Bylinky sú poklad kuchyne, vypestujte si ich
Bylinky sú zdravé, estetické a chutné. Dokážu premeniť aj nudné jedlo na skutočný gastro zážitok. Najlepšie sú, samozrejme, čerstvé bylinky. A to nie je problém! Poradíme vám, ako pestovať bylinky v byte. Vaša kuchyňa ožije a bude príjemne voňať.
Vypestovaním vlastných byliniek tiež šetríte životné prostredie a spravíte krôčik ku konceptu zero waste, teda bezodpadovej kuchyni. Zbavíte sa totiž vrecúšok a obalov, v ktorých sa bylinky, či už čerstvé alebo sušené, predávajú. Samozrejme tiež ušetríte.
Ako pestovať bylinky v kvetináči?
Ako teda pestovať bylinky v kvetináči v kuchyni? Bylinky potrebujú veľa svetla, pestujte ich teda blízkosti okna, ideálne ak je kvetináč priamo na parapete. Kvalitná pôda a dostatok vlahy sú ďalšie dôležité pravidlá, pre pestovanie byliniek v kvetináči. S vodou to však nepreháňajte, zalievajte, keď pôda vyschne asi do hĺbky 1-2 cm.
Kvalitná pôda pre bylinky musí mať dostatok živín a musí byť dostatočne priepustná pre vzduch a vodu. Môžete použiť špeciálnu pôdu pre bylinky alebo si ju pripraviť sami z kompostu, rašeliny a piesku.
Otázkou je tiež vhodný črepník. Ideálne, ak má drenážne otvory na dne, aby prebytočná voda mohla v prípade potreby odtiecť. Tiež by ste mali zvážiť veľkosť nádoby vzhľadom na veľkosť rastlín a potrebné množstvo pôdy.
Riešením tiež môže byť interiérový kvetináč. Ten dokáže regulovať množstvo svetla, zabezpečiť pravidelnú vlahu, či dokonca umožní vypestovať bylinky bez pôdy.
V neposlednom rade je tiež dôležitý výber byliniek. Niektoré sú lepšie prispôsobené na pestovanie v interiéri ako iné. Medzi vhodné bylinky patria napríklad: bazalka, medovka, mäta, tymian, majoránka a rozmarín.
Kvetináče na bylinky do kuchyne
Vyberať kvetináče na bylinky do kuchyne môže byť kreatívna zábava. Klasická terakota totiž nie je podmienkou. Môžete vyberať hneď z niekoľkých materiálov. Napríklad sklenené priehľadné kvetináče sú vhodné, pretože umožňujú svetlo prejsť cez steny nádoby a umožňujú pozorovať korene rastlín. Dajte však pozor, sú pomerne krehké a môžu byť citlivé na teplotné zmeny.
Rovnako keramické kvetináče sú citlivé na zmeny teploty. Sú tiež ťažšie a v niektorých prípadoch majú aj vyššiu cenu. Drobné nedostatky vyvažuje príjemná estetika a dlhá životnosť, ak je zabezpečené stále okolité prostredie.
Mohlo by vás zaujímať: Čaj je zdravý a dopraje pôžitok
Možno vás tiež napadlo, že k bylinkám sa hodí drevený kvetináč. A máte pravdu, tu ide o veľmi príjemnú estetickú súhru. Dajte však pozor na to, aby vám drevo nezačalo plesnivieť. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na plastové kvetináče. Tie sú ľahké, cenovo dostupné, v ponuke sú rôzne druhy, veľkosti, farby, či dokonca tvary.
Ak nemôžete kvetináč umiestniť priamo na parapetnú dosku, určite vám pomôže stojan na bylinky. Ten umožní kvetináč zavesiť na stenu, či ho esteticky umiestniť vhodne do priestoru. Nutne to však nemusí byť kuchyňa. Kreativite sa v tomto smere medze nekladú.
Ako sušiť bylinky v rúre, na papieri alebo v sušičke?
Ak sa vaše nadšenie pre pestovanie byliniek v byte premenilo na nadmernú úrodu a bojíte sa, že by bylinky zhnili, môžete ich usušiť. Sušiť môžete tým najprirodzenejším spôsobom, teda na papieri na pečenie, dôležité však je, aby ste nesušili na priamom slnku a miestnosť bola dobre vetraná. Takéto sušenie však trvá pomerne dlho.
Rýchlejší spôsob je sušička ovocia, ktorá dokonca môže mať špeciálny program práve na sušenie bylín. Ak nemá a všetko musíte nastaviť ručne, potom vždy voľte nízke teploty. Výhodou sušičky môže byť automatické odvetranie vlhkosti. Dajte však pozor a s bylinkami nikdy nesušte nič ďalšie, napríklad ovocie. To by „nasiaklo“ bylinkovou arómou.
Ako sušiť bylinky v rúre? Zohrejte rúru na 35 až 45 °C, bylinky umyte a dobre osušte, predídete tak splesniveniu počas sušenia. Kúsky by mali byť rovnako veľké, aby sa rovnomerne sušili. Teda ak je to potrebné, jednotlivé rastlinky natrhajte či pokrájate. Rozložte ich na plech či sušiak, dajte pozor aby sa navzájom neprekrývali. Sušenie trvá do 2 hodín, potom bylinky vyberte a nechajte ich vychladnúť.
