Panenský olej

Panenský olej: spoznajte výhody a typy rastlinných olejov

Rastlinné oleje môžu byť zdravým doplnením nášho jedálneho lístka. Predovšetkým panenské, čiže za studena lisované, oleje si vďaka šetrnej výrobe uchovajú väčšinu dôležitých vitamínov, viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny a aromatické látky.

Telo si dokáže vyrobiť skoro všetky mastné kyseliny, ktoré potrebuje k životu. Omega-6 mastnú linolovú kyselinu a omega-3 mastnú alfa-linolénovú kyselinu však musíme prijať v potrave. Pretože má zloženie týchto dvoch mastných kyselín v niektorých olejoch obzvlášť priaznivý pomer, považujú sa za mimoriadne zdravé.

Panenský olej si jednoducho a rýchlo pripravíte aj doma. Lis Olivia zvládne všetko od mäkkých plodov, ako sú olivy, až po tie tvrdé, napríklad vlašské orechy. Ďalej budete samozrejme potrebovať plody, ktoré budete lisovať. My sme vybrali tie, z ktorých panenského oleja budete čerpať najviac výhod.

Ľanový panenský olej

zdroj: shutterstock.com

Za studena lisovaný ľanový olej obsahuje veľa zdravej 3-násobne nenasýtenej omega-3 mastnej alfa-linolénovej kyseliny. Ľanový olej získaný z ľanových semien je zdravým a chutným obohatením každej kuchyne. Hustý olej chutí intenzívne orieškovo. Vychutnajte si ho výhradne za studena, najlepšie v šalátoch alebo na zemiakoch s bylinkovým tvarohom.

Olivový je dobre známy

Mohlo by vás zaujímať: Ako si pripraviť domáci olivový olej?

Len extra panenský, čiže prírodný, olivový olej je hodnotným doplnením jedálneho lístka. Na extra panenský olivový olej sa zberajú olivy v optimálnom štádiu zrelosti priamo zo stromu a spracujú sa v priebehu pár hodín. Pretože je olivový olej lisovaný za studena, obsahuje množstvo vitamínov a je veľmi zdravý. Olivový olej obsahuje veľa jednoduchých nenasýtených mastných kyselín, ale len málo omega-3 mastných kyselín – preto obsahujú oleje ako repkový, ľanový, orechový rovnaké množstvo cenných látok ako olivový olej, ale ponúkajú obzvlášť priaznivý pomer esenciálnych omega-6 a omega-3 mastných kyselín.

Repkový panenský olej

Repkový olej je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny. Obsahuje veľmi dobrý podiel omega-3 a omega-6 mastných kyselín v pomere 2:1. Okrem toho nemá skoro žiadny cholesterol. So svojou prirodzenou orieškovou chuťou ním dochutíte šaláty alebo omáčky. Je však odolnejší proti vysokým teplotám ako iné oleje. Preto sa používa aj do teplých jedál.

Olej z vlašských orechov

zdroj: shutterstock.com

Olej z vlašských orechov sa získava zo zrelých, niekedy dokonca opražených, vlašských orechov, a preto je mimoriadne aromatický. Tento olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny. Veľká časť tukov obsiahnutých v oleji patrí k cenným omega-3 mastným kyselinám. Olej z vlašských orechov sa používa najmä do šalátov, ale hodí sa aj k rybe alebo jedlám zo špargle.

Nebráňte sa ani tekvici

Tekvicový olej je ďalší kvalitný olej do šalátov. Získava sa z tekvicových jadier. Za studena lisovaný dodáva jedlám výnimočnú orieškovú arómu. Táto chuť vzniká, pretože tekvicové jadierka sa pred lisovaním pražia v malých, tradičných olejových lisoch. Výroba je veľmi náročná: na jeden liter oleja je potrebných zhruba 2,5 kg jadier – to zodpovedá asi 30 tekviciam.