Grillen mit Gasgrill: Spieße werden auf den Gasgrill gelegt

Plynový gril je stále populárnejší, využite ho na max

Plynový gril je čoraz populárnejším riešením mnohých gril majstrov. Preto sa oplatí vedieť, čo je pri tomto druhu grilu dôležité, aké sú jeho výhody a ako naplno využiť jeho potenciál. Pozreli sme sa na to, ako vybrať ideálny plynový gril, aké funkcie ponúka a, samozrejme, nezabudli sme ani na výber zaujímavých receptov. Rozpáľte rošt, ideme na to!

Obsah: Plynový gril je stále populárnejší, využite ho na max

  1. Výber správneho grilu
  2. Príprava grilu
  3. Starostlivosť o plynový gril
  4. Rozvod tepla v plynovom grile
  5. Priame a nepriame grilovanie
  6. Príslušenstvo pre grilovanie na plyne
  7. Naše obľúbené recepty
  8. Dlhé pracovné miesta – čo to vlastne je
  9. Správne čistenie

Výber správneho grilu

Rozhodli ste sa kúpiť plynový gril, no plávate v nových vodách a netušíte podľa čoho vybrať? Zhrnuli sme všetko potrebné, aby ste vybrali presne ten, ktorý vám bude dokonale vyhovovať.

Všímajte si veľkosť a počet horákov a samozrejme, povrch grilovacej platne či roštu. Na plynovom grile s 2 horákmi môžete grilovať až pre 5 osôb. Gril so 4 horákmi bez problémov nakŕmi až 15 osôb.

Samozrejme, dôležitými faktormi sú aj výkon, doplnky, dizajn a množstvo miesta, ktoré gril potrebuje. Preto sa už pred samotným výberom najprv rozhodnite, kde bude gril stáť. Potom si spíšte, čo všetko, ako často a pre koľko ľudí budete najčastejšie grilovať. S takýmto zoznamom bude výber grilu hračka. Z tých našich určite.

Príprava grilu

Grilovanie s plynovým grilom: Príprava

Príprava grilu na prvé grilovanie nie je vôbec zložitá. Pravdepodobne ste ho už nastavili podľa návodu. Potom sa uistite, že má pevný podstavec a že kolieska (ak ich váš plynový gril má) sú zaistené. Gril by mal stáť rovno a jeho okolie by malo byť podľa možností ohňovzdorné. Ak sa obávate striekajúceho tuku, odporúčame umiestniť pod gril rohož.

Výber plynovej fľaše

Už pri kúpe plynového grilu vám pravdepodobne povedali, aká veľkosť plynovej fľaše je vami vybratý gril vhodná. Tu máte zvyčajne na výber medzi 2, 5, 10 až 33 kilogramami. Ak vyberáte na internete, túto informáciu si v popise produktu nájdite a zapamätajte.

Takmer vo všetkých prípadoch je súčasťou dodávky aj hadica a redukčný ventil. Štandardne sa griluje na plyne propán, častej však na zmesi propán-bután. Podľa niektorých odborníkov je grilovanie na čistom propáne zdravšie, keďže tento plyn horí čistejšie, než spomenutá zmes. Ak si nie ste istí, obráťte sa na predajňu pre domácich majstrov alebo špecializovaný obchod, kde vám poradia. Nikdy neplňte fľaše na čerpacích staniciach.

Bezpečné pripojenie plynovej fľaše

Pripojenie plynovej fľaše je v podstate jednoduchá samozrejmosť. Z plynovej fľaše odstráňte uzáver, odskrutkujete ochranný kryt a nasadíte naň závit reduktora tlaku. V tomto okamihu je vhodné vyskúšať, či niekde nie je netesnosť, cez ktorú by mohol plyn uniknúť. Na tento účel existuje takzvaný sprej na zisťovanie úniku. Skúšku však možno vykonať aj pomocou jednoduchého mydlového roztoku. Jednoducho naneste sprej alebo penu na spoj medzi plynovou fľašou a hadicou a pomaly otvorte plynový kohútik. Ak sa objavia bublinky, prichádza k úniku a mali by ste spoj dotiahnuť, alebo nájsť iný dôvod úniku.

Správna starostlivosť o plynový gril

Grilovanie s plynovým grilom: starostlivosť o liatinové rošty pomocou kefy

Údržba plynového grilu je pomerne jednoduchá. Pred prvým použitím by ste ho mali raz vypáliť. To znamená, že plynový gril spustíte na maximálnu teplotu približne na 20 až 30 minút. Tým sa spália všetky zvyšky z výroby. Okrem toho údržba závisí najmä od materiálu. Mnohé plynové grily sa dodávajú s liatinovými roštami. Tie sa musia pravidelne udržiavať olejovým sprejom alebo olejom s vysokým bodom dymivosti (napríklad ľanovým olejom) a nemali by prísť do kontaktu s mydlom a lúhom, pretože to ničí ich patinu. Na druhej strane rošty z nehrdzavejúcej ocele sa môžu po každom grilovaní čistiť mydlom – mnohé z nich sa dokonca môžu vložiť do umývačky riadu.

