Grill-Tipps: Mann steht am Grill und grillt für seine Freunde

Grilovanie je najlepšou letnou zábavou! Grilujte ako profík

Grilovanie je jedným z najlepších spôsobov, ako v lete tráviť čas, a zároveň je to skvelý spôsob hodovania. Pozreli sme na to, ako sa stať skutočným majstrom grilovania. Pomôžeme vám vybrať gril, zvládnuť prípravu a nákup, a tiež sme zozbierali triky, vďaka ktorým bude všetko perfektne ugrilované a chutné. Nezabudli sme ani na triky na nepopulárne čistenie a ako inak, máme tiež zásobu receptov. Znie to dobre? Potom začnite grilovaciu sezónu s nami a nenechajte si ujsť tipy na grilovanie!

Obsah: Grilovanie je najlepšou letnou zábavou! Grilujte ako profík

  1. Výber správneho grilu
  2. Miesto na grilovanie
  3. Čo je dnes na jedálnom lístku?
  4. Prílohy? Áno, prosím!
  5. Nákup na grilovačku
  6. Príprava je polovica úspechu
  7. Teraz začína byť horúco: grilujeme
  8. Zostal ešte nejaký dezert?
  9. Využívanie zvyškov: Aby ste nič nevyhodili
  10. Poriadok je nevyhnutnosťou: Ako jednoducho vyčistíte gril

Výber správneho grilu

Začnime od začiatku. Gril ešte nemáte alebo si chcete zaobstarať nový? Otázka znie: “Aký gril je pre mňa ten najlepší?” Vo všeobecnosti existujú tri základné kategórie: Plynové grily, grily na drevené uhlie a elektrické grily. Všetky majú svoje výhody a často je rozhodnutie o osobných preferenciách.

Ktorý gril je pre mňa vhodný?

Grilovanie na drevenom uhlí je klasika a veľa grilmajstrov naň nedá dopustiť. Dôvod? Dym z dreva dodá jedlu jedinečnú arómu. Plynové grilovanie však získava na popularite. Vďaka jednoduchej obsluhe a rýchlemu predhrievaniu má určite svoje výhody. Elektrický gril vyniká predovšetkým tým, že takmer nedymí a nie je ho cítiť. Samozrejme, okrem grilovaných dobrôt. Preto sa hodí aj do interiéru. Okrem toho sa rýchlo zahrieva a ľahko používa.

Ako sme už spomenuli, mnohí milovníci grilovania nedajú dopustiť na gril na drevené uhlie. Dôvod je jedinečná dymová aróma grilovaných jedál.

O chuti však nerozhoduje typ zdroja tepla, ale jej intenzita. Preto pocit zadymenia môžete získať aj tým, že budete grilovať na vysokých teplotách. Najmä mäso sa tak mierne „pripáli“ a vy budete mať pocit zaúdenia. Ak je zadymenie to, čo v grilovaní hľadáte, váš gril by mal bez problémov zvládnuť dosiahnuť teplotu 250 °C a viac.

Gatsby elektrický gril
Gatsby elektrický gril
222,90 
Hannibal vysokoteplotný gril
Hannibal vysokoteplotný gril
220,90 
Porterhouse elektrický gril
Porterhouse elektrický gril
234,90 
Tafelspitz elektrický gril
Tafelspitz elektrický gril
219,90 

Záleží na type grilovania

Klasické grilovanie je príprava jedla priamo nad zdrojom tepla pri vysokých teplotách za krátky čas. Najčastejšie sa takto pripravujú rôzne druhy klobás, kuracie mäso a, samozrejme, stejky. Veľa druhov mäsa, ale aj iných dobrôt na grilovanie, však potrebuje gril, na ktorom môžete nastaviť niekoľko tepelných zón a ktorý má poklop na udržanie tepla v grile.

Tento typ grilovania sa nazýva klasické americké grilovanie. Pre jedinečnú arómu pripravených jedál sa zvykne používať udiareň, teploty sú výrazne nižšie. Takýmto spôsobom sa pripravujú tzv. longjobs, teda napríklad rebierka, bravčové mäso, bôčik a pod.

