zero waste je ekologický prístup

Ako na zero waste domácnosť?

Premýšľali ste už niekedy nad tým, ako by ste vo svojom živote mohli v maximálnej možnej miere minimalizovať tvorbu odpadu? V skutočnosti to nemusí byť vôbec náročné. Stačí premýšľať o krok vpred a nakupovať zodpovedne. Poďme si preto povedať niekoľko tipov na to, ako dosiahnuť zero waste život, prípadne sa oň aspoň pokúsiť.

Zbavte sa igelitiek a mikroténových vrecúšok

Ruku na srdce – čo tvorí najväčší nepotrebný plastový odpad vo vašej domácnosti. Možnosti sú pravdepodobne dve, plastové dózy a a igelitky. V oboch prípadoch však existuje pomerne jednoduché riešenie. Plastové dózy a obedáre môžete nahradiť ich sklenenými a drevenými alternatívami. Pôsobiť budú prirodzenejšie, navyše sa zbavíte škodlivých toxínov prenikajúcich z plastu.

zero waste je aj o zbavení sa igelitiek

Namiesto igelitiek sa zasa na nákup vydajte s opakovane použiteľnou plátenou taškou, prípadne si z obchodu zoberte nepotrebnú škatuľu. Tú však nezabudnite po nákupe správne zrecyklovať. Neprehliadnite ani možnosť výroby vlastných vrecúšok na ovocie či strukoviny. Zošiť si ich môžete zo starých záclon, vďaka čomu dáte mikroténovej alternatíve navždy zbohom.

Odrezky ani šupy nevyhadzujte, chce byť zero waste

Hoci sa môžu zdať šupy či tvrdé okraje pečiva na prvý pohľad ako kuchynský odpad, pravdou je presný opak. Aj to, čo sa vám pri varení zdanlivo zvýši, môže byť použité opakovane. Zvyšné mäso si neváhajte pomlieť a zmraziť, neskôr si z neho môžete pripraviť skvelé burgre či fašírky. Rovnako to urobte so zvyšným ovocím, mrazené, sušené či zavárané ho oceníte najmä v zimných mesiacoch, keď ho je na pultoch obchodov nedostatok.

Mohlo by vás zaujímať: Druhá šanca pre staršie potraviny?

Základným know-how na dosiahnutie zero waste domácnosti je však správne plánovanie. Ak sa chystáte na väčší nákup či varenie, nezabudnite si spísať zoznam prianí a potrebných surovín, ktorý si založíte do peňaženky alebo do vrecka. V obchode tak predídete zbesilému prihadzovaniu nepotrebností do vášho košíka. V konečnom dôsledku sa vám tak nepoďakuje len planéta, ale aj vaša peňaženka. Zbavte sa plytvania jedlom aj peniazmi raz a navždy.

Viac o tom, ako sa správať zodpovedne k nášmu životnému prostrediu, sa dozviete na našej stránke Buďme viac zodpovední, buďme viac EKO.