Kórejské kimchi

60

Jednoduché

4

Kórejské kimchi: Tradícia stretáva modernú kuchyňu

Kimchi, pikantná a kyslá fermentovaná zelenina, je základným stavebným kameňom kórejskej kuchyne. Táto výnimočná delikatesa nielenže ohromuje svojou jedinečnou chuťou, ale prináša aj rad výhod pre naše zdravie. Ak ste ešte nikdy nevyskúšali pripraviť si túto dorotu doma, je najvyšší čas to zmeniť. Ponorte sa do sveta kórejskej gastronómie a objavte tajomstvo, ktoré sa skrýva za touto tradičnou pochutinou. Náš recept je jednoduchý a veľmi chutný.

Prejsť na recept

História kimchi má tisíce rokov. Zaznamenané zmienky o fermentovanej zelenine v Kórei pochádzajú už z obdobia pred naším letopočtom. Fermentovaná zelenina však nebola vždy pikantná, tak ako ju poznáme dnes. Pôvodné verzie boli skôr kyslé a slané, až neskôr, vďaka obchodným cestám, sa začalo používať pikantné korenie a koreniny, ktoré zmenili jeho chuťový profil.

Dnes existuje nespočetné množstvo variácií, v závislosti od regiónu, sezóny či rodinnej tradície. A hoci sú ingrediencie a techniky fermentácie rôzne, základné princípy zostávajú rovnaké.

Benefity fermentovanej zeleniny

Fermentovaná zelenina, ako je kimchi, je bohatá na probiotiká, čo sú živé mikroorganizmy, ktoré podporujú správnu funkciu čriev. Konzumáciou tak pravidelne dodávate svojmu telu prospešné baktérie, ktoré môžu pomôcť zlepšiť trávenie, posilniť imunitný systém a dokonca aj bojovať proti niektorým chorobám.

Kimchi je výnimočné nielen vďaka svojim zdravotným výhodám, ale aj svojou univerzálnosťou v kuchyni. Výborne sa hodí ako príloha k mäsu, rybám, ale aj k tradičným kórejským jedlám, ako sú bibimbap či kimchi jjigae. Môžete ho tiež pridať do sendvičov, šalátov alebo jednoducho konzumovať samotné ako chrumkavý a osviežujúci snack.

Kórejské kimchi je nielen skvostom tradičnej kuchyne, ale aj funkčnou potravinou, ktorá má svoje pevne zakotvené miesto v súčasnej gastronómii. Ak ste ešte nikdy neochutnali túto pikantnú delikatesu, je najvyšší čas to napraviť a obohatiť svoj jedálniček o tento zdravý a chutný fermentovaný skvost. Nenechajte si ujsť náš archív receptov, kde nájdete veľa inšpirácie na jedlá, ku ktorým sa kimchi ako príloha hodí.

Ohodnoťte náš recept!
0

Suroviny

Vyberte počet porcií
1hlávka čínskej kapusty približne 1 kg
2-3PL morskej soli
1 PL cukru
1 PL gochugaru - kórejské čili korenie alebo čili korenie podľa chuti
1 PL rybej omáčky
1 PL fermentovaných slaných kreviet
5-6 strúčikov cesnaku nasekaný na malé kúsky
1 PL čerstvého zázvoru nasekaného
4-5 jarných cibuliek nakrájaných na jemné pásiky
1-2 mrkvy nakrájané na jemné pásiky

Nutričné hodnoty

350 Kalórie
90 Sacharidy
8 Tuky
9 Bielkoviny

Postup

1.

Pripravte kapustu

Kapustu očistite a rozrežte na štvrtiny. Vložte ju do veľkej misky a posypte morskou soľou. Poriadne premiešajte a nechajte 2 hodiny odpočívať. Cieľom je, aby kapusta pustila prebytočnú vodu.
Hotovo
2.

Kapustu vysušte

Kapustu poriadne opláchnite a nechajte dôkladne vysušiť.
Hotovo
3.

Pripravte kórejskú omáčku

V mixéri vymixujte na hladkú pastu cukor, čili korenie, rybiu omáčku a fermentované krevety.
Hotovo
4.

Pridajte zeleninu

Do pasty pridajte jarnú cibuľku a mrkvu. Všetko dôkladne premiešajte. Pridajte vysušenú kapustu a opäť všetko veľmi dôkladne premiešajte.
Hotovo
5.

Kimchi naložte

Zmes pasty a zeleniny naložte do uzatvárateľnej nádoby tak, aby ste vytlačili všetky vzduchové bubliny.
Hotovo
6.

Nechajte fermentovať

Pri izbovej teplote nechajte 2 dni fermentovať, potom kimchi odložte do chladničky, čím spomalíte proces kvasenia. Čím bude kimchi dlhšie kvasiť, tým bude kyslejšie.
Hotovo

Poznámky

Nutričné hodnoty vychádzajú z uvedených surovín a v skutočnosti sa môžu líšiť.
 Uložiť ako PDF