Black Friday 2022

Black Friday 2023 je tu!

Deň zliav roka, v Európe obdobie zliav roka, sa nezadržateľne blíži. Ako tento nákupný sviatok vznikol, aké bizarnosti ho sprevádzajú, a čo potrebujete o Black Friday vedieť, aby ste výhodne a bezpečne nakúpili?

Obsah:

Popularita sviatku výpredajov neustále rastie. Dokazujú to čísla, nákupné správanie sa, alebo aj výšky zliav. Čo budete počas tohtoročného Black Friday nakupovať vy?

Čo je to Black Friday

 • Black Friday je nákupný sviatok s najväčšími výpredajmi.
 • Koná sa každý rok, vždy posledný novembrový piatok.
 • Ide o Americkú nákupnú tradíciu, ktorá sa rozšírila do celého sveta.
 • V roku 2023 sa v USA oslava nakupovania odohrá 24.11.2022.
 • Klarstein Black Friday štartuje už v októbri.
 • Zľavnené produkty pribúdajú každý týždeň.

Ako vznikol nákupný sviatok?

Ak máte radi presné historické fakty, ktoré jasne hovoria: „Takt to bolo,“ Black Friday vás veľmi nepoteší. Deň, kedy oslavujeme tie najväčšie výpredaje, patrí do skupiny s nejasnou históriou. Na otázku “Ako to celé vzniklo?” najčastejšie odpovedajú tieto príbehy.

V roku 1869 sa cena zlata na Newyorskej burze historicky prepadla. Dôvodom bola špekulácia Jaya Goulda a Jima Fiska, ktorí chceli cenu zlata umelo navýšiť. Skúpili ho toľko, koľko len mohli. Americká vláda zámer pomerne rýchlo odhalila a špekuláciu prekazila.

Umelé zásahy do cien zlata však boli tak výrazné, že sa burza spamätávala niekoľko mesiacov. Deň, kedy sa cena zlata na burze prepadla sa označil za Čierny piatok. Pôvodne tak toto označenie nemalo s výhodnými nákupmi nič spoločné.

Iná historka nás prenesie do 50. rokov 19. storočia, do amerického mesta Filadelfia. V piatok, po Dni vďakyvzdania, vznikol v meste obrovský chaos spôsobený futbalovými fanúšikmi a turistami.

Tento chaos využilo množstvo zlodejov, ktorí v obchodoch začali doslova rabovať. Filadelfská polícia tak mala rekordne veľa nepríjemnej práce, preto označila piatok za čierny. Aj v tomto príbehu stále chýba logické prepojenie na zľavy.

Najväčší zmysel pri pátraní po histórii sviatku výpredajov preto dáva historka, ktorá hovorí toto. Po Dni vďakyvzdania zvyknú Američania veľa nakupovať a medziročný nárast tržieb predajcov je v tomto období obrovský. V ekonomickej hantírke sú predajcovia v čiernych (pozitívnych) číslach, preto názov Black Friday.

Prekoná tohtoročný Black Friday rekordy?

O popularitu nákupného sviatku sa od roku 1924 do veľkej miery stará aj americký obchodný gigant Macy´s. Tento predajca každoročne na Deň vďakyvzdania organizuje veľkolepý sprievod, ktorý je v New Yorku legendou. Ak sa ho miestni nemôžu zúčastniť osobne, nenechajú si ho ujsť aspoň ako živý TV prenos.

Popularita výpredajov Black Friday je enormná. V roku 2020 Američania nakúpili za viac ako 9 miliárd dolárov. O rok neskôr boli mierne šetrnejší, nakoľko minuli “len” 8,9 miliardy. Avšak, v roku 2022 sa výpredajové útraty vyšplhali na 9,2 miliardy dolárov.

Zaujímavosti osláv nakupovania

Napriek tomu, že Black Friday je udomácnený aj v Európe, všetky skutočne zaujímavosti až bizarnosti pochádzajú z „rodnej“ Ameriky. Aké sú tie najväčšie?

