bageta a kvety

Francúzska bageta: Získali sme originálny recept

Nenápadná dobrota, ktorá má obrovský vplyv na francúzsku kuchyňu. Bageta je populárna pre svoju jednoduchosť, všestrannosť, ale aj preto, že otvára dvere kulinárskej kreativite. Ako tradičnú francúzsku bagetu pripraviť doma? Ako ju vylepšiť? Kde všade a ako sa bageta v gastronómii používa?  

Bageta je symbol Francúzska, ktorej história siaha do 19. storočia. Bola kľúčovým prvkom vývoja francúzskej kuchyne. Ide o pečivo, označuje sa aj ako chlieb. Spoznáte ju podľa typického oválneho tvaru.

Väčšinou sa vyrába z pšeničnej múky, vody, kvasníc a soli. Bageta je tradične pečená v peci pri vysokej teplote, čím získava krásnu, chrumkavú kôrku a mäkké vnútro. Dnes je populárna po celom svete a existujú rôzne varianty, ktoré sa odlišujú v zložení a vzhľade.

Bageta je výsledkom zmeny zákonov

Pekárne v Paríži piekli dlhé, oválne chleby s hrubou kôrkou a mäkkým stredom, ktoré sa nazývali “pain viennois” alebo “viedenský chlieb”. Tento typ chleba bol obľúbený medzi bohatšími obyvateľmi Paríža.

Zákon z roku 1920, ktorý zakazoval otvárať pekárne v skorých ranných hodinách, prinútil pekárov upraviť recepty na chlieb tak, aby bol čo najrýchlejšie upečený. A takto vznikla bageta tak, ako ju poznáme dnes. Okamžite sa stala populárnou po celom Francúzsku a získala si obľubu medzi všetkými vrstvami obyvateľstva.

Pripravte si ju doma… podľa svojich predstáv

Ak sa vám začínajú zbiehať slinky a živo pred sebou vidíte čerstvo upečenú chrumkavú bagetu, plnenú vašimi obľúbenými dobrotami, nemusíte hneď utekať do pekárne. Vyskúšajte recept na originálnu francúzsku bagetu. Získali sme ho od nadšenej francúzskej pekárky.

Originálna francúzska bageta

Tajomstvo bagetového zážitku je v tom, že do prípravy vložíte úsilie navyše. Ingrediencie sú samozrejme dôležitou časťou. Musíte použiť múku T650, teda pšeničnú, hladkú a polosvetlá. Tradične sa odporúča na pečenie chleba. Mimochodom, kódovanie T označuje, koľko minerálnych látok je v 100 gramoch múčnej sušiny. Čím je číslo vyššie, tým viac minerálnych látok v múke je. Vysoké T-éčka majú tiež nižší obsah lepku.

V receptoch na originálnu francúzsku bagetu tiež nájdete rôzne typy droždia. Náš francúzsky zdroj nás uistil, že je vhodné ako sušené, tak čerstvé droždie. Rozdiel je v množstve, ktoré použijete. Na 6 bagiet budete potrebovať 16 g čerstvého droždia, sušeného len 8 gramov.

Keď už viete ako piecť bagetu, upravte ju podľa seba. Ak tradičnej domácej bagete pridáte svoj jedinečný rukopis, len sa poteší. Upravte si ju tak, ako vám najviac chutí. Naše tipy sú:

  • Použite kvalitnejšie suroviny, bageta tak získa lepšiu chuť a kvalitnejšiu textúru.
  • Pridajte do cesta bylinky a korenie, bageta získa úplne novú chuťový profil. Použite napríklad čerstvý rozmarín, tymian a nebojte sa ani chuťovo naozaj výrazných aditív, ako je napríklad cesnak.
  • Vyskúšajte alternatívy, ako sú rôzne druhy múky, samozrejme aj tie bezlepkové, či dokonca použite lahôdkové droždie, ktoré obľubujú vegáni.  

