Tipps gegen Hitze: Frau öffnet Vorhänge

Ako prežiť letné horúčavy? Receptami aj mašinkami

Vonku sa teploty šplhajú vysoko nad 30 °C a vás už prepadá zúfalstvo? Potom ste na správnom mieste! Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu ako poraziť letné horúčavy. Vďaka nám si leto užijete a zostanete v pohode. Či už v interiéri alebo exteriéri, pomocou receptov, tipov alebo našich mašiniek. Vrhnime sa na tipy a triky, aby sme sa viac nepotili.

Obsah článku: Ako prežiť letné horúčavy

 1. Ako vychladiť byt?
  Praktické tipy pre domácnosť
  Ako správne chladiť pomocou ventilátora a klimatizácie
 1. Zostaňte svieži, aj keď sú vonku horúčavy
  Ako sa obliecť počas horúčav?
  Prekonajte horúčavy správnou stravou
  Počas horúčav sa s právajte zodpovedne
 1. Buďte v pohode a bavte sa
  Nápoje a dobroty
  Rozptýľte sa

Ako vychladiť byt?

Spôsobov, ako mať počas horúčav príjemne vyhladený domov, je samozrejme veľa. Možno aj vy máte svoj overený trik. V zásade však exituje zopár základných pravidiel čo robiť a nerobiť. Samozrejme, môžete použiť aj šikovnú mašinku. Ako teda na to, aby ste sa doma cítili príjemne a vychutnali si leto tak, ako to vám vyhovuje?

Skyscraper Ice 4 v 1 ochladzovač vzduchu
Skyscraper Ice 4 v 1 ochladzovač vzduchu
140,90 
CarribeanBlue ochladzovač vzduchu
CarribeanBlue ochladzovač vzduchu
54,90 
Rotator ochladzovač vzduchu
Rotator ochladzovač vzduchu
239,90 
CTR-1 ochladzovač vzduchu
CTR-1 ochladzovač vzduchu
102,90 

Praktické tipy pre domácnosť

Ak chcete, aby bol váš domov aj pri teplotách nad 30 °C čo najchladnejší, skúste dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

 • Dvere a okná nechajte zatvorené.
 • Počas dňa zatiahnite žalúzie alebo záclony.
 • Ak je to možné, vetrajte len neskoro večer alebo skoro ráno.
 • Vetráte počas dňa? Potom vetrajte prerušovane.
 • Ak je to možné, sušte bielizeň vonku.
 • Vypnite a odpojte nepoužívané elektrické spotrebiče.

Všeobecné pravidlo teda znie: Snažte sa teplu zabrániť dostať sa do vašej domácnosti. Ak je byt raz naozaj vyhriaty, je ťažké sa tepla zbaviť. Odhliadnuc od toho, ako sa vám s teplom v domácnosti darí bojovať, vyhľadávajte miesta, kde sa môžete schladiť. Kúpalisko alebo jazero sú overené tipy.

Ako správne chladiť pomocou ventilátora a klimatizácie

Žena zapína klimatizáciu

Ponuka chladenia Klarstein je naozaj bohatá. Nájdete u nás od ventilátorov až po klimatizácie naozaj všetko. Pre takéto riešenia sa rozhodnite najmä vtedy, ak sa váš domov prehrieva naozaj rýchlo. Avšak, vždy dbajte na ich správne používanie a používajte ich s mierou. Čo tým myslíme?

 • Pri vysokých teplotách nastavte klimatizáciu tak, aby interiér ochladila maximálne o 6 °C v porovnaní s vonkajšou teplotou. Ak ochladíte miestnosť na 25 °C, keď je vonkajšia teplota 40 °C, veľký teplotný rozdiel môže viesť k problémom s krvným obehom a bolestiam hlavy.
 • Ventilátory a zariadenia s dúchadlami by ste mali vždy umiestniť tak, aby mohli cirkulovať vzduch v miestnosti, ale nefúkali priamo na vás alebo na iné osoby. Priamy studený vzduch totiž môže spôsobiť stuhnutie svalov a bolesti hlavy.
 • Vlhkosť vzduchu je tiež dôležitým faktorom správneho chladenia. V ideálnom prípade by sa relatívna vlhkosť mala pohybovať okolo 50 %. Ak je v miestnosti viac vlhkosti ako vonku, vnútorná klíma môže byť veľmi nepríjemná.

Chcete sa pripraviť na leto a kúpiť si klimatizáciu? Klarstein ponuka je skutočne bohatá, naviac sme pre vás pripravili podrobného sprievodcu, ako a podľa čoho vyberať klimatizáciu. Naše porovnania vám istotne pomôžu so správnym výberom.

Zostaňte svieži, aj keď sú vonku horúčavy

Nie len domácnosť treba vychladiť. Počas horúčav musíte byť v pohode najmä vy. Nepovieme vám nič nové, keď pripomenieme, že horúčavy sú pre naše telo veľmi vyčerpávajúce. Dodržujte preto naše tipy a triky, aby ste zbytočne nezaťažovali svoj organizmus a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku. Čomu by ste mali venovať pozornosť: V horúčavách sú obzvlášť ohrozené deti, chorí ľudia a seniori. Pomôžte im preto, aby sa v extrémnych horúčavách cítili príjemne.

Ako sa obliecť počas horúčav?

Samozrejme, keď je horúco, je najlepšie sú plavky. V práci by vás však zrejme za takýto outfit nepochválili. Tu je niekoľko tipov, ako zabrániť tomu, aby nebolo práve vaše oblečenie dôvodom nadmerného potenia sa. Noste voľné a vzdušné oblečenie z ľahkých látok, ako je ľan, hodváb alebo viskóza. V ideálnom prípade by vaše letné oblečenie malo byť aj vo svetlých farbách, pretože tmavé farby svetlo pohlcujú namiesto toho, aby ho odrážali.

