Originálne darčeky na Vianoce? Vyrobte si ich!

Hľadáte inšpiráciu alebo darček na poslednú chvíľu? Pripravili sme vás päť tipov na originálne darčeky na Vianoce, nie len pre svojich blízkych, ktoré pripravíte vo vašej kuchyni. Pamätajte, skutočná pompéznosť darov je v ich originalite a v tom, ako osobné dokážu byť.

Nemusíte sa báť toho, že by ste na výrobu našich originálnych vianočných darčekov museli absolvovať výtvarný kurz, či školu varenia. Sú jednoduché, milé a užitočné. Dokonca máte väčšinu potrebných vecí určite doma. Na darčeky nakoniec ani veľa neminiete.

Originálne a chutné koláčiky ako vianočné darčeky

Koláčiky sú dokonalý pôžitok. Počas Vianoc si každý rád dopraje, preto so sladkým darčekom spravíte radosť naozaj komukoľvek. Deťom, vašim rovesníkom, ale aj seniorom sladké vždy vykúzli úsmev na tvári. Je to naozaj univerzálny darček, dôležité je, aby ste ho poňali kreatívne.

Kreativita sa v tomto prípade rovná výnimočnosti a ešte väčšej radosti obdarovaného. Skúste, napríklad, do klasických perníkov pridať niečo netradičné. Dobre funguje citrónová kôra.

Tip na ozvláštnenie čokoládových sušienok? Posypte ich morskou soľou! Vážne, je to delikatesa.

Pri príprave koláčikov nemusíte dbať na dokonalosť. Či už chuťovú alebo vizuálnu. S najväčšou pravdepodobnosťou nie ste profesionál z pekárskeho fachu, preto sú nedokonalosti úplne v poriadku.

Dokonca sú vítané! Obdarovanému prezradia, že ste si dali tú námahu a niečo vlastnoručne vyrobili. A takéto darčeky sa obzvlášť cenia.

Pri koláčikoch to však nekončí. Venujte pozornosť aj baleniu. Jednorazový baliaci papier je nie lenže neoriginálny, ale aj neekologický. Ak darujete koláčiky zabalené v peknej krabičke, ktorá sa dá opakovane použiť, nielenže bude darček o niečo ohľaduplnejší k životnému prostrediu, ale bude to darčekové 2v1.

Mohlo by vás zaujímať: Vianočné drinky ako dezert? Eso vášho menu

Ak sa vám nepodarí nájsť krabičku či dózu, ktorá by ladila s vašimi koláčikmi, vyskúšajte biologicky rozložiteľný alebo kompostovateľný obalový materiál, teda papier, či špeciálny druh celofánu.

Čerešnička na torte? Vlastnoručne napísané venovanie. Perfektne zapadne do myšlienky vyrobeného darčeku. Ak nie ste práve majster slova a nechcete skĺznuť do patetických generických veršovačiek, pokojne priložte recept na koláčiky.  

Originálne darčeky na Vianoce sú aj domáce likéry

Veľmi osobnou alternatívou ku koláčikom je domáci likér. Môžete ho dokonca namiešať presne podľa chuti obdarovaného. Experimentovanie s chuťami a príchuťami, tak ako pri koláčikoch, je zábava a, v konečnom dôsledku, ním môžete objaviť naozaj nečakané chuťové dobrodružstvo.

Likéry sa zväčša vyrábajú z čistého alkoholu. Veľmi dobrý základ je čistá, neochutená a kvalitná vodka, alebo biely rum. Ten je primárne určený do koktailov, takže sa na tento účel perfektne hodí.

Ingrediencie, ktoré budú tvoriť chuť likéru lúhujte v alkohole. Obľúbená klasika sú tyčinky škorice, pomarančová kôra a cukor podľa chuti. Všetko nechajte spolu lúhovať niekoľko týždňov.

Použiť tiež môžete aktuálne veľmi populárny gin. Pridajte sušenú levanduľu a med. Potom, čo sa likér vylúhuje, po nezabudnite precediť.

Nebojte sa experimentovať a hľadať nové a nevšedné kombinácie. Čím budú chute viac podľa „gusta“ obdarovaného, tým bude darček osobnejší. Likéry sú vždy dobrý voľba, ako tie originálne, tak aj klasiky. Napríklad vaječný likér.