Domáce bagety miesené ručne alebo pomocníkom?

Skutoční fajnšmekri si istotne položili otázku, aký je rozdiel v ručnom miesení cesta na bagetu a použitím kuchynského robota. Výsledná chuť je prirodzene o preferenciách každého z nás, no toto sú výhody a nevýhody oboch spôsobov prípravy cesta.

Ručné miesenie:

Výhody:

  • Môžete lepšie kontrolovať konzistenciu cesta a prispôsobiť ju svojim potrebám.
  • Môžete si vychutnať proces pečenia a pocit spojenia s potravinami, ktoré pripravujete.

Nevýhody:

  • Môže to byť náročné na ruky a zápästia, ak sa cesto musí dlhšie miesiť.
  • Môže byť ťažké docieliť rovnomerné cesto, ak nie ste skúsený pekár.

Miesenie kuchynským robotom:

Výhody:

  • Je to rýchlejšie a menej náročné na fyzické sily.
  • Môžete si byť istí, že je cesto dobre premiešané a rovnomerne miesené.

Nevýhody:

  • Môže to byť nákladnejšie, ak kuchynský robot musíte kupovať.
  • Miesenie môže byť menej intuitívne a menej zábavné ako ručné.

Dá sa domáca bageta skladovať? Jasné!

Príprava cesta a samotné pečenie je zábava, ktorú si chcete užívať. Ibaže, čo s napečenými bagetami, ktoré vám zostali? Ak ich správne uskladníte, dlhšie si zachovajú čerstvosť a chuť:

  • Na uskladnenie použite papierovú alebo plátennú tašku: Bagety by sa mali skladovať mimo priameho slnečného svetla a vlhkosti. Papierová alebo plátenná taške umožnia cirkuláciu vzduchu.
  • Skladujte ju pri izbovej teplote: Bagety by sa mali skladovať pri izbovej teplote a nie v chladničke. Chladnička môže spôsobiť, že bageta stratí svoju štruktúru a stvrdne.
  • Bagetu pred uskladnením nekrájajte: Bagetu by ste nemali krájať, kým ju nebudete jesť. Ak ju nakrájate, cesto začne schnúť a bageta sa rýchlo znehodnotí.
  • Skonzumujte ju čo najskôr: Bageta je najlepšia, keď je čerstvá. Ešte teplá je doslova zážitok, avšak počas celého prvého dňa si na nej skutočne pochutnáte.
  • Zamrazenie: Bagetu by ste mali zabaliť do plastovej fólie alebo na voľno do papierovej tašky. Rozmrazujte ju pri izbovej teplote, použiť rúru na rozmrazovanie labužníci neodporúčajú.

Takto uskladnená bageta vydrží v dobrom stave až 2-3 dni. Staršie bagety môžete použiť na krutotóny alebo ich vysusšiť na strúhanku. Zamrazenú bagetu by ste mali skonzumovať do 2 mesiacov.

Kde všade v gastronómii bagetu nájdete?

Ako sme už spomenuli, bageta sa udomácnila v kuchyniach po celom svete a využíva sa na množstvo spôsobov. My sme ako inšpiráciu vybrali tie najčastejšie, no fantázií sa medze nekladú.

1.      Vo francúzskej kuchyni je bageta samozrejmosťou. Používa sa ako príloha k rôznym jedlám, ako sú syry, polievky, šaláty, či morské plody.

2.      Plnená bageta je v regióne strednej Európy extrémne populárna. Vďaka svojmu tvaru sa hodí na plnenie rôznymi ingredienciami a vytváranie rôznych chuťových kombinácií.

3.      Bageta je základom pre taliansku bruschettu, kde sa nakrája na plátky, opečie a potom pokryje rôznymi prísadami, ako sú paradajky, cesnak, bazalka a olivový olej.

4.      V španielskej kuchyni sa bageta používa na výrobu tapas, malých jednohubiek, ktoré sa konzumujú v spoločnosti a slúžia ako predjedlo.