Ak používate gril na drevené uhlie, potom longjobs pripravíte tak, že uhlíky rozmiestnite len na jednej strane grilu alebo ich na okraji naskladáte vyššie ako v strede. Pri plynovom grile s aspoň 2-3 horákmi môžete ľahko regulovať tepelné zóny zapnutím len 1-2 horákov. Vytvoríte priamu a nepriamu tepelnú zónu.

Príslušenstvo pre exteriérovú gril kuchyňu

Tipy na grilovanie: Muž stojí pri grile a griluje pre svojich priateľov

Vedeli ste, že grilovanie nie je len o ukladaní mäsa a zeleniny na gril? V súčasnosti existujú exteriérové kuchyne a množstvo príslušenstva, s ktorým môžete na grile pripraviť takmer čokoľvek. Či už ide o holandské rúry, liatinové panvice, grilovacie podnosy, chlebové panvice alebo grilovacie dosky: príslušenstvo vám dáva možnosť posunúť grilovanie na novú úroveň.

V holandskej rúre môžete napríklad grilovať a variť polievky, nákypy, vrstvené mäso, omáčky a mnoho ďalšieho. S liatinovou grilovacou doskou pripravíte vajíčka alebo palacinky ako nič.

Miesto na grilovanie

Kde si postaviť svoj gril kútik? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Väčšina ľudí uprednostňuje grilovanie na záhrade alebo balkóne. Ale grilovanie je zábavné aj v kempe alebo kdekoľvek vonku. Vždy sa uistite, že grilovanie je na príslušnom mieste povolené. Existujú kompaktné a praktické mobilné grily určené najmä pre dobrodruhov.

Gril vždy postavte tak, aby stál rovno a nemohol sa prevrátiť. Ak je to možné, mal by byť chránený pred vetrom a aspoň 2 metre od horľavých predmetov, sklenených tabúľ a podobne.

Zhrnutie: Musí stáť bezpečne a pevne. Ak napríklad grilujete na terase a chcete predísť mastným škvrnám na podlahe, je vhodné použiť grilovaciu podložku. Ako majster grilu by ste mali mať aj dostatok priestoru na grilovanie. Správne vybavenie, ako sú grilovacie rukavice, grilovacie kliešte a podobne, by tiež malo mať pri grile svoje stále miesto. Pomôcky musia byť vždy „po ruke“.

Čo je dnes na jedálnom lístku?

Najdôležitejšia otázka: Čo chcete grilovať? Gril menu a množstvo pripraveného jedla by ste mali prispôsobiť svojim hosťom. Jedia všetci mäso, sú medzi nimi vegetariáni alebo vegáni? Ak si nie ste istí, je lepšie sa hostí vopred opýtať. Keď spoznáte všetky požiadavky a želania, viete sa rozhodnúť pre správne množstvo. Môžete napríklad počítať s približne 500 g mäsa na osobu. Pravdou však je, že aj hosťom nemusí každý druh mäsa vyhovovať, aj keď sú to zarytí mäso zrúti.

Náš tip je, nakupovať tak, aby si každý našiel niečo pre seba a aby ste mali aj plán B pre prípad potreby. Na konci nášho článku nájdete tipy, ako môžete využiť zvyšky jedla a zbytočne tak neplytvať jedlom.

Okrem klasiky, ako sú klobásy, stejky, kuracie mäso, špízy alebo zelenia, sa nebojte dať na gril všetko, čo máte radi. Popustite uzdu svojej kreativite! V našich receptoch nájdete veľa tipov na grilovanie, no rady by sme vám prezradili ešte zopár tipov naviac:

Recepty vždy môžete upraviť podľa seba, najmä špízy. Chcete si naň dať kuracie mäso, šampiňóny alebo dokonca niečo ovocné, napríklad mango alebo ananás? Nechajte sa unášať svojou kreativitou. Marinujte. Všetko, čo vám príde pod ruku! Vaše grilované dobroty budú ešte zaujímavejšie, ak si vytvoríte vlastnú marinádu. Odmenou vám budú hostia, ktorí zrazu stíchnu, budú poprežúvať a obdarujú vás ďakovnými pohľadmi.

