Cestujemespolu: “Karavaning je slobodnejšie a autentickejšie cestovanie.”

Jozef, Hanka a syn Krištof s nadšením križujú Európu karavanom. O svoje zážitky sa s nami delia cez ich blog Cestujemespolu. My sme sa s nimi rozprávali o tom, aké má výhody a nevýhody karavaning má, a ako si pobyt v karavane spríjemniť. 

Ahoj Cestujemespolu, predstavíte sa nám? 

Sme bežná rodinka – Hanka, Jožo a náš synček Krištof. Máme úplne bežné joby, no milujeme cestovanie a spoznávanie nových kultúr, chutí a miest. Precestovali sme spolu cez 60 krajín. Keď sme sa roku 2016 vydali na náš prvý dlhší trip po svete, založili sme si aj denníček Cestujemespolu.com, z ktorého sa tešíme do dnes. Zároveň z neho vyrástol jeden z najčítanejších travel blogov u nás. 

Karavaning a Cestujemespolu. Kde začal tento príbeh?

Hanke som začal píliť uši so svojim detským snom o karavaningu už dávnejšie. Raz sme si to vyskúšali s karavanom z požičovne a odvtedy nám bolo jasné, že náš vlastný je len otázka času. Keď mi Hanka pred cca 3 rokmi poslala inzerát na jazdený karavan, vybehli sme ho rýchlo kuknúť. Na druhý deň stál zaparkovaný pod našimi oknami. Voláme ho Karol. Bolo to úplne spontánne rozhodnutie a karavaningu sme prepadli. Veľa sme sa za tie roky naučili a milujeme tento štýl cestovania. 

Dá sa cestovanie karavanom opísať jednou vetou? 

Pre nás je to celé asi slobodnejšie (žiaden check-in/check-out v hoteli či apartmáne, ktorý musíte stihnúť) a autentickejšie (ste viac v prírode a s domácimi) v porovnaní s klasickým cestovaním.

zdroj: cestujemespolu.com

Je to len môj pocit alebo sa tento spôsob cestovania rozmáha stále viac? 

Karavaning zažíva za posledné približne 2 roky na Slovensku obrovský boom. Nemecko, Holandsko, Veľká Británia a prakticky celá Škandinávia boli dlhé roky, až desaťročia, silným karavanistickým pilierom. Pandémia však “donútila” ľudí hľadať alternatívne spôsoby cestovania. Dnes je stav taký, že na nový karavan čakáte takmer rok. Všetky fabriky sú doslova vybookované. Jazdené karavany stúpli za rok o 30 – 40% na hodnote, čo je bláznivé. Len na Slovensku vznikli za minulý rok desiatky požičovní. 

Aké sú najväčšie benefity toho, že máte bývanie všade so sebou? 

Hlavná výhoda tkvie v klasickom klišé “cesta je cieľ.” Nepotrebujete byť v destinácii čo najrýchlejšie a ísť čím rýchlejšie po diaľnici. Viete si viac vychutnávať lokálne cesty a prekvapenia, ktoré so sebou prinášajú. Ak ste hladní, zastavíte niekde pri peknom výhľade a uvaríte si dobrý obed či večeru.

Mohlo by vás zaujímať: Klimatizácia do karavanu? Áno, existuje

Ste unavení? Posteľ máte už rozloženú, pripravenú a máte to do nej 2 metre. Jasné, že všetko v karavane je trocha stiesnené. Prakticky ste na pár metroch štvorcových. Máte tu ale všetko, na čo si spomeniete – chladničku, mrazničku, kúrenie, sprchu s teplou vodou, markízu, chladenie. Nedávno sme montovali klimatizáciu Klarstein, ktorá nám dopriala úplne nový level komfortu. 

Je to ekonomicky výhodnejší spôsob cestovania v porovnaní s lietaním? 

Bohužiaľ, nie. Karavaning sa síce v mysliach mnohých spája s lacným cestovaním, no v skutočnosti môže byť pobyt v štvor- či päťhviezdičkových hoteloch s all-inclusive lacnejší ako cesta karavanom. Určite v tom zohrali úlohu aj lacné letenky, na ktoré sme si v Európe za posledné roky zvykli. Napr. prenájom bežného karavanu pre 4 – 5 člennú rodinu je cca 150 eur na deň.

Karavaning vám dáva slobodu, plánovať takmer nemusíte

Myslím si, že naplánovať dovolenku karavanom, ak chcem objavovať krajinu, je náročnejšie než, keď letím alebo cestujem vlakom/autobusom. Je to tak? 

Práveže naopak. My často neplánujeme konkrétne miesta, iba krajinu alebo dokonca neplánujeme vôbec. Až keď vyrazíme, pozrieme na Google mapách nejaký kemp, či miesto na legálny wildcamping. Často nám poradia karavanisti v kempoch. Keď už niekde ste, stačí sadnúť na bicykel a vyraziť do okolia. 

Máte príklad?

