Moderná kuchyňa je aj o šikovných trikoch

Moderná kuchyňa nepotrebuje chémiu

Chlór, dezinfekcia alebo alkohol sú častí a výborní pomocníci pri čistení kuchyne. Moderná kuchyňa však bez nich zaobíde. Tradičné čistidlá totiž dráždia dýchacie cesty, či pokožku, tiež poškodzujú povrchy. Skúste to inak!

Čistiť kuchyňu a kuchynských pomocníkov ekologickým spôsobom nutne neznamená nákup prípravkov s nápisom EKO na obale. Vyskúšajte to, čo máte doma. Čistá kuchyňa bez chémie nie je žiaden problém, stači si zapamätať zopár drobných trikov.

Citrón nielen do čajov

Ak vás trápia usadeniny na hrncoch, v rúre, mikrovlnke či na batérii, siahnite po citróne alebo citrodeku. V prípade citróna je potrebné použiť aj sódu bikarbónu. Ak použijete citrodeko, nič viac už pridávať nemusíte. Nechajte niekoľko minút pôsobiť na zašpinenom povrchu a potom namočenou hubkou nečistoty pretrite.

Mohlo by vás zaujímať: Ako urýchliť varenie? Stačí vám zopár trikov

Samotný citrón však ponúka aj ďalšie využitia. Ak ho skombinujete s trochou soli, môžete sa zbaviť nečistôt na mramorových povrchoch. Toto ovocie na seba dokonca výborne viaže pachy, takže ak si kúsok odložíte do chladničky, zbavíte sa nežiaduceho zápachu.

Ďalším skvelým tipom je čistenie mikrovlnnej rúry. Do misky nalejte vodu a do nej vložte polovicu citróna. Misku dajte do mikrovlnky a tú pustite na najvyšší stupeň. Čas závisí od nečistoty – nechajte ju pustenú od 2 do 10 minút. Po skončení stačí mikrovlnku pretrieť vlhkou handrou.

Moderná kuchyňa si tyká so sódou

Sóda je skvelý pomocník pri čistení kuchyne
zdroj: shutterstock.com

V prípade sódy bikarbóny ste sa už určite dočítali o všetkých možných účinkoch, ktoré ponúka. Nielen v domácej kozmetike, ale aj pri domácich prácach môže byť veľmi užitočná. Dve lyžičky sódy bikarbóny zmiešajte s lyžičkou oleja a zmes naneste na spotrebiče alebo hrnce. Sóda ich zbaví nečistôt, olej dopomôže k ich lesku. Potom už len stačí pretrieť vlhkou handrou.

Ocot ako (ne)dochucovadlo

Aj ocot má v kuchyni obrovské zastúpenie. A to nielen ako dochucovadlo do rôznych jedál. Veľmi efektívne pomocou neho vydezinfikujete všetky povrchy a úspešne zničíte baktérie. Takisto je skvelým pohlcovačom pachov. A ak vás trápia šmuhy na skle, určite sa po ňom nebojte siahnuť. Je totiž skvelým pomocníkom pri odmasťovaní aj leštení sklenených povrchov.