Frühjahrsputz: So macht es Spaß

Jednoduché jarné upratovanie: Vieme, ako na to

Jar je tu a s ňou aj jarné upratovanie, ste pripravení? Toto obdobie roka je oslavou otvorených okien, čerstvého vzduchu a chuti niečo robiť. Pre mnohých je to zároveň jediné obdobie v roku, kedy majú náladu na upratovanie a reorganizovanie domácnosti. Pripravili sme pre vás tipy a triky, ktoré vám pomôžu vyťažiť z jarného upratovania čo najviac. Vybrali sme tiež tipy na konkrétne pomôcky. Ak vám pri upratovaní pomáha kontrolný zoznam, jeden sme pre vás pripravili. Čaká, kým si ho stiahnete.

Obsah článku

Prečo je jarné upratovanie dôležité?
Ako sa efektívne pripraviť
Pomocníci, ktorí vám upratovanie uľahčia
Ako efektívne upratať celý dom
Rodinne upratovanie?
Kontrolný zoznam jarného upratovania: miestnosť po miestnosti
Budete sa cítiť lepšie

Prečo je jarné upratovanie dôležité?

Jarné upratovanie má výrazne väčší vplyv na náš život, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V prvom rade je to čistota, ktorá je dôležitá pre zdravie. Pravidelné upratovanie a čistenie tiež predlžuje životnosť interiéru vášho domu či bytu. V neposlednom rade, dobre zorganizovaný domov bez zbytočností má pozitívny vplyv na vaše psychické zdravie.

Prečo sa práve okolo jarného upratovania robí taký hunbuk? Pretože je to veľké, hlavné, generálne upratovanie, počas ktorého by ste mali venovať pozornosť naozaj každému kútu vašej domácnosti. Vytriediť skrine, zásuvky, poličky, poutierať prach, prípadne aj opraviť drobné odreniny. Určite vám pomôže spísať si zoznam toho čo musíte urobiť.

Po jarnom upratovaní sa budete cítiť lepšie. Spravil iste niečo pre seba, svoju rodinu a domácnosť, vaše prostredie je zrazu jasnejšie, voňavejšie a možno ste konečne aj spravili menšiu reorganizáciu, na ktorú ste sa tak dlho odhodlávali.

Ako sa efektívne pripraviť

Upratovanie pred jarným upratovaním

Upracte, než začnete upratovať: Prejdite si celú domácnosť a premyslite si, čomu treba pri čistení venovať väčšiu pozornosť, ktoré krabice alebo skrine treba pretriediť, ktoré úložné priestory stačí upratať. Nepotrebné veci neváhajte zahodiť alebo ich darovať. Je dobré si uvedomiť, že menej je niekedy viac.

Ak sú veci, ktoré ste vyradili, stále použiteľné, môžete ich darovať priateľom alebo charitatívnej organizácii. Podľa myšlienky Zero Waste nemusí všetko putovať priamo do odpadu.

Pomocníci, ktorí vám upratovanie uľahčia

Čo všetko budete na jarné upratovanie potrebovať? Pokiaľ ide o čistiace prostriedky, nemusíte to preháňať. Odporúčame vám toto:

  • Čistič skla
  • Univerzálny čistič
  • V prípade potreby hygienický čistiaci prostriedok
  • Čistič vodného kameňa pre armatúry a kúpeľňu
  • Čistiaci prostriedok na poťahy, záclony a pod.

Ak máte špeciálne podlahy alebo nábytok, môžete do tohto zoznamu samozrejme pridať špeciálne čistiace prostriedky. S týmito piatimi však v podstate vyčistíte akýkoľvek povrch a akúkoľvek miestnosť.

Okrem toho je tu malý zoznam čistiacich pomôcok, ktoré už určite máte doma:

  • Hubky
  • Čistiaca handrička
  • Leštiaca handrička
  • Mop na podlahu
  • Vedro

Aj v tomto prípade je zoznam zvládnuteľný, však? V tretej kategórii by sme vám radi predstavili niekoľko výrobkov, ktoré vám určite pomôžu pri jarnom upratovaní, aj keď možno nie všetky sú úplne nevyhnutné:

Ako efektívne upratať celý dom

Veľké upratovanie domácnosti máte za sebou a teraz prichádza na rad „detailing“ miestnosti po miestnosti? Znie to ako mamutia úloha? Nemusí byť. S naším kontrolným zoznamom, ktorý nájdete v predposlednej kapitole, na nič nezabudnete a presne budete vedieť ako, krok po kroku, postupovať.

Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu upratovať rýchlejšie a efektívnejšie:

Začnite s činnosťami, ktoré trvajú dlhšie. Ak chcete, napríklad, vyprať obliečky na vankúše, záclony atď., urobte to ako prvé, aby mohli schnúť, kým budete robiť ostatné práce. Ak musíte niečo namočiť, platí to isté.

Pri upratovaní odporúčame prejsť miestnosti zhora nadol. Pri stieraní a utieraní prachu skončia žmolky a omrvinky na podlahe. Preto by sa dlážka mala vysávať a vytierať ako posledná.

Venujte pozornosť rohom a malým predmetom. Utretie lampy, pretriedenie a vytretie “zásuvky na všetko” alebo vysávanie a tepovanie pohovky sú veci, ktoré máme tendenciu prehliadať.

Upratovanie je vždy zábavnejšie, ak pri ňom vytvoríte niečo nové. Niečo preorganizujte alebo obmeňte dekoráciu miestnosti. Nové vankúše alebo poťahy? Buďte kreatívni a vneste do domácnosti rozmanitosť.

Prevoňajte si domácnosť, pomáha to. Že vám príjemná vôňa dvihne náladu je len začiatok. Pri výbere čistiacich prostriedkov sa nezameriavajte len na ich čistiacu silu, ale hľadajte tiež vône, ktoré sú vám príjemné. Zapáľte si pri upratovaniu vonné sviečky, v koši na bielizeň majte handričku navlhčenú esenciálnym olejom, do skrine vložte mydlo alebo levanduľové vrecúško. Toto všetko vám spríjemní upratovanie a umocní zážitok z jari.

Rodinne upratovanie?

Jarné upratovanie nie je práca len pre jedného! Zapojte aj svoju rodinu. Nechajte deti upratovať a čistiť. Rozdeľte si úlohy a každému dajte malý kontrolný zoznam, v ktorom si môže odškrtávať hotové úlohy. Inak neobľúbená činnosť sa rázom zmení na zábavnú rodinnú aktivitu a vy ste vyhrali dvakrát. Budete mať upratané a strávite čas s najbližšími.

Mimochodom, deti sa takto rýchlo naučia, prečo je dôležité upratovať a osvoja si všetko potrebné. Po upratovaní sa môžete spoločne tešiť z čistého domova a možno sa aj niečím odmeniť?

Kontrolný zoznam jarného upratovania: miestnosť po miestnosti

Motivovali sme vás a už hľadáte víkend, ktorý strávite jarným upratovaním? Potom pre vás máme šikovnú pomôcku: Pripravili sme upratovací kontrolný zoznam pre každú miestnosť. Vďaka tejto vychytávke na nič nezabudnete a budete motivovaní, keď uvidíte ako pribúdajú odškrtnuté položky. Je to neuveriteľne uspokojujúce, verte nám!

Budete sa cítiť lepšie

To posledné, čo vás počas jari láka je upratovanie? Sme si istí, že s našimi tipmi upracete rýchlejšie a inak neobľúbené činnosti vám pomôžu si vyčistiť aj hlavu. Predstavte si to: čisté okná, čerstvo vypraté záclony, čisté podlahy, vytriedené skrine… v takomto prostredí budú každodenné činnosti oveľa príjemnejšie.

Mimochodom: Ak si chcete doma vytvoriť lepšiu klímu, odporúčame vám naše čističky vzduchu. Najmä pre alergikov sú nenápadní pomocníci priam skokom ku kvalitnejšiemu životu. Poskytujú optimálnu klímu, čistia vzduch a zabezpečujú dobrú vlhkosť.

Prajeme vám veľa motivácie a zábavy pri jarnom upratovaní a dúfame, že naše tipy vo vás vzbudili chuť začať!

Written by:

Svenja sa v kuchyni rada zameriava na najmenšie detaily. Od občerstvenia a rýchlych receptov až po viacchodové menu testuje všetko, kým to nebude dokonalé.