Pizza Hawai

Najkontroverznejšia pizza na svete – Pizza Hawai

V súčasnom svete je pizza hawai témou mnohých diskusií medzi milovníkmi pizze. Pre niektorých je kombinácia sladkého ananásu a slanej šunky nebeská, pre iných je to jednoducho zločin voči pizze. Keďže ste si otvorili náš recept, tipujeme vás na prvú skupinu. Pripravíte si ju doma?

Prejsť na recept

Pizza Hawai má zaujímavú históriu. Názov by vás mohol zvádzať hľadať jej korene na Havaji, no v skutočnosti bola vytvorená v Kanade. V roku 1962 ju vytvoril Sam Panopoulos v jeho reštaurácii v Ontariu. Sam kombinoval rôzne ingrediencie na pizze a vtedy sa rozhodol pridať konzervovaný ananás. Podľa jednej z teórií je názov odvodený od havajskej šunky, no ide len o teóriu. Čo Sama inšpirovalo nazvať pizzu po ostrovoch nikto nevie.

Od jej vzniku sa Pizza Hawai stala obľúbenou a rozšírila sa po celom svete. No s rastúcou popularitou prišla aj kontroverzia – môže byť ananás na pizze skutočne taký dobrý?

Pizza havai a jej variácie

Zatiaľ čo v niektorých krajinách je pizza hawai jednou z najobľúbenejších, v iných je považovaná za “zrúdnenie” tradičnej pizze. V Taliansku, domovine pizze, nie je tento variant obľúbený. Naopak v Japonsku je obľúbená verzia s morskými plodmi a ananásom. Na Novom Zélande k nej niekedy pridávajú aj kiwi! V Brazílii sa zasa pridávajú plátky banánov.

Niektorí ľudia experimentujú s pridávaním ďalších ingrediencií, ako sú slanina, paprika alebo olivy. Každý má svoju vlastnú verziu tohto klasického receptu. Našim tipom je použiť čerstvý ananás namiesto konzervovaného pre intenzívnejšiu a sviežejšiu chuť.

Čo hovoria na pizza hawai zástancovia a odporcovia?

Zástancovia pizzy Hawai tvrdia, že kontrast medzi sladkým ananásom a slanou šunkou je dokonalý. Ananás pridáva šťavnatú textúru a sladkosť, ktorá sa skvele dopĺňa so slanou a mastnou šunkou. Mnoho ľudí miluje túto kombináciu práve pre nečakaný kontrast chutí.

Na druhej strane, odporcovia sa nemôžu zmieriť s myšlienkou ovocia na pizze. Pre nich je pizza miestom pre syry, mäso a zeleninu, nie pre sladké ovocie ako ananás. Kritici tvrdia, že ananás robí pizzu príliš mokrou a znehodnocuje tradičný chuťový zážitok.

Určite si nezabudnite pozrieť naše recepty na cesto na pizzu a základnú paradajkovú omáčku. Necháte sa tiež inšpirovať Pizzou 4 ročne obdobia?

Skutoční fajnšmekri by tiež mali vedieť čo to o ich obľúbenej pochúťke. Pripravili sme vás článok, v ktorom sme sa pozreli na históriu pizze ako takej a zozbierali sme zopár zaujímavostí. Staňte sa expertom na pizzu aj vďaka nášmu článku Vznikla pizza naozaj v Taliansku? A ak by ste chceli svoju domácu pizzu chceli posunúť na skutočne nebeský level, pozrite si našu ponuku pizza pecí.

Ohodnoťte náš recept!
0

Suroviny

Vyberte počet porcií
1 Cesto na pizzu
1 paradajková omáčka
1 ananás
400 g šunky
400 g mozzarelly
soľ a korenie podľa chuti

Nutričné hodnoty

933 Kalórie
112 g Sacharidy
28 g Tuky
54 g Bielkoviny

Postup

1.

Príprava

Ananás ošúpte, odstráňte jadro a dužinu nakrájajte na kúsky. Šunku nakrájajte na malé štvorčeky. Mozzarellu nechajte odkvapkať a ručne ju rozmrvte na kúsky.
Hotovo
2.

Predhriatie rúry

Predhrejeme rúru na horný/spodný ohrev na 220 °C.
Hotovo
3.

Vytvarujte pizzu

Cesto na pizzu vytvarujte na papier na pečenie ako v kroku 4 základného receptu na pizzu a natrite ho paradajkovou omáčkou. Dochutíme soľou a korením. Na vrch položte mozzarellu, ananás a šunku.
Hotovo
4.

Upečte pizzu

Pizza Hawai sa pečie približne 10 minút, kým kôrka nie je chrumkavá, zlatohnedá a mozzarella sa neroztopí.
Hotovo
 Uložiť ako PDF