Tofu, feta alebo halloumi sú vegetariánske a veľmi chutné alternatívy mäsa. Môžete ich dať do grilovacích táckov alebo zabaliť do hliníkovej fólie s olejom, korením a bylinkami na gril (najlepšie v nepriamej zóne) a pripraviť si skutočnú pochúťku. Podobne ako mäso, aj tofu by ste mali vopred marinovať, aby sa chute poriadne vsiakli.

Prílohy? Áno, prosím!

Pre väčšinu ľudí sú prílohy neoddeliteľnou súčasťou grilovania. Či už ide o šaláty, chlieb, zemiaky v akejkoľvek podobe alebo chuťovky z grilu: pre nás sú farebné prílohy tým, čo robí grilovačku grilovačkou. Na stole plnom výdatných pochúťok nesmú chýbať domáce dipy a omáčky. Veľa inšpirácie nájdete v našich receptoch. Naše najobľúbenejšie sú tieto:

Nákup na grilovačku

Nákup na grilovačku si naplánujte tak, aby ste stihli všetko nakúpiť, zároveň však nenakupujte priveľmi v predstihu. Mäso, ryby aj ostatné dobroty musia byť stále čerstvé. Preto odporúčame nakupovať 1-2 dni pred grilovacou párty. Takýto časový predstih je dostatočný na prípravu cesta na grilované placky, či marinovanie mäsa aj zeleniny, a prípravu špízov.

Tipy na grilovanie: Tipy na nakupovanie

Pri mäse a rybách by ste mali dbať najmä na čerstvosť a pôvod. Preto odporúčame nakupovať v mäsiarstve alebo rybárstve. Kvalita mäsa je pri grilovaní veľmi dôležitá. Množstvo sme už spomenuli: Približne 500 g mäsa/ryby na osobu je pravidlo. To však neznamená, že musíte mať pol kilogramu každého druhu mäsa pre každú osobu. Mäso nakupujte opatrne a premyslite si, koľko ho naozaj potrebujete a čo môžete zamraziť alebo použiť neskôr.

A, samozrejme, by ste mali dbať aj na čerstvosť zeleniny, byliniek a ďalších ingrediencií. Nakupujte skôr v menších lokálnych obchodoch, či tých, ktoré sa špecializujú na bio produkty. V závislosti od receptu je vhodné pozrieť sa aj na veľkosť ingrediencií. Napríklad pri plnených hubách môžete použitie aj ručne zbierané a dostatočne veľké. Naplánujte si teda presne, čo chcete s potravinami robiť, a potom starostlivo vyberajte.

Príprava je polovica úspechu

Tipy na grilovanie: Marinovanie mäsa pred grilovaním

Toto pravidlo platí aj pre grilovanie. Od marinovania mäsa až po prestieranie stola: ak ste všetko dobre pripravili, vaše grilovanie bude skutočne o pohode. Začína sa to už pri včasnom nakupovaní. K tomu sa však dostaneme o chvíľu.

Pripravte prísady na grilovanie

Po zakúpení mäsa, zeleniny a príloh musíte grilovanie dobre pripraviť. Ak si pripravujete vlastné marinády alebo marinády na potieranie myslite na to, že dobroty sa musia marinovať aspoň 2 hoidny, ideálne však cez noc. Všetko pripravte tak, aby suroviny stačilo preložiť z misky na gril. Znamená to, že pred samotným grilovaním musíte:

  • Namarinovať mäso aj ryby v dostatočnom predstihu
  • Umyte, nakrájajte a okoreňte zeleninu
  • Pripravte špízy
  • Zamieste zmesi a cestá na placky, mäsové guľky a iné
  • Plňte zeleninu (napríklad huby, papriky alebo paradajky)
  • Nakladajte fetu, tofu alebo halloumi

Samozrejme, aj niektoré prílohy si vyžadujú čas na prípravu:

  • Cesto (napríklad na chlieb, bagetu, žemle na hamburgery alebo focacciu)
  • Šaláty a dresingy pripravujte oddelene a miešajte ich až počas grilovania
  • Pripravte dipy a nechajte ich oddýchnuť v chladničke, chute sa tak lepšie spoja

Toto všetko môžete urobiť pred grilovaním. V závislosti od toho, pre koľko ľudí grilujete, budete potrebovať viac či menej času. Počas samotného grilovania zvyčajne nemáte toľko miesta na prípravu a dokončenie, ako v kuchyni. Myslite počas prípravy aj na tento faktor.

