. Krištáľové poháre sú však tie najdrahšie.
 • Plast, ako materiál na výrobu pohárov na víno, dnes dokáže veľmi verne napodobiť viaceré vlastnosti skla. Plastové poháre na víno sú vhodné na pitie na záhradnej párty, či počas cestovania, napríklad vo vlaku. Rozhodne by ste však nimi nemali nahrádzať sklenené poháre.  

Ručná výroba či masová produkcia?

Nezáleží len na materiáli, ale aj na tom, ako je pohár vyrobený. Ručne fúkané poháre sú jedinečné, často tenšie a s jemnejším okrajom, čo môže ovplyvniť pitie vína. Prirodzene, sú náročnejšie na výrobu a aj drahšie. Ručne fúkané poháre sú však voľbou tých najnáročnejších.

Masovo vyrábané poháre, či už zo skla alebo krištáľu, sú často hrubšie, ale ich konzistentná kvalita a odolnosť môžu byť plusom, najmä v reštauráciách alebo na veľkých akciách. Sú najčastejšou voľbou pri kúpe pohárov na doma.

Umývame poháre na víno

Umývanie pohárov na víno je tak trochu kontroverzná téma. Nájdete veľa odporúčaní, ktoré hovoria o tom, aby ste sa vyhli umývačke riadu. Avšak, množstvo zástancov moderného umývania rastie. Ako to teda je?

V podstate neexistuje jednoznačný dôvod, ktorý by povedal, ktorý spôsob umývania je lepší. Samozrejme, v prvom rade si musíte všimnúť, či výrobca označil poháre ako vhodné do umývačky riadu.

Ručné umývanie

 • Poháre by ste mali vždy umývať teplou až horúcou vodou. Tento dôvod nie je len hygienický. Pri umývaní studenou vodou hrozí, že pohár praskne, najmä ak ste ho práve zohriali používaním, teda pitím. (Voda pri umývaní je studenšia, než vychladené biele víno.)
 • Na umývanie použite jemnú handričku alebo hubku a bežné čistiace prostriedky. Pomôcka z drsnejších materiálov by mohla sklo poškriabať. Vždy dbajte na to, aby ste poháre poriadne vypláchli čistou vodou.
 • Pri ručnom umývaní držte pohár vždy za kalich. Ak by ste ho držali za nožičku, mohli by ste pohár zlomiť.
 • Poháre nechajte sušiť na kuchynskej utierke postavené na stopke. Zabránite tak akumulácii pachov. Poháre však poriadne vysušte.
 • Na čistenie nepoužívajte silné chemické čistiace prostriedky. Dôvod je ten, že môžu zanechať pachové aj chuťové stopy aj napriek tomu, že si pri oplachovaní dáte skutočne záležať.

Umývačka riadu

 • Ak poháre umývate v umývačke riadu, ako prvé skontrolujte, či sa vojdú do časti určenej na sklo. Poháre na prosecco vedia umývačku riadu pre svoje rozmery potrápiť. Poháre sa nesmú dotýkať a musia byť pevne opreté, aby sa neoškriabali alebo nerozbili. Opatrní buďte najmä pri tenkostenných pohároch.
 • Umývate poháre v umývačke riadu a vždy na nich zostanú škvrny? Máte tvrdú vodu. Tento problém vyriešite použitím umývacích kapsúl, ktoré zmäkčujú vodu. 

Ako uskladniť poháre na víno?

Poháre skladujte postavené na stopke alebo zavesené v stojane. Pred uskladnením ich vždy ručne vyleštite. Opäť použite jemnú tkaninu, odborníci odporúčajú dokonca látku z mikrovlákien, aby ste poháre nepoškriabali. Pre použitím ich rovnako prepláchnite a vyutierajte.