5.      Bageta sa často používa aj na výrobu rôznych kanapiek. V závislosti od chuti a preferencií môžete bagetu potrieť maslom, paštétou alebo iným šírením a ozdobiť ju rôznymi ingredienciami.

6.      Street food? Bageta sa používa aj ako základ pre rôzne druhy street foodu, ako sú napríklad vietnamské bánh mì alebo mexické sendviče torta.

7.      V niektorých kuchyniach sa bageta používa aj ako základ pre rýchle a jednoduché pizze. Bageta sa rozkrojí na polovicu, potrie sa omáčkou, posype syrom a ďalšími prísadami, ako sú šunka, olivy a paprika.

Aké druhy bagety vôbec poznáme?

Rôzne typy bagety na tmavom dreve.

Tradičná francúzska bageta je dlhá, úzka a má chrumkavú kôrku. Rozšírené sú však aj ďalšie druhy bagiet, ktoré už sú svojim spôsobom tradičné, no od skutočného originálu sa líšia.

Baguette de Tradition

Pripravuje sa z tradičných surovín, múky, vody, kvasníc a soli. Má však viac mäkké vnútro a intenzívnejšiu chuť ako bežná bageta.

Baguette de Campagne

Pripravuje sa z celozrnnej múky, ktorá sa zmieša so špeciálnymi kvasnicami. Má robustnejšiu chuť a hrubšiu, tmavšiu kôrku ako tradičná bageta.

Baguette aux Céréales

Obsahuje celé obilniny, ako sú ovsené vločky, jačmeň, pšenica alebo slnečnica. Má výraznejšiu chuť a textúru ako tradičná bageta.

Baguette Intégrale

Pripravuje sa z múky z celých zŕn a nemá žiadne prídavné zložky. Má tmavú kôrku a hustejšie vnútro s výraznou chuťou celých zŕn.

Baguette Viennoise

Vďaka pridanému maslu a mlieku, má jemnejšiu a mäkšiu textúru. Je to skôr sladký ako slaný chlieb a často sa podáva s džemom alebo maslom.

Baguette de Seigle

Tento typ bagety sa pripravuje z ražnej múky a má tmavšiu kôrku a silnejšiu chuť ako tradičná bageta.

Najlepšia bageta na svete?

Chceli by ste ochutnať tú najlepšiu bagetu na svete? Neexistuje organizácia, či sprievodca, ktorí by pravidelne zostavovali hodnotenie bagiet v reštauráciách, bufetoch, či bistrách po celom svete. Existuje však mnoho reštaurácií a pekární, ktoré sa špecializujú na bagety a snažia sa vytvoriť najlepšiu možnú verziu tohto francúzskeho chleba.

Okrem toho existujú aj globálne súťaže v pečení bagiet. Napríklad súťaž Best Baguette Paris vyhlasuje víťaza každoročne v Paríži a súťaž World Championship of Bakers, ktorá sa koná každé dva roky, hodnotí aj kvalitu bagety.

Toto by ste od bagety asi nečakali…

Podľa Guinnessovej knihy rekordov mala najdlhšia upečená bageta v histórií 132,62 m. Bagetu upiekli v roku 2019 v rámci charitatívnej akcie, ktorú organizoval taliansky Červený kríž v talianskom meste Como.

Francúzi si však vo svete bagetových rekordov nezaostávajú. Parížska pekáreň Le Grenier à Pain je známa vďaka tomu, že sa tu pečú bagety podľa tradičného receptu viac ako 200 rokov. Teda aspoň to tvrdia majitelia pekárne.

Naše recepty, ku ktorým sa hodí bageta, síce nemajú ambíciu pokoriť kalorické, či hmotnostné rekordy, no rozhodne pozitívne zaútočia na vaše chuťové bunky. Užite si ako varenie, tak mlsanie. Prajeme dobrú chuť!