Príprava priestoru na grilovanie

Keď už hovoríme o grilovacej zóne. Mali by ste ho tiež pripraviť. Už vyššie sme spomenuli, že grilovacie rukavice a kliešte sú nevyhnutnosťou. Tiež si pripravte obracačky, či misy na mäso, ale aj ďalšie pomôcky, aby ste počas grilovania nemali zbytočný stres.

Niektoré grily majú prídavnu policu, či dokonca pracovnú plochu. To je veľmi praktické, pretože vám to umožní optimálne usporiadať priestor. Ak takúto plochu nemáte, môžete si zriadiť malý stolík, na ktorom môžete mať pripravené rôzne taniere, príbor, či marinády. Mali by ste mať pripravené aj obrúsky alebo kuchynskú rolku pre prípad, že sa niečo pokazí.

Valdosta 6.1, plynový gril
Valdosta 6.1, plynový gril
699,90 
Valdosta 2.0, plynový gril
Valdosta 2.0, plynový gril
199,90 
Tomahawk, plynový gril
Tomahawk, plynový gril
54 990 
 Kód produktu: 60002430 Parforce Duo, plynový gril
Kód produktu: 60002430 Parforce Duo, plynový gril
209,90 

Tesne pred grilovaním

Hosti už začínajú prichádzať? Potom je načase vybrať pripravené jedlo na gril z chladničky, aby malo pri ukladaní na gril izbovú teplotu. Lepšie sa takto ohriate pripraví a bude chutnejšie Môžete tiež pripraviť stôl, omáčky a dipy, či rozložiť dresingy na šaláty.

Ak ste majstrom grilu, zvážte, či chcete nosiť zásteru. Niekoľkým škvrnám od tuku sa zvyčajne nedá vyhnúť. Inak sme si istí, že teraz ste pripravení na všetky scenáre!

Teraz začína byť horúco: grilujeme

Tipy na grilovanie: Tipy počas grilovania

A je to tu! Prišli hostia, stôl je prestretý, prílohy sú na stole. Grilovanie v podstate nie je ťažké. Koniec-koncov, jedlo pripravíte podobným spôsobom ako na panvici. Samozrejme, je tu niekoľko rozdielov. Aby vás nič neprekvapilo, tu sú naše tipy na grilovanie:

  • Gril vždy predhrejte: Začnite grilovať, až keď sa gril zahreje na požadovanú teplotu. Plynové grily majú na tento účel zvyčajne teplomer zabudovaný vo veku. Pri griloch na drevené uhlie môžete začať, keď sa na uhlíkoch vytvorí biela vrstva popola.
  • Naolejujte grilovací rošt: Pred rozohriatím grilovacieho roštu (liatinového alebo z nehrdzavejúcej ocele) ho postriekajte alebo potrite rastlinným olejom. Zabránite tak prilepeniu jedla a grilovanie bude oveľa jednoduchšie. DÔLEŽITÉ: Používajte rastlinný alebo ľanový olej. Nikdy nepoužívajte olivový olej, ktorý má nízky bod zadymenia a pri vysokej teplote žltne, chutí horko a nepríjemne zapácha. Pri teplote nad 180 °C sa všetky zdravé zložky oleja spália a vznikajú karcinogénne látky, ako napríklad akroleín.
  • Používajte grilovacie zóny: Ako sme už spomenuli, na plynových griloch a griloch na drevené uhlie môžete pracovať s rôznymi tepelnými zónami. Jedna zóna s priamym ohrevom a jedna zóna s nepriamym ohrevom vám dávajú možnosť pripraviť dokonalé jedlo. Napríklad kuracie mäso alebo stejky grilujte v zóne s priamym ohrevom. Keď majú peknú kôrku, môžete ich preložiť do druhej zóny a nechať ich tam oddychovať. Potraviny, ktoré by sa mohli ľahko spáliť, pripravujte v nepriamej zóne. A ak je niečo hotové príliš rýchlo, odložte to do nepriamej zóny a jedlo bude teplé aj po čase.
  • Grilovanie so štruktúrou: Nehádžte na gril všetko náhodne. Vždy dávajte rovnaké potraviny k rovnakým potravinám. Tie, ktorých príprava trvá dlhšie, sa dávajú na gril ako prvé. Takto si udržíte prehľad a znížite riziko spálenia alebo vysušenia. Tiež je dôležité: Mnohí vegáni a vegetariáni nemajú radi, keď sa vegetariánske jedlo a mäso grilujú na tom istom rošte či platni. Preto sa vopred opýtajte svojich hostí, čo si o tom myslia, a v prípade potreby rozdeľte gril na aspoň dve zóny. V tomto prípade by mohli byť užitočné aj druhé kliešte.
  • Používajte správne vybavenie: Na prípravu placiek a iných plochých kúskov používajte obracačku. Na klobásy, stejky a podobne použite klasické grilovacie kliešte. Na vidličku zabudnite. Ak mäso prepichnete, aby ste ho otočili, šťava z mäsa vytečie a bude suché.
  • Teplotu majte pod kontrolou: Sledujte teplotu v grile aj samotného grilovaného mäsa. Najmä ak ste predtým tak často negrilovali, je užitočné mať po ruke teplomer na mäso. Takto môžete jedlo zložiť z grilu práve vtedy, keď je dokonale prepečené. Aby sme vám to ešte viac uľahčili, zhrnuli sme najbežnejšie teploty vo vnútri mäsa jednoduchej tabuľky:
  • Odpočinok je základ úspechu: To platí samozrejme pre vás ako majstra grilu, ale aj pre vaše mäso. Keď stejky a iné kusy mäsa zložíte z grilu, odporúčame vám, aby ste ich pred krájaním nechali približne 3 minúty odpočívať. Mäsové šťavy tak budú mať dostatok času, aby sa rovnomerne rozliali po celom mäse, čo zabezpečí lepšiu chuť.

