Poriadok v chladničke s našimi tipmi nie je veda

Správne usporiadanie potravín v chladničke je mimoriadne dôležité nielen z estetického hľadiska, ale aj kvôli ich dlhej životnosti. S upratanou chladničkou tiež budete menej plytvať, keďže budete mať perfektný prehľad, čo máte a čo treba čo najrýchlejšie spotrebovať. Ako na poriadok v chladničke?

Poriadok v chladničke vďaka zónam

Ak si chcete zabezpečiť maximálnu možnú výdrž potravín a zároveň o nich chcete mať dokonalý prehľad, svoju chladničku si rozdeľte na niekoľko zón. Dobrou voľbou je v tomto prípade napríklad kompaktná chladnička Spitzbergen Uni, v ktorej bude mať všetko svoje miesto. Ako teda rozmiestniť potraviny správne?

zdroj: Shutterstock

Dvierka chladničky

V dvierkach chladničky je pomerne vysoká teplota, ktorá sa môže vyšplhať až k 15 °C. Je preto dobré uchovávať tu nápoje, ktoré chceme vychladiť len jemne, teda fľaše a plechovky s vodou alebo vínom. Do dvierok odkladáme aj zaváraniny, maslo a vajcia.

Poriadok v chladničke vďaka plastovým boxom?

Ako štandardne znázorňujú aj vyobrazené piktogramy, plastové boxy v spodnej časti chladničky sú spravidla určené na uskladnenie ovocia a zeleniny. Pri teplote 10 °C a prítomnosti LED svetla tu majú ideálne podmienky na udržanie si správnych nutričných hodnôt a čerstvosti.

Mohlo by vás zaujímať: Ako na zero waste domácnosť?

Spodná polica

S teplotou približne 2 °C predstavuje najchladnejšie miesto chladničky vhodné na uskladnenie surového mäsa, rýb a morských plodov. Skladovať tu môžete aj potraviny, ktoré plánujete chladiť dlhodobo.

Stredná polica

Prostredná časť chladničky si udržiava konštantnú teplotu približne 5 °C, vďaka čomu je vhodná na uskladnenie mliečnych výrobkov, údenín s dostatočnou zárukou a iných trvanlivých surovín. Je dobré sem umiestniť potraviny, ktoré ešte nie sú rozbalené.

Poriadok v chladničke vám ušetrí čas aj peniaze.
zdroj: Shutterstock

Horná polica

Vrchná časť chladničky ponúka teplotu približne 8 °C. Vďaka tomu ide o priestor ideálny na uskladnenie už hotových jedál, prípadne otvorených trvanlivých pokrmov. V oboch prípadoch nezabúdajte na uschovanie v dózach alebo boxoch, predídete tak vplyvu vzduchu a predčasnému pokazeniu potravín.

Viac o tom, ako sa správať zodpovedne k nášmu životnému prostrediu, sa dozviete na našej stránke Buďme viac zodpovední, buďme viac EKO.