Tieto riadky píšem večer v karavane niekde na úplnom severe Dánska. Najskôr sme chceli ísť cez sever Poľska až k nórskym fjordom. Vo Švédsku sme si uvedomili, že sa nám nechce cestovať až tak ďaleko, tak sme to v Göteborgu zvrtli do Dánska. Lístok na trajekt sme si kúpil online večer pred odjazdom a kemp sme našli na mapách až v momente, keď sme boli na lodi. Objavili sme tu miesto, z ktorého sme úplne nadšení – minimum ľudí, úplný pokoj, rozľahlé pláže.

zdroj: cestujemespolu.com

Na čo by ste pri plánovaní cestovania s karavanom upozornili? 

Ako karavaning zažíva rozmach, dostáva sa “do zubov” mnohým domácim. Úplne to chápeme. Niektorí karavanisti sú bezohľadní, nechávajú za sebou odpadky, vypúšťajú nádrže kade-tade, kempujú na miestach, kde by nemali. Mnoho krajín preto začína pomerne prísne regulovať miesta, kde sa s karavanmi môže kempovať. Naše odporúčanie – mrknite si vopred pravidlá v krajine, kam sa chystáte.

Dieťa vám ukáže navštívené miesta z inej perspektívy

Myslím, že vy ste karavanom cestovali zatiaľ po Európe. Zvažovali ste, napríklad, Thajsko alebo inú vzdialenejšiu destináciu? 

Určite by sme niekedy chceli prekročiť aj hranice Európy, láka nás Maroko, ale aj opačná strana Turecka. Thajsko je už pre nás asi príliš ďaleko. Možno sme len leniví, ale zas Európa ponúka množstvo nepoznaného. Naposledy nás takto totálne prekvapilo Poľsko, konkrétne sever okolo Gdaňsku, zostali sme úplne nadšení.

Prvý váš zážitok s karavanom je myslím z roku 2018. Vtedy ste ešte nemali Krištofa. V čom sú najväčšie rozdiely v cestovaní karavanom s dieťaťom a bez? 

S drobcom sa väčšina aktivít a celý cestovateľský režim prispôsobuje jemu. Má to mnoho pozitív – spomalili sme, viac času trávime na jednom mieste. S dieťaťom má cestovateľ obmedzený “rádius,”  no dieťa vás odmení tým, že vám ukáže to miesto z iného pohľadu. Napr. z detského ihriska. S drobcom určite viac dbáme na bezpečnosť a zdravie nás všetkých. Karavaning je veľmi komunitná “aktivita”, v kempe je vždy kopa detí.

Jednoduché ovládanie Klarstein Klimamobil spĺňa podmienky filozofie karavaningu.
zdroj: cestujemespolu.com

Čo musí mať podľa vás dobre vybavený karavan? 

Dnes sú už všetky karavany vybavené veľmi komfortne. Určite ale nesmie chýbať dostatočná zásoba plynu (s plynovými fľašami sa v karavane kúri, varí, zohrieva voda, ale aj chladí chladnička či mraznička!), kempingové stoličky a stôl, v horúcich mesiacoch strešná klimatizácia, vonkajšia markíza a dobre vybavená kuchynka.

Je niečo, čo podľa vás v karavanoch vo všeobecnosti chýba? 

Na toto máme presný zoznam, ktorý sa už dlhšie chystáme pretaviť do článku na našom blogu, lebo väčšina karavanistov, ktorý vyrážajú na cesty prvýkrát, narazia na to isté. Môžu sa to zdať ako drobnôstky, ale úplne vám to zmení komfort:

  • ručný vysávač,
  • šnúra na prádlo so štipcami,
  • 50 m predlžovací kábel a správne elektrické adaptéry,
  • rozložiteľný toaleťák a dostatok chémie do kazetového WC,
  • flip-flopy, repelent,
  • lampášik na nočné posedenie vonku,
  • malý reproduktor na vytvorenie príjemnej atmosféry,
  • otvárač na víno,
  • cedítko,
  • strúhadlo,
  • nádobky na tvorbu ľadu,
  • 12V autoadaptér s USB koncovkami,
  • powerbank a obal na bicykle proti dažďu.

Pardón za tak bláznivý zoznam, ale toto sú presne veci, ktoré v bežnom karavane pri zápožičke chýbajú.

Testovali ste klimatizáciu do karavanu Klimamobil. Aké sú jej najväčšie benefity? 

Tento rok sme si “užili” vlnu horúčav na juhu Talianska, kde teploty atakovali 40 °C. Klímu sme vtedy ešte nemali. Po jej inštalácii máme konečne teplotný komfort presne podľa našich predstáv. Jeden z veľkých benefitov je cena. Klarstein ušetrí v porovnaní so zaužívanými karavanistickými brandami priemerne 30 – 50% vstupných nákladov. Úplne ma dostalo, že klimatizácia sa dá použiť aj na kúrenie. 

Karavaning počas zimných mesiacov? S klimatizáciou môžete aj kúriť

Aké má kúrenie klímov výhody?

