Hranolky sa hodia aj ako snack k filmu

Hranolky majú históriu aj zdravé variácie

Kedysi s kečupom, dnes s cheddarom či trhaným mäsom. Hranolky sú bezpochyby jednou z najobľúbenejších príloh k jedlám na celom svete. A hoci si mnohí ich pôvod spájajú s Francúzskom či USA, celé je to o čosi komplikovanejšie.

Ak by ste si chceli vychutnať hranolky kdekoľvek v zahraničí, v jedálnom lístku by ste ich pravdepodobne našli pod názvom „french fries“. V skutočnosti by však bolo presnejšie pomenovanie „fries“.  

French totiž naráža na francúzsky pôvod obľúbených zemiačikov, aj keď podľa niektorých trochu neoprávnene. Jedna z prvých zmienok o hranolkách totiž prišla z neďalekého Belgicka. Už v roku 1 600 tam miestni rybári objavili čaro smaženia zemiakov, a tak sú za ich objaviteľov neoficiálne považovaní práve Belgičania.

Poslom správ o novej pochúťke sa stali Američania

Iná teória zasa hovorí o tom, že Francúzi sú v prípade hranoliek odtláčaní na vedľajšiu koľaj neoprávnene. Pred vypuknutím Francúzskej revolúcie údajne patrili smažené zemiačiky medzi najobľúbenejšie pokrmy predávané na trhoviskách. Tejto teórii pridáva na dôveryhodnosti aj fakt, že zemiaky patrili medzi najlacnejšie potraviny, takže si ich mohol dovoliť každý.

Aké sú vaše obľúbené hranolky? Majonéza, syr, či v kebab placke?
zdroj: shutterstock.com

Hoci je pôvod hranoliek dodnes nejasný a diskutabilný, faktom ostáva, že chýry o nich sa šírili predovšetkým z Európy. Avšak, pomerne rýchlo sa dostali aj za oceán. V poradí tretí americký prezident Thomas Jefferson hovoril vo svojich zápiskoch o chutných kúskoch vysmážaných zemiakov pripravovaných francúzskym šéfkuchárom Honoré Julienom.

Písal sa rok 1802, keď Jefferson ochutnal hranolky po prvýkrát v Bielom dome. O necelých 50 rokov už boli štandardnou súčasťou obedov a večerí takmer vo všetkých amerických domácnostiach.

Na Slovensku s kečupom, vo svete „naložené“

Dnes si môžete vychutnať tradičné hranolky v mnohých podobách. Na Slovensku sa radí medzi najobľúbenejšie tá „kúpalisková“ s kečupom či tatárskou omáčkou. Američania zasa preferujú zemiaky preliate roztečených cheddarom a doplnené o bylinky či trhané hovädzie mäso. Blízky východ hranolky často spája s jedlami ako kebab alebo shawarma.

Batátové hranolky alebo zelerové?

Ak by sme hranolkám chceli niečo vytknúť, je to množstvo kalórií. Aj ten najväčší fanúšik musí uznať, že nejde práve o najzdravšiu pochúťku. Záleží vám na zdravom stravovaní, preto sa musíte hranoliek definitívne vzdať? Vôbec nie!

Batátové hranolky sú zdravou alternatívou hranoliek.
zdroj: TOP20 Klarstein receptov na celý rok

Ani takú klasiku, ako sú vyprážané zemiaky, neobišli zdravé variácie. A musíme priznať, že veľmi chutné zdravé variácie. Ako na ne?

Ako prvé vymeňte klasické zemiaky za batáty alebo zeler. Batáty majú veľa vitamínu A a C, železa a nerozpustnej vlákniny. Dokonca sú v hodné aj pre diabetikov, výživoví poradcovia ich odporúčajú pri znižovaní telesnej hmotnosti. Kardiaci zasa ocenia vysoký obsah draslíka.

Zeler vás obohatí o vitamíny A, B1, B2, C, K a E. Ďalej obsahuje kyselinu listovú, draslík, horčík, chróm, sodík, vápnik, železo, zinok, jód a éterické oleje. Výpočet je tak dlhý, až by mohol vzbudiť dokonalej zeleniny. Žiaľ, nie je. Obsahuje tiež alergény, preto buďte opatrní.

Ako na hranolky v rúre a teplovzdušnej fritéze

Klasické vyrážanie by prednosti zdravých variantov prirodzene „spieklo.“ Preto batáty pečte v rúre na 230 stupňoch Celzia približne 15 minút. Prípadne o niečo dlhšie, aby boli hranolky krásne chrumkavé.

Mohlo by vás zaujímať: Vznikla pizza naozaj v Taliansku?

Avšak, viac sa klasickým hranolkám priblížite, ak budete vyprážať v teplovzdušnej fritéze. V nej stačí doslova kávová lyžička oleja a hranolčeky budú krásne chrumkavé. Väčšina modelov má prednastavený program na vyprážanie tejto dobroty.

Zelerové hranolky v rúre pečte približne 30 minút na 190 stupňoch Celzia. Vyberajte vždy väčší zeler, ktorý po očistení a dôkladnom umytí nakrájajte na hranolčeky.