Mohlo by vás zaujímať: Čo tak zorganizovať domáci vianočný večierok?

Aj v tomto prípade môže byť balenie ekologické a priateľské k prostrediu. Použite karafy, staré fľaše, či naozaj staré fľaše zo starožitností. Avšak, originálne balenie vášho domáceho likéru môže byť aj zaváraninový pohár.

Opäť nezabudnite na ručne písané venovanie, či etiketu. Ak radi maľujete, môžete fľašu vylepšiť vašou maľbou. Pre vás to bude ešte väčšia zábava.

Degustačná syrová doštička je trend Vianoc

Syr je trendom týchto Vianoc. Syrová doštička? Originálny darček, ktorý ľahko pripravíte doma a ešte sa pri tom zabavíte. V podstate tu neexistujú žiadne pravidlá okrem jedného. Kombinujte.

Degustačné doštičky sú vždy o rozmanitostí chutí a objavovaní nového. A taká by mala byť aj tá vaša.

Kombinujte chute, textúry a farby. Perfektne funguje čedar so smotanovým brie, kozí syr so syrom s modrou plesňou alebo hermelín s orechovým gruyere.

Alebo jednoducho zoberte od každého kúsok a dajte ho na doštičku. Je to zaujímavejšie, akoby ste kombinovali viac druhov syra s modrou plesňou alebo čedaru. Aj keď pre fajnšmekrov môže byť aj toto možnosť.

Pre kontrast, chuťový aj vizuálny, pridajte hrozno alebo bobuľové ovocie, sušené ovocie, napríklad figy alebo marhule. Samozrejmosťou sú oriešky, vlašské či mandle, a na doplnenie sladkých chutí môžete pridať džem.  

Aranžovanie je opäť vec vkusu, no pomerne dobre funguje, ak začne ukladať syry od stredu doštičky a necháte medzi nimi dostatočný priestor, aby sa nezlepili. Po obvode, okrajoch a do medzier pridajte ovocie, orechy, alebo aj slané krekery.

Mohlo by vás zaujímať: Vyčarujte si gurmánske menu s fritézou

Aby ste spravili radosť nie len obdarovanému, ale aj životnému prostrediu, vyhnite sa jednorazovým plastovým tanierom, špáradlám a celofánu. Ku všetkým týmto pomôckam existujú kompostovateľné alternatívy. Napríklad bambusové špáradla alebo voskový papier.

Najlepšie spravíte, ak syry naservírujete na dosku alebo tanier, ktoré obdarovanému zostanú a bude ich môcť ďalej používať. Opäť je to darček 2v1.

Originálne darčeky na Vianoce zo zaváraninových pohárov?

Najrôznejšie tvary a štýly uzatvárateľných pohárov na skladovanie sú ďalšou vynikajúcou inšpiráciou na osobný a originálny vianočný darček. Spravte domáci džem, kimchi, či inú dobrotu, na ktorú máte svoj tajný recept, pohár ozdobte stuhou a osobným venovaním. Alebo venujte tomuto typu darčeku trochu viac energie a pripravte užitočný a vizuálne naozaj lákavý kúsok.

Koláče alebo raňajkové kaše majú zväčša základ zo suchých ingrediencií. Ovsené vločky, kúsky čokolády, múka, cukor…. vyberte si obľúbený recept a všetky suché ingrediencie, ktoré sa majú v recepte zmiešať, postupne navrstvite do priehľadného poháru.

Ingrediencie vrstvite tak, aby sa od seba jasne odlišovali. Teda na čokoládový koláč nasypte do pohára múku, potom vrstvu kakaa a pokračujte cukrom.

Raňajkovú kašu vrstvite napríklad takto. Ovsené vločky, sušené bobuľové ovocie, kokosové vločky, hnedý cukor atď. Jednoduché! Striedajte tmavé ingrediencie s tými bledými, aby sa jednotlivé vrstvy nezlievali dokopy.

Okrem toho, že obdarovaný dostane peknú dekoráciu do kuchyne, dostane tiež praktickú vychytavku na hektické ráno, či dni. Pohár jednoducho vysype do misky, zaleje mliekom či horúcou vodou, zamieša a raňajky sú hotové. V prípade koláčov nezabudnite na ručne zdobenú kartičku so zoznamom „mokrých“ surovín a postup prípravy.