Šetríte si tým plyn a s výkonom, ktorý Klarstein klimatizácia ponúka, máte vykúrený karavan doslova za pár minút.

Ako náročné je klimatizáciu namontovať? Potrebovali ste pomoc niekoho tretieho, či ste to zvládli sami? 

Chceli sme si ju pôvodne namontovať sami, ale nechali sme to na odborníkov v karavanovom servise. Strešná klimatizácia sa montuje typicky tak, že sa buď do strechy vyreže otvor presnej veľkosti alebo sa klíma vsadí do existujúceho otvoru namiesto strešného okna. Lenže servisný otvor okna a klimatizácie môžu mať rôzne rozmery, čo bol náš prípad. Museli sme dokupovať adaptér. Na rezanie otvoru do strechy by som si asi netrúfol.

Karavaning naozaj nemusí byť o prekonávaní svojich limitov. Spríjemnite si ho klimatizáciou Klimamobil.
zdroj: cestujemespolu.com

Odhodlaný kutil by to ale zvládol, či?

V Taliansku sme v kempe stretli chlapíka, ktorý mal Klarstein klímu a montoval si ju sám. Zvládol to bez problémov a bol nadšení. Kým my sme sa vtedy ešte potili a vnútri mali konštantne cez 30 °C, fakt nič moc, on mal vnútri konštantných 20°C.

Klimatizácie do karavanu ponúkajú viaceré funkcie, ktorá je vaša najobľúbenejšia? 

Kúrenie a časovač – keď sme na cestách v chladnejších mesiacoch, milujeme cestovanie mimo sezóny, môžete ísť kamkoľvek na výlet alebo do sprchy v kempe a viete, že sa vrátite do krásne vyhriateho karavanu.

Klíma vie pomôcť so sušením vzduchu, karavaning je hneď o niečo príjemnejší!

Ak aktívne cestujete karavanom, vystavujete ho pomerne veľkým zmenám prostredia. Má to vplyv na interiér karavanu?  

Akýkoľvek karavan dostáva fakt zabrať, keď je na cestách. Sú dve veci, ktoré karavany “nemajú radi” a skôr či neskôr ich to “dostane” – UV žiarenie a vlhkosť. Slnečné a UV žiarenie dáva zabrať celému exteriéru, pneumatikám, vonkajším materiálom a najmä tesniacim tmelom. Keď sa vlhkosť dostane cez netesnosti do vnútra, môže byť ťažké ju odstrániť.

Môže vám s tým pomôcť klíma?  

Klíma vie v tomto pomôcť hlavne svojim automatickým režimom prevádzky a sušením vzduchu. Najmä po sprchovaní vo vnútornej sprche je vlhkosť okolo sprchy omnoho vyššia. Prečistenie vzduchu cez klimatizáciu zároveň znižuje vlhkosť a znižuje riziko vzniku vlhkostí a plesní.

Užívať si karavaning aj vďaka klimatizácií? Nie je problém!

zdroj: cestujemespolu.com

Najväčšie prekážky, s ktorými sa musí každý karavanista popasovať? 

Parkovanie a doprava v mestách. Náš karavan má na dĺžku 7,5 m, takže na bežnom parkovisku pred supermarketom zaberie 2 miesta. Každé 2-3 dni treba vyniesť chemický záchod, pri umývaní riadu nemáte komfort klasickej veľkej umývačky, musíte si sledovať stav vody. Nádrž má bežne 50 až 100 l. A samozrejme sa musíte postarať aj o vypustenie tzv. šedej vody z kúpeľne či kuchynky. To sa dá robiť iba na vyhradených miestach. 

Je toho dosť…

…áno. A ak už máte vlastný karavan, tak vás potom čakajú ďalšie zábavky, napríklad revízia plynu alebo nájsť pneuservis, kde vedia prezuť 3,5-tonový karavan. Nie je úplne jednoduché. Karavan musíte pripraviť na zimu, aby sa vám nestalo, že vám zamrzne voda a potrhá rozvody. 

Aká je vaša najbližšia plánovaná karavanová destinácia? Budeme môcť toto dobrodrustvo niekde sledovať? 

Budeme radi, ak nás follownete na našom Instagrame @cestujemespolu, tam zdieľame všetky naše dobrodružstvá, ale aj množstvo tipov a trikov práve z karavaningu. Tento rok už necháme karavan aj trocha oddýchnuť, máme za sebou Taliansko, Albánsko, Čiernu Horu, Poľsko, Švédsko a Dánsko. Ja som pár mesiacov na materskej dovolenke, preto to máme tento rok trocha intenzívnejšie.

V tom budúcom roku by sme radi vybehli karavanom do Švajčiarska, láka nás aj Portugalsko, či Maroko. Nezabudneme ani na Slovensko. už dlho máme v talóne odložených pár tipov na skvelé kempy. Určite sa chceme vrátiť aj do Poľska a Albánska. Tieto dve destinácie nás tento rok vcelku dostali.