 • V Kalifornii a zopár ďalších amerických štátoch vyhlásili Black Friday za deň pracovného pokoja, napriek tomu, že je to v USA bežný pracovný deň.
 • Americké predajne zvyčajne otvárajú o 6:00. Začiatkom tisícročia niektoré predajne začali počas Black Friday otvárať už o 4:00 ráno. V roku 2011 prišiel extrém, keď niektoré reťazce otvorili už o polnoci.
 • Násilnosti, výtržníctvo a doslova šialenstvo sú dnes bežnou súčasťou nákupnej horúčky Black Friday. Žiaľ, štatistiky počítajú aj úmrtia a ťažké ublíženia na zdraví. Ak ste pokojná povaha, odporúčame online nákupy.  
 • Niektoré štatistiky uvádzajú, že najväčšie zľavy bývajú na knihy, filmy a hudbu, naopak najnižšie zľavy, len okolo 4 % v priemere, sú na šperky.
 • Najviac zliav býva na hračky.

Ako počas Black Friday nakúpiť čo najvýhodnejšie?

Využiť výpredaje naplno, ušetriť čo najviac, chce rozumnú stratégiu. Pripravili sme pre vás návod, ako sa s nekonečnej ponuky nezblázniť a výhodne nakúpiť. Napríklad aj vianočné darčeky.

Spravte si zoznam toho, čo potrebujete

Bez premysleného nákupného zoznamu sa vám môže stať, že nakúpite to, čo nepotrebujete. Rýchlo miniete všetky peniaze a, najmä, nevyužijete skutočne výhodné zľavy.

Využite príležitosť

Byť impulzívny nie je vždy to najlepšie, no počas výpredajov sa to v niektorých prípadoch oplatí. Zľavy totiž môžu byť obmedzené časovo alebo na počet produktov.

Využite príležitosti, ktoré ponúka Black Friday.

Odoberajte newsletter a sledujte sociálne siete

Ako sa vraví, pripraveným praje. Vždy viac ušetríte, keď viete kde zľavy hľadať, než keď idete „naslepo.“ Kompasom výhodným zľavám je newsletter a sociálne siete FacebookInstagram.

Plánujte – dlhodobo

Počas Black Friday nemusíte nakúpiť len to, čo aktuálne potrebujete. Môžete nakúpiť aj to, čo budete potrebovať vo výhľade niekoľkých mesiacov. Vianočné darčeky alebo nový gril na letnú sezónu. Aj preto sa oplatí začať na výpredaje šetriť v predstihu.

Spravte radosť ostatným

Potešiť ľudí vo svojom okolí nutne neznamená, aby ste im priamo niečo kúpili. Ak viete o zľave, ktorá by sa im mohla hodiť, pošlite im ju. Ocenia to.

Dajte si pozor na podvody počas Black Friday

Pre nadšenie z výhodného nákupu sa môže stať, že pri návšteve e-shopu nebudete tak opatrní, ako zvyčajne. A podvodníci to veľmi dobre vedia. Ostatne, dokazuje aj to nárast scam podvodov počas obdobia výpredajov.

Scam je podvod, ktorý sa vyznačuje tým, že vám podvodník sľúbi tovar alebo službu, vy zaplatíte, no nič vám nedodá. Samozrejme, ani nevráti platbu. Aké najčastejšie typy scamov sa počas Black Friday objavujú?

Americká služba FBI upozorňuje, že najčastejším podvodom počas výpredajov je non-delivery scam. Znamená to, že online nákup prebehne ako každý iný, obchodník s vami normálne komunikuje, no objednaný tovar vám nikdy nepošle.

Scam-u sa vyhnete takto

Ako sa takémuto podvodu ubrániť? Čítajte hodnotenia iných zákazníkov alebo si e-shop „vygooglite.“ Tiež je dôležité, aby ste si vždy uložili číslo objednávky, pomocou ktorého viete sledovať, v ktorej fáze doručenia sa tovar nachádza. Takto podvod rýchlo odhalíte.

Častým podvodom je tiež zneužívanie darčekových poukážok. V takomto prípade podvodník trvá na tom, aby ste na platbu využili darčekovú poukážku alebo kreditnú kartu niektorého z veľkých predajcov. Napríklad Amazonu. Získa od vás číslo karty a jej PIN a tovar vám nepošle.

Ako sa vyvarovať podvodom počas Black Friday?

 • Nakupujte len od známych predajcov.
 • Pozorne čítajte recenzie iných zákazníkov.
 • Nenakupujte na e-shopoch, ktoré majú až nereálne výhodné zľavy.
 • Neklikajte na odkazy v podozrivých mailoch, radšej navštívte e-shop cez Google.
 • Ak sa vám predajca nepozdáva, „vygooglite“ si o ňom viac.

Black Friday 2023 na Klarstein začína už dnes. Nepremeškajte týždenne nové ponuky zliav.