pitny rezim pre skolakov

Ako na pitný režim školákov?

Pripraviť školákovi ideálnu desiatu je polovica úspechu. Tou druhou je dostatočný pitný režim, s ktorým súvisí aj správny výber fľaše. Ako vybrať takú, aby vaša ratolesť v škole pila dostatok tekutín?

V článku sa dozviete:

Správny a pravidelný pitný režim je pre deti obzvlášť dôležitý. Dostatočná hydratácia sa postará o duševnú aj fyzickú pohodu. Vedeli ste, že nastupujúca dehydratácia spôsobuje problém so sústredením? Najmä v škole je to skutočný problém.

Neprekvapí, že čistá voda je tým najideálnejším riešením. A nie len pre deti. Dokonca sa nemusíte trápiť ani v supermarkete a vyberať balenú vodu, podľa chemického zloženia. Voda z kohútika je vo väčšine prípadov dostatočne kvalitná.

Aby však pitie nebolo stereotypom, čistú vodu môžete školákom striedať nesladeným ľahkým ovocným alebo bylinkovým čajom. Dokonca sa nemusíte báť ani čerstvých ovocných alebo zeleninových štiav. Treba ich však zriediť čistou vodou.

Pitný režim musí byť pravidelný, smäd je už varovný signál

Myslite na to, že pocit smädu je už varovným signálom tela pri nedostatku tekutín. Znamená to, že by ste mali naučiť svoje ratolesti piť pravidelne, nie až potom čo pocítia smäd. Ten totiž rýchlo strieda únava, nesústredenie sa, bolesť hlavy alebo celkové zníženie psychickej pohody.

Mohlo by vás zaujímať: Desiata do školy, ktorá baví školákov

Vysvetliť však šantivému školákovi dôležitosť pravidelného pitia nie je práve ľahká úloha. Dobrým pomocník vám môže byť fľaša, ktorá bude vašu ratolesť baviť. Farbou, tvarom, vďaka slamke, čímkoľvek. Ako vybrať nie len zábavnú, ale aj funkčnú fľašu pre školáka?

Materiál fľaše rozhodne nepodceňujte

Hľadať správnu fľašu pre školáka môže byť na prvý pohľad celkom náročné. Už len zorientovať sa v materiáloch, z ktorých sa fľaše vyrábajú, nože chvíľu trvať. Toto je náš sumár:

  • Sklenené fľaše sú v tomto prípade absolútne mimo hru, aj keď sú najviac ekologické. Sklo je krehké, a keď sa fľaša rozbije, môže sa dieťa zraniť. Nevýhodou je tiež vyššia hmotnosť. Sklo tiež nie je ideálne pre horúce nápoje.
  • Alternatívou sú kovové fľaše. Tie sú síce materiálovo odolnejšie, avšak zvyknú pridávať tekutinám nepríjemnú chuť. Kov je tiež dobrým vodičom tepla, teda po naliati horúceho čaju sa fľaša zohreje a dieťa sa môže popáliť.
  • Pri školákoch sú najlepším výberom plastové fľaše. Pri výbere však treba dávať pozor a hľadať vyložene tie, ktoré sú určené pre deti. Určite vyberte takú, ktorá neobsahuje BPA, teda toxické látky, ktoré sa zvyknú do vody uvoľňovať. Plast je tiež príjemne ľahký.
Pitný režim môže byť aj zábavný.

Napríklad, schmatzfatz fľaša na pitie má spoľahlivé a jednoduché uzatváranie, dokonca aj šnúrku na držanie. Je vyrobená z Tritanu, takže je bez BPA a teda do tekutiny nevypúšťa škodlivé látky, zápach a ani nepríjemnú chuť.

Záleží aj na objeme

Dostatočne veľká fľaša zabezpečí správny pitný režim počas celého dňa v škole alebo v škôlke. Samozrejme, závisí aj od toho, ako dlho váš školák strávi čas mimo domu. Pri modeloch schmatzfatz sa môžete rozhodnúť medzi dvoma veľkosťami. Pre tých menších postačí fľaša s objemom 350 ml a pre väčších siahnite po 500 ml. Tieto fľaše si vaše deti zamilujú aj vďaka dostupnosti rôznych farieb. Vyberať môžete z farieb ako je ružová, fialová,  oranžová, z rôznych odtieňov modrej, zelenej či tyrkysovej.

Ako ešte podporiť pitný režim?

Pri modeloch školských fľašiek schmatzfatz môžete popustiť uzdu aj svojej fantázii a chutiam. Vo fľaške totiž nájdete aj odnímateľný nadstavec napríklad na ovocie či bylinky, ktorými si vodu môžete jednoducho ochutiť. Ovocná dužina vám príjemne spestrí pitie čistej vody a jednotlivé kúsky ostávajú v nadstavci, takže vám pri pití nebudú prekážať. Môžete tak dieťaťu vykúzliť lahodnú a sviežu limonádu.

Dôležité je tiež to, aby sa dala fľaša ľahko a rýchlo zavrieť. Bude tak zabezpečená proti vyliatiu tekutiny, keď ju vaša ratolesť len tak hodí do školskej tašky, prípadne prevrhne. Ideálne sú čo najjednoduchšie riešenia, závity dieťa skôr odradia. Fľašky schmatzfatz sú vybavené zatváraním na jeden klik. Výhodou je tiež to, že sa dajú umývať v umývačke riadu.