Jednou z najlepších možností, ako skladovať poháre na víno, je držiak priamo v chladničke na víno. Poháre sú tu chránené pred prachom, pachmi, prípadným rozbitím a nezaberajú zbytočne miesto. Samozrejme, sú správne vychladené na teplotu vína. Čo je asi najväčší benefit, ktorý šetrí čas potrebný na vychladenie pred servírovaním.

Chladničky, ktoré sú vybavené držiakom na poháre sú zväčšia s vyššou kapacitou a 2-zónové. V ponuke nášho e-shopu Klarstein je hneď niekoľko modelov.

Nepriamo sa tak dostávame k tomu, ako vlastne majú byť poháre vychladené. Tu je to jednoduché. Podľa samotného vína.

Prirodzene nebudete chladiť pohár na ťažké červené víno, ktoré má mať izbovú teplotu. Naopak, biele mladé víno, ktoré si najlepšie vychutnáte dobre vychladené si žiada aj vychladený pohár. Myslite na to, že pohár nemá víno ochladiť, ale má dlhšie udržať jeho nízku teplotu.

Vinári zvyknúť ako tipy na rýchle vychladenie pohára používať tieto triky. Ponoriť pohár do studenej vody, pričom ale hrozí prasknutie pohára, ak je veľmi tenký. Rozdiel teplôt by preto nemal byť vysoký.

S rýchlym vychladením pohára môže pomôcť aj zopár ľadových kociek, ktoré však musíte pred naliatím vína vysypať. Tiež pomáha zabaliť pohár do kuchynskej utierky namočenej v studenej vode.

Vinovilla Smart vinotéka
Vinovilla Smart vinotéka
537,90 
799,90 
Vinovilla 7 built-in Uno vstavaná chladnička na víno
Vinovilla 7 built-in Uno vstavaná chladnička na víno
330,90 
499,90 
Vinovilla Grande Duo vinotéka
Vinovilla Grande Duo vinotéka
1 291,90 
1 999,90 
Vinamour 77 Duo, vinotéka
Vinamour 77 Duo, vinotéka
891,90 
1 599,90 

Etiketa pohárov na víno

Etiketa pri pití vína sa nestará len o akúsi noblesu, ale aj o umocnenie zážitku a chutí. My sme z tej vybrali to, čo sa týka pohárov, zbytok možno niekedy nabudúce.

 1. Ako sme už vysvetlili, vyberte vhodný pohár, ktorý by mal mať teplotu podľa servírovaného vína.
 2. Pohár musí byť čistý, suchý a bez viditeľných fyzických poškodení, teda nepoškriabaný.
 3. Pri nalievaní vína do pohára sa hrdlom fľaše nikdy nedotýkajte pohára.
 4. Podľa veľkosti pohára nalievajte aj množstvo vína, nikdy však nie doplna! Prekvapivo to má praktický dôvod, vyhnite sa tak kvapkám vína mimo pohár.
 5. Vždy nalievajte najprv iným, až potom sebe.
 6. Pohár držte vždy za stopku. Praktický dôvod: neznížite/nezvýšite teplotu vína dlaňou.. Estetický dôvod: Nebudete mať špinavý pohár.
 7. Palcom a ukazovákom držte pohár tesne pod kalichom, budete sa vám tak vínom ľahšie krúžiť.

Doplňte dobré víno dobrým jedlom

Vybrali ste ten správny pohár? Potom nezostáva nič iné, len sa pohodlne usadiť, naliať si obľúbené víno a dopriať si k nemu niečo dobré. Čo? Skúste niektorý z našich receptov. Máme tipy ako na snacky, tak na väčšie jedlá, pre prípad, že ste hostiteľom:

Na zdravie

Teraz vám už nič nebráni vo výbere správnych pohárov na víno a zdokonalenie vášho zážitku. Myslite však na to, že víno vždy chutí najlepšie počas príjemných chvíľ. O samote, v príjemnej spoločnosti alebo k jedlu. Pozdvihnime poháre na stopke a na zdravie.