Kyslá sudová kapusta

120

Super jednoduché

Sudová kapusta: Stará tradícia v modernej gastronómii

Kapusta, ktorá si vybudovala reputáciu ako jedna z najpopulárnejších zelenín v strednej Európe, je základným kameňom mnohých tradičných receptov. Jej fermentovaná verzia, známa ako sudová kapusta, je tou pravou výnimočnou delikatesou. Jej príprava je jednoduchá a výsledok je plný chuti a výhod pre naše zdravie. Vyskúšajte náš recept len s dvoma surovinami. Avšak, zacvičíte si!

Prejsť na recept

Kapusta sa pestovala a konzumovala už v dávnych civilizáciách. Kde má korene jej fermentovaná verzia, ktorú dnes poznáme ako sudovú kapustu? Spomína sa staroveká Čína, Grécko, ale aj stredná a východná Európa. Historické záznamy svedčia o tom, že kyslá kapusta sa v týchto regiónoch vyrábala už pred stáročiami ako spôsob konzervácie tejto zeleniny. Cieľom bolo najmä zaistiť jej dostupnosť počas dlhých zimných mesiacov.

Kvasenie kapusty nielenže predĺžilo jej trvanlivosť, ale tiež zmenilo jej chuťový profil a pridalo jej mnoho zdravotných výhod.

Výhody kyslej kapusty a jej využitie v kuchyni

Kyslá kapusta je bohatá na vitamíny, minerály a, predovšetkým, probiotiká. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré prispievajú k zdravému črevnému mikrobiómu a podporujú trávenie. Okrem toho, vďaka vysokému obsahu vitamínu C, pomáha posilňovať imunitný systém a bojovať proti voľným radikálom.

Ako príloha je sudová kapusta neuveriteľne univerzálna. Skvele sa hodí k mäsovým pokrmom, najmä k pečenému mäsu a klobásam. V strednej Európe je často súčasťou tradičných pokrmov, ako sú halušky s kapustou alebo kapustové placky. Mnoho kultúr tiež vytvára vlastné variácie kyslej kapusty. Pridávajú sa rôzne koreniny a iné ingrediencie, čo rozširuje jej chuťovú paletu a využitie.

Sudová kapusta je teda nielen skvostom tradičnej kuchyne, ale aj funkčnou potravinou s množstvom zdravotných benefitov. Jej pripravenie doma vám umožní mať stále po ruke skvostnú prílohu, ktorá obohatí každý stôl a poteší vaše chuťové bunky.

Nenechajte si ujsť náš archív receptov, kde nájdete veľa inšpirácie na jedlá, ku ktorým sa kyslá sudová kapusta ako príloha hodí. Chcete vedieť viac o kyslej kapuste? Potom by vám nemal ujsť náš článok Kyslá kapusta je super potravina!

Ohodnoťte náš recept!
0

Suroviny

Vyberte počet porcií
8 kg nastrúhanej bielej zimnej kapusty
200 g soli
4 kapustové listy

Nutričné hodnoty

620 Kalórie
148 Sacharidy
0,2 Tuky
18 Bielkoviny

Postup

1.

Pripravte kapustu

Kapustu nastrúhanú na dlhé tenké rezančeky vysypte do čistej vaničky a posypte všetkou soľou. Dôkladne premiešajte a nechajte 2 hodiny oddychovať, aby kapusta pustila vodu.
Hotovo
2.

Naložte kapustu do súdka

Na dno súdka s objemom 10 litrov poukladajte vyčistené a vysušené kapustové listy. Začnite nakladať kapustu do súdka v približne 10 centimetrových vrstvách tak, že kapustu poriadne vyžmýkate čistými rukami a potom ju čo najväčšou silou budete vtláčať do súdka.
Hotovo
3.

Odstráňte prebytočnú vodu

Ak by ste mali v súdku počas nakladania kapusty vodu, odoberte ju, avšak nevylievajte ju.
Hotovo
4.

Zaťažte kapustu

Ak budete mať všetku kapustu v súdku zaťažte ju a zalejte vodou. Kapusta aj závažie musí byť kompletne ponorené.
Hotovo
5.

Nechajte kvasiť

Zatvorte súdok a do žliabku nalejte vodu, čím kapustu utesníte a zabezpečíte proces kvasenia. Súdok postavte na plytkú nádobu do miestnosti s teplotou 16 až 20 °C a nechajte kvasiť 4 až 6 týždňov.
Hotovo
6.

Uskladnite kapustu

Po tejto dobe kapustu premiestnite do chladnej miestnosti, aby ste zastavili proces kvasenia. Dobrú chuť!
Hotovo

Poznámky

Nutričné hodnoty vychádzajú z uvedených surovín a v skutočnosti sa môžu líšiť.
Uvedené nutričné hodnoty sú celého súdku, teda 8 kilogramov kapusty.
 Uložiť ako PDF