Vinotéka: poloha fliaš je dôležitá

Viete, ako správne skladovať sekty a vína rôznych odrôd či farieb? Perfektným pomocníkom je vinotéka. Každé víno má mať pri podávaní svoju identickú teplotu, aby sa vôňa aj chuť zvýraznili a lahodne sa na jazyku rozplývali. Okrem teploty je však dôležité aj samotné uloženie fľaše. Nie každé víno je vhodné uložiť nastojato alebo naležato.

Vinotéka podľa typu vína

Teplota servírovania vín sa pohybuje v rozmedzí 6 — 18 stupňov a pri sektoch je to 5 stupňov. V tomto vám hravo pomôže napríklad vínotéka Shiraz 12 Slim, ktorá poskytuje chladenie od 5 do 18 stupňov. Vychladíte v nej teda červené, biele, ružové, dezertné víno a dokonca aj rôzne sekty. Je dostupná vo viacerých variantoch. Do bežných domácností si môžete vybrať 32-litrový variant na uskladnenie dvanástich fliaš. Pre väčšie domácnosti či reštaurácie je k dispozícii 72-litrový priestor na 28 fliaš.

Domáca vinotéka nie je len pre vyvolených.

Ak si chcete vychladiť naraz viac fliaš vína, prípadne váš nápojový lístok obsahuje rôzne druhy vína a sektov, určite je pre vás riešením vinotéka s dvojzónovým chladením. Ideálnou voľbou je napríklad vínotéka Vinovilla Duo dostupná v rôznych objemoch. Obe chladiace zóny ponúkajú rozmedzie teplôt od 5 do 20 stupňov a zdobí ju veľmi elegantná a moderná konštrukcia.

Skladovanie vín je aj o polohovaní

Všetko závisí od toho, ako dlho bude fľaša uskladnená a aký má uzáver. Ak plánujete fľašu ponechať v chladničke len niekoľko dní, pokojne ju môžete položiť zvislo bez ohľadu na jej uzáver. Problém však nastáva, ak by fľaše mali byť uskladnené dlhší čas.

Mohlo by vás zaujímať: Vytvorte si s vinotékou domáce vinárstvo

Pri korkovom uzatváraní musí byť fľaša položená vo vodorovnej polohe, aby nedošlo k vyschnutiu korku a následnému znehodnoteniu vína. Sekty s korkom však môžete skladovať, vďaka tlaku vo fľaši, aj v zvislej polohe. Fľaše s umelohmotným či skleneným uzáverom nie je potrebné uskladniť vodorovne. Vínotéka First Class má schopnosť uskladnenia oboma spôsobmi, rozmedzie teplôt od 5 do 22 stupňov a priestor na vychladenie až 129 fliaš.