Domáce zeleninové čipsy

Domáce zeleninové čipsy: Chrumkavá alternatíva pre zdravé pochutnávanie

Keď príde chuť na niečo chrumkavé, nemusí to byť vždy spojené so zbytočnými kalóriami a nezdravými tukmi. Domáce zeleninové čipsy sú vynikajúcou alternatívou klasických zemiakových čipsov, ktoré môžete pripraviť rýchlo a jednoducho priamo vo vašej kuchyni. Máme pre vás skvelý tip na pochutinu na filmový večer alebo aj k práci.

Prejsť na recept

Zeleninové čipsy sú nielen chutné, ale aj zdravé, čo je dôležité najmä v dnešnej dobe, keď sa snažíme vyberať zdravšie varianty jedál. Vďaka tejto prešibanej pochúťke sa nemusíte takmer obmedzovať. Mlsať môžete kedykoľvek počas dňa. Neváhajte pridať korenie alebo sušené bylinky. Nepreháňajte to však, ako sa trefne vraví, všetkého veľa škodí.

Rozmanitosť prírodných farieb a chutí

Výber zeleniny na prípravu čipsov? Je to naozaj široká paleta. Môžete použiť takmer akúkoľvek zeleninu, od cukety, cez mrkvu, repu, sladké zemiaky až po červenú repu. Každá z týchto zelenín pridá vašim čipsom inú chuť a farbu. Naopak, zeleniny s vysokým obsahom vody, ako sú napríklad uhorky alebo paradajky, sa pre výrobu čipsov veľmi nehodia, pretože nezachovajú po sušení svoju štruktúru.

Výber zeleniny na zeleninové čipsy

Je dôležité vyberať čerstvú a kvalitnú zeleninu, aby čipsy boli chutné a zachovali si svoje nutričné hodnoty. Tieto čipsy sú tiež spôsob, ako zaradiť zeleninu do detského jedálnička.

Domáce čipsy zo zeleniny sú oveľa zdravšie ako kupované, pretože obsahujú menej tuku a sú bohaté na vitamíny a minerály. Ako doplnok k týmto čipsom môžete pripraviť zdravý dip z avokáda alebo hummus, ktorý zvýši ich nutričnú hodnotu a dodá zaujímavú chuť.

Ďalšiu inšpiráciu na recepty a rady, ako pripraviť zdravé a chutné pokrmy, nájdete v našom archíve receptov. Na sušenie zeleniny je ideálna sušička potravín, ktorá zabezpečí, že čipsy budú dokonale chrumkavé a zachovajú si svoju nutričnú hodnotu. Skúste pripraviť domáce zeleninové čipsy a užívajte si zdravé pochutnávanie bez zbytočných kalórií.

Ohodnoťte náš recept!
0

Suroviny

Vyberte počet porcií
1 červená repa
1 sladký zemiak
2 mrkvy
soľ a korenie podľa chuti
Pomôcky
Sušička

Nutričné hodnoty

280 Kalórie
56 g Sacharidy
1 g Tuky
6 g Bielkoviny

Postup

1.

Príprava

Zeleninu ošúpte a nakrájajte na rovnomerné tenké plátky. Dochutíme soľou a korením.
Hotovo
2.

Sušenie zeleninových lupienkov

Plátky zeleniny rozložte na mriežky sušičky s určitým odstupom a sušte 10 hodín pri teplote do 60 °C.
Hotovo

Poznámky

Výživové údaje sú približne vypočítané na základe uvedených zložiek. Odchýlky sú možné.
 Uložiť ako PDF