Dezert z grilu

Sladké grilovanie: Grilované ovocie je zobrazené na liatinových dlaždiciach.

Môžete si byť istí, že po lahodnej grilovačke príde legendárna veta: „Mám chuť na sladkú bodku!“ Aby ste hostí naozaj očarili, pripravte im dezert priamo na grile. Skutočne to ide a je to naozajstná bomba. Či už grilovaný melón, banány plnené čokoládou alebo grilované broskyne s vanilkovou zmrzlinou – dezert z grilu je vždy niečo výnimočné. Grilovaný ananás so sladkou karamelovou polevou je tiež skutočným zážitkom. So správnym príslušenstvom, ako sú napríklad liatinové panvice, môžete rozšíriť svoje možnosti a z grilu podávať aj palacinky, francúzske hrianky alebo koláče.

Využívanie zvyškov: Aby ste nič nevyhodili

My sa menu snažíme vždy zostaviť tak, aby zostalo čo najmenej odpadu. Filozofia Zero Waste je nám veľmi blízka. Avšak, pri brunchoch, grilovaní alebo bohatých raňajkách, vždy niečo zostane. Preto vám prinášame naše tipy, ako zo zvyškov jedla z jedného dňa urobiť hviezdu nasledujúceho dňa!

  1. Najprv jednoduché veci: šaláty so zemiakmi, cestovinami alebo ryžou chutia na druhý deň ešte lepšie. Uchovávajte ich vo vzduchotesnej nádobe v chladničke a vychutnávajte si ich po menších porciách. Po maximálne 3 dňoch by sa však aj tieto pochúťky mali spotrebovať.
  1. Listové šaláty so zálievkami zbytočne neodkladajte. Ak zostali, spolu s inými surovinami, môžete si na druhý deň namiešať iný šalát. Mnohé dipy sú výborné na krajec chleba na raňajky na druhý deň. Niektoré, ako napríklad tie so sušenými paradajkami, mrkvou alebo paprikou, sú skvelou omáčkou na cestoviny po grilovaní. Stačí pridať trochu smotany na varenie, paradajky alebo podobné ingrediencie a dip si môžete vychutnať s cestovinami.
  1. Mnohí ľudia po grilovaní vyhadzujú chlieb, rožky, ale aj bagety. To však nemusí byť váš prípad! Väčšinu pečiva môžete použiť aj na druhý deň. Buď ich pokvapkajte trochou vody a znovu ich upečte. Alebo bagety nakrájajte a obložte. Krátko ich zohrejte v rúre a máte skutočnú pochúťku.
  1. Pravdepodobne najdôležitejšia vec: mäso. Priznávame, že studený a zvráskavený párok či klobása už nie su veľmi chutné. Avšak, krkovička, grilovaná hydina a mnohé ďalšie sa dajú ešte použiť. Mäso nakrájajte na malé kúsky a v panvici zmiešajte s uvarenou ryžou, či cestovinami. Hydina sa dá opiecť a podávať ako hviezda na sendviči. Buďte kreatívni!

