vlastné pivo ladylollypop

Uvarte si svoje pivo, je to jednoduché

Varenie piva je síce majstrovstvo, no vyskúšať si ho môžete aj v pohodlí domova. Vlastné pivo naviac ozvláštni párty, či gilovačku.

Grilovanie a pivo sú nerozlučná dvojica. Zatiaľ čo na grile striedate jednu dobrotu za druhou, nebojíte sa skúšať nové veci a často aj experimentovať, pivo len prinesiete z obchodu alebo obľúbeného remeselného pivovaru. Pri kreativite, ktorú venujete grilovaniu, je to možno trochu škoda. Vyskúšajte si preto pivo uvariť.

Svoje pivo nie je nedosiahnuteľný cieľ

Uvariť si vlastné pivo nie je až tak zložité akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. V podstate vám stačí domáci pivovar, základne prísady a zopár drobností. Recept sa líši od pivovarníka k pivovarníkovi, no postup je pomerne univerzálny.  

Varenie piva je kvasný proces. Preto je veľmi dôležité, aby ste pred každým varením domáci pivovar dôkladne vydezinfikovali. Vyhnite sa však používaniu saponátov na riad a iným chemickým prostriedkom. Tie by po nedbalom opláchnutí domáceho pivovaru pohli narušiť proces kvasenia. Použite dezinfekcie určené pre domáce pivovary.

Po tom, čo ste pivovar dôkladne vyčistili, môžete začať s prípravou. Ako prvé do kotla umiestnite filter na pivo. Potom nalejte vodu a zohrejte ju na požadovanú teplotu. Pridajte podrvený jačmeň a premiešajte. Zakryte pokrievkou a zapnite obehové čerpadlo, aby sa pivo automaticky miešalo. Ak máte domáci pivovar bez obehového čerpadla, pivo občas premiešavajte a naďalej ho zohrievajte a varte pri vhodnej teplote.

Rýchly test jódom

Či je pivo uvarené overíte jednoduchou skúškou. Do lyžice naberte sladinu a kvapnite do nej trochu jódu. Ak sladina zmodrie, škrob sa ešte nerozložil na slad a pivo je treba ešte povariť. Skúšku opakujte vo zvolených časových rozostupoch. Keď po kvapnutí jódu sladina nezmodrie, pivo je uvarené.

Mohlo by vás zaujímať: 6 tipov od sládka pre domáce varenie piva

Nasleduje scedenie. Odstráňte prečerpávaciu hadicu a pokrievku. Prefiltrujte sladinu od jačmeného mláta pomocou vloženého filtra. Následne prilejte na mláto ešte niekoľko litrov horúcej, nie však vriacej vody, pre lepšie prefiltrovanie sladiny. Filter s mlátom odstráňte.

Vlastné pivo je zážitok aj zábava.
Správnu teplotu varenia piva vám pomôžu udržať vychytávky, ktoré ponúkajú domáce pivovary Klarstein.

Sladinu uveďte do varu. Pridajte chmeľ, najlepšie v sieťke, aby sa domáci pivovar nezaniesol. Môžete ho pridať aj vo viacerých dávkach. Povarte ho spolu so sladinou. Po uvarení mladinu zachlaďte na zákvasnú teplotu. Najlepšie pomocou chladiacej špirály pripojenej na studenú vodu. Vyhnite sa prirodzenému chladeniu, napríklad cez noc, znehodnotila by sa. Po ochladení prelejte mladinu do fermentačného kotla.

Už len vykvasiť a máte svoje pivo

Niekoľko deci mladiny prelejte aj do sterilného pohára a pridajte sušené pivovarnícke kvasnice. Kvasnice premiešajte s mladinou a nechajte ich pracovať. Naštartované kvasnice prelejte do fermentačného kotla a premiešajte sterilným miešadlom.

Mladinu nechajte kvasiť vo fermentačnom kotly tri dni. Na tretí deň s naberačkou odoberte penu z povrchu a pokračujte v kvasení. Po prekvasení stočte pivo do fľašiek a nechajte ležať v chladničke na nápoje.