Skladujte ich na suchom a tmavom mieste
Skladovanie by malo byť na suchom a tmavom mieste. Veľmi dobrou voľbou sú sklené alebo keramické vzduchotesné nádoby. Ak budete bylinky skladovať v tmavej špajzy, nebojte sa použiť aj priehľadné sklenené nádoby.
Na etiketu, ktorú prilepíte na nádobu, okrem názvu sušiny napíšte aj dátum sušenia. Podľa typu bylinky by sa mali skladovať maximálne 6 až 12 mesiacov. Potom budú strácať arómu a chuť.
Tieto bylinky by vám nemali doma chýbať
Ktoré bylinky do kuchyne sú najpopulárnejšie? Samozrejme záleží na tom, o vám najviac chutí. My sme vybrali tie, ktoré sa oplatí mať vždy po ruke:
- Bazalka sa hodí na dochucovanie pizzy, pasty a rôznych omáčok.
- Medovka je skvelá do šalátov, nápojov a dezertov.
- Mäta je vhodná do nápojov, šalátov a dezertov.
- Tymian príjemne ochutí mäsové jedlá, omáčky aj polievok.
- Majoránka, rozmarín a oregano sa používajú veľmi podobne ako tymian.
- Rozmarín: Rozmarín je vhodný do mäsových jedál, zeleniny a rôznych pečených pokrmov.
- Petržlenovú vňať skúste použiť do šalátov, polievok a rôznych omáčok.
Čo s bylinkami uvariť?
Pri varení myslite na to, že bylinky môžu byť chuťovo výrazné. Ak ich pridáte veľa, môžu prekryť chuť ostatných ingrediencií a pokaziť zážitok z jedla. Tiež majte na pamäti, že sušením stúpa intenzita chute a arómy niektorých byliniek. So sušenými bylinkami teda obzvlášť opatrne.
Bylinky sa dajú pridať do jedla v rôznych časoch varenia, aby sa dosiahlo rôzne chuťové vyváženie. Tvrdé bylinky, ako je tymian alebo rozmarín by sa mali dávať do jedla začiatkom varenia, aby sa dostatočne uvarili. Citlivé bylinky, ako je koriander alebo bazalka, by sa mali pridávať až na konci varenia, aby sa zachovali ich chuť a aróma.
Bylinky vždy pridávajte radšej postupne a jedlo priebežne ochutnávajte. Majte tiež na mysli, že chute sa v jedle spájajú aj po varení. Takzvane “prejdú”. Inými slovami, ak vaša dobrota chutila perfektne hneď po dovarení, na druhý deň môžu byť chute výraznejšie.
Najlepšie si však používanie byliniek osvojíte praxou a experimentovaním. Aksa aj niečo nepodarí, vôbec to nevadí, dôležité je skúšate, objavujete a experimentujete. Napríklad aj s kombináciou byliniek v jednom jedle. Takéto niečo môže byť náročné, no ak nájdete tú správnu súhru chutí, výsledok bude stáť naozaj za to!
Bylinka a pozitívny vplyv na zdravie? Jasné!
Opomenúť nesmieme ani pozitívny vplyv byliniek na zdravie. Ostatne, najrôznejšie bylinkové čaje si kupujeme pri ľahkých zdravotných problémoch bežne. Aj bylinky do kuchyne majú pozitívny vplyv na naše zdravie.
Bazalka je poklad. Má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Pomáha znížiť stres a úzkosť, zlepšuje trávenie podporou uvoľňovania žalúdočných štiav a podporou peristaltiky hrubého čreva. Tiež podporuje imunitu pre vysoký obsah vitamínu C. Listy bazalky naviac vyzerajú perfektne na mozzarella.
Medovka má protizápalové účinky, zlepšuje trávenie aj spánok, dokonca pomôže s bolesťami hlavy. Uvoľňuje totiž serotonín, ktorý pomáha zmierniť bolesť. Ak prechladnete medovka vám uvoľní hlien a pomôže vykašliavať.
Mäta je bohatá na antioxidanty a obsahuje vysoké množstvo vitamínu A a C, ktoré sú dôležité pre zdravie očí a imunitný systém. Tiež obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť pri problémoch s trávením. Mentol obsiahnutý v mäte má analgetické a analgetické účinky a môže pomôcť zmierniť bolesti a napätie. Je tiež používaný na zmiernenie dýchacích problémov, ako je astma a bronchitída. Alebo aj zvyšuje chuť do jedla.
Tymián má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť bojovať proti rôznym druhom baktérií, vrátane tých, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že táto bylina môže mať silné antivírusové účinky, čo by mohlo byť prospešné pri prevencii alebo liečbe infekcií dýchacích ciest. Tiež má potenciál na zlepšenie zdravia srdca, tým že znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak.
Rozmarín obsahuje veľké množstvo prírodných antioxidantov, ktoré chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi. Tiež je bohatý na kyselinu rozmarínovú, ktorá má silné protizápalové účinky. Podporuje imunitu, liečení tráviacich ťažkostí a je prospešný pre rast vlasov, pretože obsahuje železo, horčík a vitamín B6.