Poriadok je nevyhnutnosťou: Vyčistite gril

Jednoduché čistenie grilu

Všetko je zjedené, zvyšky sú uložené a hostia sú sýti a spokojní. To je skvelé! Pre vás zostal špinavý a mastný gril? Nebojte sa, rýchlo vyriešite aj túto malú nepríjemnosť.

Čistenie plynového grilu

Ak grilujete na plynovom grile, rýchlo si obľúbite pyrolýzu. Znie to zložito? Nie, vôbec to nie je zložité. Je to proces vyhorenia grilu. Všetko, čo musíte urobiť je, že nastavíte gril na maximálnu teplotu, zatvoríte poklop a počkáte. Extrémne teplo vo vnútri grilu jednoducho spáli všetok tuk a zvyšky jedla.

Približne po 20 minútach gril vypnite a rošty očistite oceľovou kefou, aby ste sa zbavili všetkých zvyšných odolných zvyškov. Plynové grily sú zvyčajne vybavené vaničkou na odkvapkávanie tuku. Tú tiež z času na čas vyberte a vyčistite. Niektoré sa dokonca dajú vložiť do umývačky riadu.

Ak máte plynový gril s liatinovými roštami, nikdy ich neumývajte mydlom a umývacím prostriedkom. Pri každom grilovaní sa na nich vytvorí hrubšia patina (tenká vrstva tuku), ktorá chráni materiál pred hrdzou. Tá sa mydlom zničí. Ak chcete rošty udržiavať, môžete ich pravidelne natierať alebo postriekať žiaruvzdorným olejom alebo olejovým sprejom. Najlepšie je to urobiť, keď gril po pečení vychladne.

Lucifer 2.0-T plynový gril
Lucifer 2.0-T plynový gril
399,90 
Beef Butler gril na drevené uhlie
Beef Butler gril na drevené uhlie
126,90 
Arco Trino otočný gril
Arco Trino otočný gril
129,90 
Princesize kamado gril
Princesize kamado gril
294,90 

Čistenie grilu na drevené uhlie

Ak máte gril na drevené uhlie, je najlepšie nechať rošt najprv vychladnúť, kým nemá takú teplotu, že ho udržíte v ruke. Obľúbený tip na čistenie roštov z nehrdzavejúcej ocele: Rošt zabaľte do novín a navlhčite ich. Potom sa dá ľahko vyčistiť špongiou a prostriedkom na umývanie riadu. V podstate tu platí opak ako pri liatinových roštoch: Nerezovú oceľ môžete opracovávať špongiou a mydlom, kým sa opäť nezačne lesknúť a blyšťať. Keďže nehrdzavejúca oceľ je zvyčajne od prírody odolná voči korózii, nemusíte si s tým robiť starosti.

Okrem novinovej metódy existuje mnoho ďalších nápadov na čistenie grilovacieho roštu. Niektoré z nich sú: Jedlá sóda a citrón, kola, jedlá sóda, ocot a mnohé ďalšie. Tak či onak, namočiť a potom opláchnuť s malou námahou je náš cieľ. Pretože všetci vieme – namočené je napoly opláchnuté, však?

A teraz: hurá grilovať!!

Ak vás prepadla neodolateľná túžba si niečo ugrilovať, vyberte si u nás gril podľa vašich predstáv , nezabudnite na to správne príslušenstvo a nechajte sa inšpirovať našimi receptami. Prajeme veľa zábavy a dobrú chuť!

Written by:

Svenja sa v kuchyni rada zameriava na najmenšie detaily. Od občerstvenia a rýchlych receptov až po viacchodové menu testuje všetko, kým to nebude dokonalé.