Plynové grily sa zvyčajne dodávajú s odkvapkávacou miskou na tuk z nehrdzavejúcej ocele. Ako už názov napovedá, slúži na zachytávanie odkvapkávajúceho tuku. Po grilovaní a vychladnutí sa dajú vybrať a vyčistiť. O tom, ako často by sa to malo robiť, sa medzi grilujúcimi často diskutuje. Niektorí to robia po každom grilovaní, iní sú presvedčení, že raz za rok je to úplne postačujúce. V konečnom dôsledku je to na vás. Avšak, ak grilujete naozaj často, odporúča sa čistenie raz za mesiac.

Z vonkajšej strany sú plynové grily tiež väčšinou vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Vďaka tomu sa ľahko čistia. Po vychladnutí stačí vziať trochu mydla alebo špeciálny čistiaci prostriedok na nerezovú oceľ a utrieť ním vonkajšiu stranu grilu. Aby ste sa vyhli šmuhám, odporúčame utierať handričkou z mikrovlákna.

Rozvod tepla v plynovom grile

Grilovanie je predovšetkým o ohni, teple a jeho správnej distribúcii. Výhodou plynových grilov je, že takmer vždy majú veko. Vďaka nemu sa teplo kumuluje, čím sa dosiahnu vyššie teploty. Naplo naviac na mäso, alebo inú grilovanú dobrotu, pôsobiví teplo zo všetkých strán, nie len zospodu.

Mnohé grily majú teplomer zapracovaný priamo vo veku. Je dôležité si uvedomiť, že takýto teplomer dokáže merať len teplotu len po vekom, keď je gril zatvorený. Preto teplota rýchlo a prudko klesne, len čo veko otvoríte.

Ak chcete zistiť, aká je teplota priamo na grilovacom rošte, odporúčame použiť ďalší snímač vo výške grilovacieho roštu. Takto môžete mať vždy prehľad o teplote, najmä na začiatku grilovania je táto informácia veľmi dôležitá.

Tomahawk, plynový gril
Tomahawk, plynový gril
549,90 
Valdosta 2.0, plynový gril
Valdosta 2.0, plynový gril
199,90 
Valdosta 6.1, plynový gril
Valdosta 6.1, plynový gril
699,90 
Parforce Duo, plynový gril
Parforce Duo, plynový gril
209,90 

Priame a nepriame grilovanie

Podľa nášho názoru je jednou z najväčších výhod plynového grilu možnosť nepriameho grilovania. To znamená, že v grile môžete vytvoriť rôzne ohrievacie zóny, v ktorých môžete mäso grilovať rôznymi spôsobmi.

Priame grilovanie

Vysoké teploty, jedlo sa griluje priamo nad zdrojom tepla. Grilovaná dobrota rýchlo získa chrumkavú kôrku a charakteristické pruhy. Priame grilovanie je vhodné najmä pre potraviny, ktoré sa musia pripravovať len krátko a mali by mať výraznú dymovú chuť.

Nepriame grilovanie

Je presným opakom priameho grilovania. Ide o vytvorenie zóny, v ktorej sa jedlo pripravuje pomaly a jemne. Ak máte napríklad plynový gril so 4 horákmi, môžete zapnúť dva vonkajšie horáky a dva stredné nechať vypnuté. Ak teraz umiestnite jedlo do stredu grilu a necháte veko zatvorené, jedlo sa bude pripravovať pomaly a rovnomerne nepriamym teplom.

Ako si viete predstaviť, táto metóda je vhodná najmä pre veľké kusy mäsa (napr. bravčové mäso) alebo jemné grilované potraviny (napr. ryby). Nepriama grilovacia zóna je tiež ideálna na prípravu stejkov a podobne.

Príslušenstvo pre grilovanie na plyne

Grilovanie s plynovým grilom: správne príslušenstvo na grilovanie

S dobre vybaveným plynovým grilom v lete nepotrebujete kuchyňu. Vďaka správnemu príslušenstvu a troche know-how sa z vášho grilu stane rúra, varná doska a oveľa viac. Mnohé väčšie plynové grily sú vybavené integrovanou plynovou varnou doskou. Takže na nej môžete ľahko variť omáčky, polievky a podobne.

Grilovacia doska

Ďalšou povinnou výbavou je grilovacia liatinová doska, ktorá nahrádza klasický rošt. Liatina má vynikajúce tepelné vodivé a akumulačné vlastnosti. Pomocou dosky môžete na grile pripravovať aj palacinky, francúzske toasty, slaninu, vyprážané vajíčka a mnoho ďalšieho. Výdatným letným raňajkám už nič nestojí v ceste.

