Desiata do školy, ktorá školáka nadchne

Desiata do školy, ktorá baví školákov

Základom správneho vývoja každého dieťaťa je zdravá, vyvážená a kvalitná strava plná vitamínov a minerálov. Ak máte doma školáka, určite vás desiata do školy neraz potrápila. Máme pre vás kreatívne a zábavné tipy.

V článku sa dozviete:

Ovocie, zelenina, chutné pečivo, jogurt… To všetko nakopne organizmus, zvýši energiu a správne jedlo dokáže zvýšiť aj fungovanie mozgu. Dokonalá desiata do školy pre vášho školáčika nie je nič náročné.

Desiata do školy musí byť pekná

Známa veta každej mamy a babky: “Oči jedia prvé,” môže znieť zvláštne, no je to naozaj pravda. Každý človek radšej siahne po pekne naservírovanom jedle, ktoré navyše aj oplýva žiarivými farbami. Výnimkou nie sú ani deti. Desiata do školy, ktorá ich ohromí a budú ju chcieť zjesť hneď, ako ju uvidia, nie je nič náročné.

Desiata do školy musí byť vizuálne lákavá

Ak chcete svojej ratolesti dopriať skutočný zážitok, vykrajujte. Pomôžu vám, napríklad, vykrajovačky na vianočné perníčky. Vyberajte však tie väčšie. S trochou cviku budete čoskoro upravovať sendviče do rôznych tvarov aj obyčajným kuchynským nožom.

Deti nadchnú aj farebné jednohubky, ktoré sú na prípravu o niečo jednoduchšie než vykrajovačky. Spravte špízik zo syru, hrozna a sendviču. Fantázii sa medze nekladú.

Desiatový box hrá rolu

Keď dieťaťu pripravujete desiatu do školy, siahnite radšej po miskách ako po servítkach či mikroténových vrecúškach. Správna dóza, miska, či box udržia jedlo dlhšie čerstvé, voňavé, chrumkavé  a chutné. Okrem toho, ak si zvolíte správnu misku, môžete jednotlivé časti desiaty od seba oddeliť, a tak sa nezmiešajú kúsky jedál a ani chute.

Voľbou, ktorou určite vykročíte tým správnym smerom sú desiatové dózy schmatzfatz.  Vnútorné nádoby sa dajú odnímať, takže do dózy uložíte malé aj väčšie kúsky. Jedlo bude od seba oddelené a ani pri manipulácii s dózou sa nezmieša.

Mohlo by vás zaujímať: Ako na pitný režim školákov?

Desiatová dóza schmatzfatz má 4 až 6 vnútorných priehradiek a je dostupná v celej palete farieb od zelenej či modrej, až po fialovú alebo oranžovú. Samotné dózy sú nenáročné na údržbu, keďže sa dajú pohodlne umývať v umývačke riadu.

Farby lákajú

Základom lákavého jedla je farebnosť. Nikto nechce jesť niečo, čo má nepríjemnú a neprirodzenú farbu. Vždy je preto lepšie, keď na tanieri objavíte kúsky zeleniny či ovocia. Pri balení desiaty na ne nezabúdajte a neskrývajte ich do „lepeňákov.“

K chlebíku pribaľte čerstvé voňavé červené paradajky, uhorku či papriku. K tvarohu zasa čučoriedky, jahody alebo maliny. Chlieb s nátierkou dozdobte pažítkou alebo bazalkou. Vianočku alebo muffiny dolaďte medom alebo lesným ovocím. Vykúzlite tak chutnú, zdravú a pekne vyzerajúcu desiatu.

Zdravá a chutná desiata do školy

Možností je naozaj mnoho a je jasné, že nie všetko chutí každému dieťaťu. Ak vaša ratolesť často siaha po sladkom, zdravou alternatívou môže byť biely jogurt s domácim lekvárom, ovocie a vločky. Chybu nespravíte ani s domácim banánovým chlebíkom alebo muffinmi.

V jedálničku školáka nesmie chýbať ani pečivo, ktoré obsahuje veľa vitamínov B. Maslo, šunka a syr školáka dostatočne nasýtia, a keď pridáte zeleninu dostane sa mu viac potrebných živín a vitamínov.

Skvelou voľbou pri pečive sú aj domáce nátierky. Sú rýchle, jednoduché, chutné a pripravíte ich takmer z čohokoľvek. Syry, ryby, mrkva, vajíčko či bryndza, opäť je to o vašej kreativite.