drink leta 2022

Koktail – dokonalý spoločník na letný večer

Osvieženie letného večera, ktoré je zároveň odmenou po náročnom dni? Chutný koktail priamo u vás doma!

Obsah:

Skutočne, pre chutný miešaný drink nemusíte chodiť do baru. Jednoducho a rýchlo ho pripravíte aj doma a užijete si ho v pohodlí na záhrade, terase či balkóne. Alebo aj v príjemne klimatizovanej obývačke. Čo všetko budete potrebovať, ako vybrať prísady, a ktoré recepty sa oplatí mať vždy po ruke?

Mixológia je veda a žiada si roky skúseností, to áno. Vy však máte výhodu. Nemusíte koktail vymýšľať. Vezmite overený recept a pripravte si ho alebo si ho jednoducho a rýchlo upravte podľa seba. Žiadna veda.

Koktail a krok prvý – kategórie

Aby ste čo najrýchlejšie našli ten správny, je dobré si koktaily rozdeliť podľa základných charakteristík.  Kategórie koktailov ste si možno všimli aj v nápojových lístkoch.

Klasické koktaily: Recept je jednoduchý: alkohol, simple sirup, bitter a ľad. Servírujú sa vychladené alebo s ľadom. Príkladom sú Old Fashion alebo Sazerac.

Sours: Koktaily, ktoré sú postavené na citrusovej šťave. Majú málo mililitrov a miešajú sa v šejkri. Patrí sem Whisky Sour, Daiquiri alebo aj Margarita, či Cosmopolitan.

Spirit-Forward: Klasické koktaily, do ktorých sa pridáva vermút alebo aromatické víno, cherry alebo portské. Miešajú sa lyžičkou a neozdobujú sa ovocím. Patria sem Martini, Manhattan, Negroni a ďalšie.

Koktaily so šampanským: Názov jasne napovedá o čo ide. Samozrejme, použiť sa môže akékoľvek perlivé víno.

Highball, Collins a Fizz: Highball je perlivá limonáda s alkoholom a ľadom, napríklad cola s rumom. Ak pridáte citrusovú štavu, dostanete sa do kategórie Complex Highballs. Napríklad Cuba libre.

Collins sú Complex Highball s pridaným simple sirupom. Príkladom je Tom Collins. Fizz je Highball pretrepaný v šejkri, teda sa doň nehodia bublinkové limonády.

Julepy a Smashe: Čerstvá mäta, cukor, základný destilát a veľa ľadu. Patria sem: Mint Julep, Champagne Julep alebo Whisky Smash.

Horúce koktaily: Každý, z ktorého sa parí. Napríklad Írska káva alebo Hot Toddy.

Punč: Zoberte veľkú nádobu a zmiešajte v nej takmer čo vás napadne. Je to riešenie na párty, kedy si hostia žufankou naberajú nápoj do pohárikov.

Tropické koktaily: Spoznáte ich okamžite. Bohato zdobené, často aj s prskavkou, v jedinečných pohároch, hrajú farbami aj chuťami.

Základná výbava domáceho barmana

Čo budete potrebovať, aby ste si pripravili koktail v pohodlí domova a nič vás neprekvapilo? V podstate si vystačíte s tým, čom už doma máte. Šejker sa dá nahradiť uzatvárateľnou nádobou, ľad si v mrazničke vyrobíte v akejkoľvek nádobe a mixér, ten istotne už doma máte. Aby ste si však prípravu užili, odporúčame si zaobstarať:

 • Šejker,
 • Kliešte na ľad,
 • Drtič/rozláčač (muddler),
 • Lyžičku s dlhou rúčkou na miešanie,
 • Odmerky,
 • Barové sitko,
 • Nalievač,
 • Otvárač na fľaše a vývrtku na víno.

Vyberáme pohár na koktail

Samostatnou kategóriu sú vo svete koktailov poháre. Pri ich výbere sa zväčša začína materiálom. Jasnou voľbou je sklo, no fanúšikovia moscow mule upozornia aj na kov či cín, ktoré veľmi dobre tepelne izolujú. Plastovým pohárom aj slamkám sa vyhnite.

Ktorý tvar pohárov by nemal chýbať vo vašej domácej koktailovej výbave? Záleží od vášho obľúbeného koktailu. Chybu však nespravíte sériou collins a lowball pohárov. Čo to presne znamená, a aké základné tvary by ste ešte mali poznať?

 • Úzky vysoký pohár sa hodí na highball koktaily.
 • Vysoký širší na collins koktaily.
 • Lowball, teda „whiskáč“ je vhodný na niektoré klasické koktaily.
 • Martiny pohár je dôverne známy.
 • Istotne tiež poznáte tvar Margarita poháru.

Ako správne kombinovať chute?

Patríte medzi tých, ktorí radi experimentujú a radšej než použijú recept, vykúzlia niečo vlastné? V tom prípade sa vám hodí poznať, ako párovať chute s rôznymi druhmi alkoholu. Pozrieme sa na základne, najčastejšie používané kategórie alkoholov, teda vodku, rum, gin a whisky.

Vodka – tento alkohol má veľmi neutrálnu chuť, preto ním môžete „okoreniť“ takmer čokoľvek. Hodí sa do všetkých džúsov, tiež dobré hrá s bazalkou, tymianom, uhorkou alebo čili. Mnohí obľubujú mix s čistou sódou. Populárna je tiež paradajková šťava.  

Rum – limetka, citrón, ananás, kokos, cola, zázvor, pomaranč, punč, (prekvapivo aj) tonik, ľadový čaj, horúca čokoláda.

Gin – všetko horké, teda bitter, zázvor, vermút, limetka, grapefruit, ružová voda, sóda, brusnice, prosseco, baza, pomaranč, jablko, čaj Earl Grey, rôzne bylinky.

