vinotéka do domácnosti

Domáca vinotéka pre každého

Správne vychladené víno je jedinečný zážitok, s ktorým vám pomôže vinotéka alebo chladnička na víno. Pozreli sme sa na kritéria, ktoré rozhodujú pri výbere.

V článku sa dozviete:

Pri výbere vinotéky myslite na tieto kritéria: kam chcete vinotéku umiestniť, akým spôsobom a ako veľký je váš byt alebo dom. Vo všeobecnosti sú vinotéky aj dizajnovým prvkom, ktorý si ľudia najčastejšie vystavia do obývačky. V tomto prípade je výber naozaj široký.

Ak by ste však chceli vinotéku umiestniť napríklad do pivnice, musíte pozerať na to, aby disponovala aj zabudovaným teplovzdušným ventilátorom. Tu je na výber napríklad elegantný model Botella Cura.

Voľne stojaca alebo vstavaná vinotéka

Chcete vinotéku voľne stojacu alebo zabudovanú? Máte radšej voľne stojace spotrebiče alebo celistvé línie? Ak máte radi jemné línie, ktoré spolu navzájom splývajú, vhodnou voľbou bude napríklad vstavaná vinotéka Vinsider 24 Built-In Uno. Jej priestranné vnútro poskytuje miesto až pre 24 fliaš. Teplota je nastaviteľná od 5 do 20 stupňov, takže vám perfektne vychladí červené, biele, dezertné víno a dokonca aj sekty. Je mimoriadne tichá, výkonná a poskytuje lesklý čierny dizajn, s ktorým zapadne do akejkoľvek domácnosti.

Vinotéka perfektne zapadne do vášho interiérového dizajnu

Dokonca si môžete vybrať aj nenápadnú konštrukciu bez skla. Botella Cura je vhodná na dlhodobé uskladnenie fliaš a ponúka objem až 558 litrov. Skladovanie tejto chladničky je vhodné aj v pivnici, a to vďaka zabudovanému teplovzdušnému ventilátoru.

Z voľne stojacich sa môžete rozhodnúť napríklad pre model Vinamour 19, ktorý má elegantnú konštrukciu s rámom z ušľachtilej ocele. Chladenie poskytuje od 4 do 18 stupňov a môžete si vybrať z viacerých variantov. Objemovo je na výber priestor pre 29 až 54 fliaš, a rovnako tak sa môžete rozhodnúť aj medzi jednou a dvoma chladiacimi zónami.

Ako veľkú vinotéku potrebujem

Výber veľkosti závisí najmä od toho, koľko priestoru na vinotéku váš dom či byt ponúka. Pre menšie byty a domy sú samozrejme vhodné menšie modely. Napríklad Reserva, ktorá poskytuje objem 34 litrov, Barolo či Shiraz a mnohé ďalšie.

Vínotéka Shiraz splní požiadavky menších priestorov. Má malú konštrukciu, zároveň objem ponúka až 32-litrový úložný priestor. Vychladíte v ňom až 12 fliaš. Vinotéka má elegantný úzky dizajn a je mimoriadne tichá. Svojou nenápadnou, ale veľmi príjemnou lesklou čiernou farbou s presklenými dverami, zapadne do každej domácnosti.

Vinotéka je neoceniteľný pomocník nie len na spríjemnenie večera

Do väčších bytov a domov sa hodia modely ako napríklad Vinamora, Barossa alebo Vivo Vino. Model Barossa je vhodnou voľbou pre zberateľov, ktorí svoje vína dlhodobo uskladňujú. Luxusným dojmom pôsobí vďaka lesklému čiernemu sklu, elegantnej čiernej konštrukcii a dreveným policiam na víno v jej vnútri. V hornej časti nájdete dokonca aj držiaky na poháre a poskytuje objem od 135 do 148 litrov.

Každý z modelov navyše môžete prispôsobiť aj osobitému štýlu domácnosti, vďaka čomu sa bude do priestoru skvelo hodiť.

Nastavte správnu teplotu chladenia

Či už patríte medzi vášnivých vinárov, zberateľov alebo si len radi doprajete po dlhom dni pohár osviežujúceho hroznového nápoja, mali by ste vedieť, pri akej teplote piť víno, aby ste si jeho lahodnú chuť vychutnali čo najviac.

  • Pre ľahké suché biele vína sa teplota servírovania pohybuje od 5 do 10 stupňov. Pri tomto rozmedzí sa totiž najlepšie zachová a uvoľní ich ovocná nôta a chuť.
  • Sladšie biele a dezertné vína si vyžadujú trochu vyššiu teplotu, 10 až 13 stupňov.
  • Ružové vína potrebujú 8 až 11 stupňov a červené 14 až 19.
  • Pravé francúzske šampanské, sekty a šumivé vína servírujeme pri teplote 5 až 8 stupňov.

Čo je to dvojzónové chladenie

Ak doma máte červené, biele, ružové, dezertné vína a aj sekty, neznamená to, že si musíte kupovať niekoľko rôznych vínoték. Úplne vám postačí jedna, vďaka funkcii dvojzónového chladenia.

Mohlo by vás zaujímať: Vytvorte si s vinotékou domáce vinárstvo

Jednou takou je aj vinotéka Vinovilla Duo. S touto vinotékou budete mať skvelo vychladené akékoľvek vína. Vďaka dvom chladiacim zónam si jednoducho poukladáte fľaše na praktické stojany a nastavíte teplotu podľa typu. Horná zóna poskytuje rozmedzie teplôt od 5 do 12 stupňov, takže je vhodná skôr pre ľahšie biele a ružové vína a pre sekty. Spodná zóna disponuje vyššími teplotami – od 12 do 20 stupňov a je teda vhodná skôr pre červené a dezertné vína.

Vinotéka s držiakom na poháre?

Správne vychladené víno alebo sekt je však len polovica úspechu. Ak nápoj nalejete do teplého pohára, prídete o zážitok. Preto je veľmi dôležité nepodávať víno z práve umytých pohárov. Po umytí ich jednoducho vložíte spolu s fľašami vína do vinotéky, ktorá vám ho príjemne vychladí.

Vinotéka Barossa, vhodná do domácností, má k dispozícii tieto držiaky v jej hornej časti. Je dostupná v 135 alebo 148-litrovom variante a má elegantné, minimalistické a moderné čierne prevedenie.