Kuchyňa bez odpadu – ako na to?

Určite sa vám už stalo, že sa vám pri varení obeda či večere zvýšila hrsť byliniek, kúsok zeleniny či mäsa. Čo s tým? Ide o odpad vhodný na vyhodenie alebo plnohodnotné jedlo? V tomto článku si ukážeme niekoľko tipov na to, ako sa v čo najvyššej možnej miere priblížiť ku konceptu kuchyne bez odpadu.

Využite šupky či odrezky z mäsa

Šupy od ovocia, konce zemiakov či odrezky z mäsa. To všetko sa môže na prvý pohľad javiť ako nepotrebný odpad, v skutočnosti však ide o hotové drahokamy. Pozrime sa napríklad na jablčné šupky. Väčšina z nás by ich vyhodila ako nepotrebné, stačí však len zapojiť sušičku, pridať trochu škorice a cukru a vyrobiť si z nich chutné sušené ovocné chipsy.

zdroj: Shutterstock

Ak ste zasa milovníkmi čajov, šupky zalejte vriacou vodou, pridajte klinček a škoricu a vychutnajte si upokojujúci jablkový čaj dozdobený plátkom citróna.

Ako sa zbaviť kuchynského odpadu?

Väčšina potravinových zvyškov má v kuchyni ešte nejedno využitie. Odrezky z mäsa si môžete pomlieť do burgrov, suché rožky postrúhať na strúhanku. A kde vám už nebudú nápady postačovať, tam sa môže na scénu dostať domáci kompostér s dážďovkami. Ten sa už stáva v moderných zero waste domácnostiach absolútnym štandardom, hravo si totiž poradí so zvyškami, ktoré už sami nedokážete spotrebovať.

Dážďovky ochotne spracujú škrupiny z vajec, usadeninu z kávy či zvyšky orechov. Všetko im stačí rozumne nasekať. Dážďovkám následne nechajte dostatok času na spracovanie, počas ktorého pre ne nezabudnite nazbierať ďalší kuchynský odpad.

Bezodpadová kuchyňa sa s plastom nemazná

Trápi vás v kuchyni priveľa plastov? Aj na to existuje jednoduché riešenie. Plastové dózy v linke jednoducho nahraďte tými sklenenými alebo bambusovými. Pôsobiť budú nielen elegantnejšie, ale k vašim potravinám budú aj šetrnejšie. Bezodpadová kuchyňa má viacej výhod, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Zbaviť sa môžete aj množstva mikroténových vrecúšok. Ak si kupujete jedno jablko, jednoducho si ho nechajte odbalené. Ak ale nakupujete viac, voľte radšej opakovane použiteľné vrecúška. Vyrobiť si ich môžete jednoducho aj doma – stačí, keď zošijete staré záclony alebo utierky.

Viac o tom, ako sa správať zodpovedne k nášmu životnému prostrediu, sa dozviete na našej stránke Buďme viac zodpovední, buďme viac EKO.