Whisky – zázvor, cola, sóda, citrón, cider, grapefruit, sladký vermút, kyslé šťavy, zázvorové pivo, káva.

Inšpirujte sa našimi receptami

Z našich receptov, sme pre vás vybrali niekoľko tipov na inšpiráciu. Či už priamo recepty na alko koktail, alebo na limonády, ktoré môžete obľúbeným spiritom premeniť na zaslúžený  osviežujúci drink.

Austrálsky Spritz

Klasický Aperol Spritz sa stal ikonou, ktorú si objednávame tak nejak automaticky. Ambíciu konkurovať mu má mix, ktorý má prívlastok austrálsky. Je rovnako osviežujúci, no „kope“ trochu viac a poteší milovníkov populárneho ginu.

drink Austrálsky Spritz

Na jeden drink budete potrebovať:

20 ml dry ginu
20 ml bieleho vermútu
30 ml prosecca
60 ml sódy
2 mesiačiky/plátky limetky
pár lístkov mäty alebo stoniek rozmarínu

Vo veľkom vínovom pohári zmiešajte gin, vermút, prosecco a sódu. Jemne premiešajte. Na výrobníku ľadu Eiszeit Crush vyberte možnosť veľkých kociek ľadu a pridajte ich do pohára.

Jemne stlačte mesiačik/plátok limetky, aby sa uvoľnila šťava a pridajte ju do pohára. Ozdobte mätou alebo rozmarínom.

Ľahká Margarita

Zjednodušená verzia ikonickej mexickej Margarity je ideálna ako welcome drink vašej letnej párty. Dokonca sa perfektne hodí aj na grilovačku. Osvieži a kombinácia limetkovej šťavy s alkoholu naštartuje trávenie.

Na jeden drink budete potrebovať:

50 ml bielej tequily
15 ml nektáru z agáve
30 ml čerstvej limetkovej šťavy

Drink Ľahká Margarita

Všetky ingrediencie pridajte do koktailového šejkra alebo nádoby s pevným vekom. Nádobu doplňte drveným ľadom, ktorý vám vyrobí Eiszeit Crush. Poriadne pretrepte a vylejte do nízkeho a širokého pohára. Ozdobte mesiačikom limetky.

Citronáda s vodkou

Jednoduchá, osviežujúca a nestarnúca. Klasická citronáda so šotom dobrej vodky je drink, ktorým počas leta zaručene potešíte svojich hostí. Alebo seba počas horúceho večera.

Výhodou je, že ak sú na letnej párty aj deti, nemusíte pre ne vymýšľať extra alternatívu. Stačí vynechať vodku.

Drink Citronáda s vodkou je drink leta 2022, no užiť si ho môžete kedykoľvek.

Na jeden drink budete potrebovať:

50 ml vodky
30 ml čerstvej citrónovej šťavy
150 ml ľadovo vychladenej vody
1 ČL cukru

V koktailovom šejkri alebo v nádobe s pevným vekom zmiešajte vodku, vodu, cukor a citrónovú šťavu. O ľadovo vychladenú vodu sa postará Eiszeit Crush. Z ľadovača naberte do pohára kocky ľadu a prelejte ich vymiešanou citronádou. Ozdobte plátkami citróna.

Rum Runner

Tento klasický tropický drink získal popularitu počas americkej prohibície. Je plný letných chutí, osvieži vás a prinesie kúsok Karibiku kamkoľvek na svete. Aj na vašu terasu či záhradu. Ak ste fanúšikom koktailov na rumovom základe, rozhodne nesmie chýbať vo vašom repertoári.

Na jeden drink budete potrebovať:

30 ml bieleho rumu
30 ml tmavého rumu
30 ml banánového likéru
30 ml pomarančového likéru
45 ml ananásového džúsu
15 ml limetkovej šťavy
grenadina na zastreknutie
kúsok ananásu
mesiačik pomaranča

Drink Rum Runner je drink leta 2022 pre náročných

Do pohára naberte kocky ľadu a nechajte ho poriadne vychladiť. Do shakeru alebo nádoby s pevným vekom naberte ľad z Eiszeit Crush a pridajte všetky ingrediencie. Poriadne vymiešajte. Vysypte z pohára ľad a znovu ho naplňte kockami ľadu, zalejte vymiešaným koktailom a ozdobte ananásom a pomarančom.

Craft koktail a zero waste koktail?

Koktaily majú rady trendy. Sú totiž veľmi tvárne. Preto ich neobišiel ani trend remeselných či domácich ingrediencií a nevyhnutná zodpovednosť.

Craftové koktaily sú také, v ktorých použijete čo najviac remeselných ingrediencií. Najlepším príkladom je zrejme gin tonic, nakoľko výroba domácich tonikov je momentálne veľmi populárna. Koktail privediete k dokonalosti ak použijete doma vypestované bylinky.

Zero waste koktail? Taký, pri výrobe a konzumácii ktorého nevznikne žiaden odpad. Teda plastové slamky a poháre sú z hry.

Použite sklenené alebo kovové slamky, poháre podľa našich rád v tomto článku. Ovocie nemusíte vždy šúpať, šupku však poriadne umyte.

Rovnako bylinky môžete použiť aj so stonkou. Perlivé limonády do koktailov nekupujte v malých plechovkách alebo plastových fľašiach. Použite sirupy alebo nakupujte vratné sklenené fľaše.

Veríme, že sme vás inšpirovali a už presne viete, ktorý koktail vás dnes po celom dni osvieži a odmení. Mimochodom, koktaily sa perfektne hodia aj na grilovačky. Nenechajte si ujsť naše tipy na perfektné grilovaniegrilovanie na plynovom grile.