Espresso doma? Toto je povinná výbava
Súčasťou rannej rutiny väčšiny ľudí je bezpochyby espresso alebo cappuccino. Príjemnú chuť a arómu sprevádza schopnosť vás nakopnúť. Čo obsahuje povinná domáca výbava kávičkára, aby bol pôžitok čo najväčší?
Užiť si kávu v obľúbenej kaviarni nie je len o samotnej káve. Je to o atmosfére, ľuďoch a ďalších magických drobnostiach. Sú však dni, kedy espresso či cappuccino chutia najlepšie doma. Pripravili sme pre vás zoznám vychytávok, ktoré vám nesmú chýbať, ak si kávu chcete vychutnať doma.
Stroj na espresso
Rozhodnúť sa pre stroj na espresso znamená užívať si doma kávu ako od profesionálneho baristu. Výber však môže byť zábava aj na viac dní. Tento druh kávovarov sa totiž delí na plne manuálne, poloautomatické, plne automatické a kapsulové. Názov poslednej spomenutej kategórie jasne vystihuje o čo ide, pri prvých troch je to už trošku komplikovanejšie.
Espresso pod dokonalou kontrolou
Plne manuálny kávovar je taký, pri ktorom je príprava espressa či cappuccina plne pod vašou kontrolou. Meliete kávu, vážite množstvo, ktoré chcete na porciu použiť, zohrievate vodu, aj sledujete jej teplotu. V kávovare potom už len tieto dve suroviny na prípravu spojíte.
Možno ste si predstavili French press alebo alebo V60. Pozor, toto nie sú stroje na espresso. Stroj na espresso vylúhuje kávu pod určitým tlakom a za veľmi krátky, presne určený čas.
Kávovar, ktorý je vám partnerom
Od nastavovania správneho počtu barov, zohrievania vody a sledovania času lúhovania, vás oslobodí poloautomatický kávovar. Pri tomto type je vo vašej réžií prvotné nastavenie kávovaru, ak vôbec, a mletie kávy. Tú nasypete do páky, stačíte tlačidlo a hotovo.
Užite si espresso či cappuccino bez práce
Plne automatický espresso stroj spraví všetko za vás. Do zásobníka nasypete kávu, kávovar ju zomelie. Do nádobky nalejete vodu, kávovar ju zohreje.
Na displeji vyberiete typ kávy, kávovar ju pripraví. Ak si doprajete, plnoautomatické kávovary dokážu pripraviť aj mliečne kávové nápoje.
Mlynček na kávové zrná
Ak si prípravu kávy užívate, rozhodne siahnite manuálnom mlynčeku. Okrem toho, aby mal pevnú konštrukciu, predsa len sa počas mletia do mlynčeku občas „zapriete“, si všímajte najmä možnosti nastavenia hrúbky mletia a materiál, z ktorého je mlecí mechanizmus.
Mohlo by vás zaujímať: Čaj je zdravý a dopraje pôžitok
Prednastavené hrúbky mletia nováčikom uľahčujú rozhodovanie o tom, ako veľmi kávu pomelú. Ak už máte viac skúseností vyberte mlynček, v ktorom nastavíte vzdialenosť mlecích plôch točením po závite.
Ak je to možné, mlecie plochy by nemali byť kovové. Kov ovplyvňuje chuť kávy. Ideálne sú mlecie kamene.
Automatické mlynčeky šetria čas, vašu energiu, ponúkajú širokú škálu hrúbky mletia a v neposlednom rade vám z vrecka môžu vytiahnuť nie malú sumu. Určite ich však oceníte, ak robíte viac ako 5 káv denne.
Šálky na espresso nesmú chýbať
Vychutnať si dobré espresso či cappuccino je aj otázkou prezentácie a toho, z čoho pijete. Preto nepodceňujte kúpu špeciálnych kávových pohárikov. Poháre Glaswerk s dvojitým sklom prinášajú niekoľko výhod.
Chránia vaše ruky pred vysokými teplotami a sú mimoriadne odolné. Veľmi elegantné a štýlové poháre si môžete vybrať z viacerých sád a aj v rôznych objemoch.
Sústreďte sa aj na skladovanie
Ďalšou dôležitou výbavou kávičkára je určite aj vhodná nádoba na skladovanie kávy. Udržíte ju totiž dlho čerstvú, vo vysokej kvalite a zachováte jej chutnú arómu. Môžete pritom zvoliť hocaký druh nádoby, nepriehľadný z kovu – napríklad pre mletú kávu – alebo priehľadnú sklenenú na zrnkovú. Sklenené a priehľadné nádoby vám vytvoria dokonca aj veľmi pekný doplnok a dotvoria identitu každého kávičkára.