Prekonajte horúčavy správnou stravou

Poznáte to! Vonku je veľmi horúco a vy ani len nepomyslíte na jedlo. Nie to ešte na plnohodnotný obed o dvoch chodoch. Nebojte sa, pokiaľ ide o správne stravovanie sa, vieme, ako prežiť horúce leto. Keď jeme veľa ťažkých a mastných jedál, naše telo musí vynaložiť veľmi veľa energie, aby ich správne strávilo. Preto keď sú vonku horúčavy, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým jesť ľahkú a vyváženú stravu. Prijímajte veľa vitamínov, jedzte ovocie a zeleninu a vyhýbajte sa mastným jedlám. Chcete sa trochu inšpirovať? Pozrite si naše letné recepty.

Aby ste utíšili svoj hlad, inšpirujte sa našimi letnými receptami:

Počas horúčav sa správajte zodpovedne

Už sme spomenuli, že horúčavy sú pre naše telo veľmi vyčerpávajúce. Preto sa musáme vedome správať tak, aby sme náš organizmus nezaťažovali ešte viac. Toto sú naše tipy, ako telu počas horúčav uľaviť.

 • Oblečte si správne oblečenie
 • Znížte fyzicky náročné aktivity
 • Chráňte svoju pokožku pred slnkom a používajte opaľovací krém
 • Nezostávajte príliš dlho na priamom slnku
 • Ak máte pocit, že ste sa prehriali, nejedzte ani nepite nič ľadové
 • Nevystavujte svoje telo nadmerným teplotným výkyvom
 • Pite veľa vody
 • Na ochladenie používajte žinku vypratú v studenej vode alebo termoforovú fľašu naplnenú studenou vodou
 • Chlaďte si zápästia, ak máte problémy s krvným obehom

Buďte v pohode a bavte sa

Toto je pravdepodobne najdôležitejší bod nášho sprievodcu. Nech nám horúčavy akokoľvek prekážajú, mali by sme byť radi, že máme pekné leto. Niekedy je príliš chladné, niekedy teplé, veterné, inokedy príliš daždivé. V konečnom dôsledku však počasie nemôžete zmeniť a mali by ste z neho vždy vyťažiť to najlepšie. Vďaka našim tipom by ste sa mali vždy vyhnúť utrpeniu z horúčav. Preto máte možnosť si leto a slnko naozaj užiť. Radi by sme vám ukázali, čo presne tým myslíme!

Eiszeit Crush výrobník ľadu
Eiszeit Crush výrobník ľadu
300,87 
Chillout výrobník ľadu
Chillout výrobník ľadu
135,90 
Partytime výrobník ľadu
Partytime výrobník ľadu
218,90 
Powericer XL výrobník ľadu
Powericer XL výrobník ľadu
517,90 

Nápoje a dobroty

Kedy inokedy si najlepšie vychutnáte ľadové dobroty, než v lete, však? Chladivé nápoje, lahodné zmrzliny, smoothies, mliečne koktaily a ďalšie dobroty sú priam charakteristikou leta. Ako sme už povedali: Ak je extrémne horúco a vaše telo je už prehriate, nemali by ste to preháňať s ľadovými dobrotami. Keď jeme niečo studené, naše telo to musí najprv zohriať, aby to mohlo spracovať. V konečnom dôsledku nás tak ľadové nápoje a dobroty ešte viac zohrejú, keďže teôlo musí vydať energiu na oteplenie ľadovej dobroty.

Preto zmrzlinu a podobné dobroty odporúčame až vtedy, ak ste sa už dostatočne ochladili, prípadne sa pomocou našich rád stále udržujete v primeranej teplote. Potom už týmto chutným receptom nestojí nič v ceste:

V Klarstein portfóliu nájdete celú plejádu mašiniek, ktoré vám pomôžu s domácou výrobou ľadového osvieženia na takmer akýkoľvek spôsob. Populárne sú stroje na výrobu zmrzliny, ktoré dokážu pripraviť skutočne lahodnú krémovú zmrzlinu, sorbet alebo aj mrazený jogurt. Nájdete tu však aj výrobníky ľadu, z ktorých kocky prechladia vaše poháre. Mimochodom, vedeli ste, že poháre s dvojitým stenami lepšie držia teplotu ako tie klasické. Studené nápoje v nich zostanú dlhšie studené. Čo je v tomto prípade skutočne žiaduce.

Rozptýľte sa a zabudnetene na horúčavy

Tipy proti horúčave: Vodné prvky v záhrade

Nezabudnite sa baviť a užívať si leto! Ochladzovať sa a zabávať môžete súčasne. Na záhrade či terase vo vlastnom bazéne, na pláži jazera s priateľmi a rodinou, alebo pri rôznych vodných športoch. Dokonca taká záhradná hadica poslúži ako dobrá pomôcka na ochladenie sa a zábavu. A ak ju už doma máte, odporúčame vám pozrieť si tiež záhradné sprchy od spoločnosti blumfeldt. Mnohé sú mobilné, praktické a ich inštalácia je veľmi jednoduchá.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa v lete ochladiť. Naše tipy proti horúčavám by vám mali pomôcť zachovať si chladnú hlavu v každej situácii. Dúfame, že sme vám pomohli a že si nasledujúce leto naozaj užijete!

Written by:

Svenja sa v kuchyni rada zameriava na najmenšie detaily. Od občerstvenia a rýchlych receptov až po viacchodové menu testuje všetko, kým to nebude dokonalé.