Holandská rúra

Doplnok, ktorý vyzerá dobre aj samostatne, je holandská rúra. V liatinovom hrnci akékoľvek mäso získa jedinečnú chuť a bude skutočne jemné. A pri väčšine modelov máte možnosť použiť panvicu ako pokrievku. Geniálne, však? Môžete ho používať v plynovom grile, ale aj na otvorenom ohni alebo pomocou brikiet. Je to teda naozaj všestranný pomocník. Pri kúpe holandskej rúry sa uistite, že je kompatibilná s vašim plynovým grilom.

Ostatné príslušenstvo

Svet grilovacieho príslušenstva je veľký, veľmi veľký. Či už ide o rožne, špízy, držiaky na kurčatá, grilovacie podnosy, držiaky na rebierka alebo niečo úplne iné: podľa toho, ako a na čo najradšej používate svoj gril, vždy nájdete perfektné vybavenie.

Naše obľúbené recepty

Je čas na malú inšpiráciu. Samozrejme, mnohé z týchto pochúťok sa dajú pripraviť na takmer akomkoľvek type grilu. Ako sme však vysvetlili vyššie, možnosť nepriameho grilovania niekedy skutočne mení pravidlá hry. Losos, plnená zelenina a ďalšie sa môžu jednoducho pripraviť v nepriamej zóne. Na zozname obľúbených jedál by však nemal chýbať ani stejk pripravený na priamom a horúcom grile.

Pizzaiolo Pro plynový gril na pizzu
Pizzaiolo Pro plynový gril na pizzu
469,90 
Jersey vonkajšia kuchyňa s plynovým grilom a drezom
Jersey vonkajšia kuchyňa s plynovým grilom a drezom
1 999,90 
Highgrade 4 IB plynový gril
Highgrade 4 IB plynový gril
899,90 
Pasadena plynový gril s udiarňou
Pasadena plynový gril s udiarňou
299,90 

Long Jobs – čo to vlastne je?

Grilovanie na plynovom grile: Bravčové mäso z plynového grilu je na obrázku trhané.

Takzvané „Long Jobs“ označujú všetko, čo pripravujete na grile 10 hodín a dlhšie. Napríklad, trhané bravčové mäso „pulled pork“ je v súčasnosti veľmi obľúbené. Ak ho budete pripravovať “nízko a pomaly”, t. j. pri nízkych teplotách (zvyčajne okolo 150 °C) a veľmi dlho, mäso je prekvapivo mäkké a po skončení grilovania ho doslova roztlačíte vidličkou.

Ďalším príkladom long jobs, ktorá je veľmi dobre známa najmä z amerického BBQ, je hovädzí bôčik. Na výsledok tohto spôsobu prípravy sa naozaj oplatí počkať. Vyžaduje si však veľa trpezlivosti – a dobrý teplomer, aby ste mali všetko pod kontrolou. Výhodou plynového grilu je určite to, že udržiava konštantnú teplotu pri zatvorenom veku. To je pri grile na drevené uhlie oveľa ťažšie.

Správne čistenie plynového grilu

Plynový gril sa udržiava v čistote pomerne ľahko. Po skončení grilovania ho nechajte dohorieť pri maximálnej teplote. Vďaka pyrolýze sa tuk a zvyšky jedla jednoducho spália. Potom prejdite po rošte kefou, nechajte ho vychladnúť a keď je ešte teplý na dotyk, nastriekajte liatinový rošt trochou oleja.

Pri roštoch z nehrdzavejúcej ocele to nie je potrebné. Môžete ich dôkladne vyčistiť alebo dokonca vložiť do umývačky riadu. Z vonkajšej strany môžete gril jednoducho vyčistiť mydlovou vodou a z času na čas ho udržiavať čistiacim prostriedkom na nerezovú oceľ.

Vždy nezabudnite vypnúť plyn a gril zakryť. Ak ho necháte dlhšie stáť, mali by ste z bezpečnostných dôvodov odpojiť redukčný ventil od plynovej fľaše. Uistite sa tiež, že plynová fľaša je správne uložená. Mala by stáť pevne a vzpriamene, mala by byť chránená proti prevráteniu a mala by byť umiestnená mimo ľahko zápalných predmetov. Ak má váš gril pevné miesto pre plynovú fľašu, môžete ju tam nechať a gril umiestniť pod strechu.

Pevne dúfame, že vám naše tipy a triky pomôžu a skutočne podporia vašu chuť na horúce jedlo z grilu. Pre všeobecné tipy na grilovanie odporúčame naše tipy na grilovanie. Zapnite plynovú fľašu a ukážte všetkým svoje nové zručnosti!

Written by:

Svenja sa v kuchyni rada zameriava na najmenšie detaily. Od občerstvenia a rýchlych receptov až po viacchodové menu testuje všetko, kým to nebude dokonalé.