Ostereier natürlich färben: Ostereier werden im Karton mit Blumen-Deko gezeigt

Veľkonočné vajíčka: EKO kraslice sú hit

Pre väčšinu ľudí je farbenie veľkonočných vajíčok rovnakou súčasťou Veľkej noci ako je pečenie sušienok súčasťou adventu. Či už ich hľadáte v záhrade, ako súčasť veľkonočného obeda, alebo na vás čakajú v útulnom veľkonočnom hniezde: Tento rok farbíme naše veľkonočné vajíčka prírodnými farbami.

Kupovali ste vždy farebné palety v supermarkete? Prírodné a žiarivé farby si pritom môžete ľahko vyrobiť sami – a ingrediencie potrebné k tomu môžete väčšinou ešte spracovať. Skvelé, však? V našom malom sprievodcovi nájdete všetko, čo potrebujete, aby bola vaša Veľká noc ešte pestrejšia!

 1. Tipy a všeobecné rady vopred: Ako úspešne farbiť veľkonočné vajcia
 2. Ktorá potravina dáva akú farbu? Náš jednoduchý zoznam
 3. Pokyny: Ako prirodzene farbiť veľkonočné vajíčka
 4. Jednofarebné je príliš nudné? Tipy a triky pre vzorované veľkonočné vajíčka

Tipy a všeobecné rady vopred: Ako úspešne farbiť veľkonočné vajíčka

Zozbierali sme pre vás niekoľko tipov a rád, vďaka ktorým bude prírodné farbenie veľkonočných vajíčok hračka. Takto sa môžete dokonale pripraviť na farbenie a po ňom nebudete mať problémy so zvyškami farby alebo inými nehodami.

 • Pri farbení vajec prírodnými farbami môžete použiť biele a hnedé vajcia. Pri bielych vajciach sú farby jasnejšie a žiarivejšie. Hnedé vajcia majú tendenciu vytvárať tmavé a tlmené tóny. Experimentovanie je však v každom prípade zábavné!
 • Pri nákupe vajec venujte pozornosť ich pôvodu, ak je to možné: vajcia od sliepok z voľných chovov majú zvyčajne stabilnejšiu škrupinu. Vďaka tomu sú ideálne na farbenie.
 • Aby vajíčka dobre chytili farbu, môžete ich škrupinu zdrsniť trochou octu (stačí obyčajný stolový ocot). Stačí pridať polievkovú lyžicu do vriacej vody alebo vajcia pred vložením do farebného kúpeľa potrieť octom.
 • Ak je to možné, použite na farbenie vajec, resp. na varenie farieb, starší smaltovaný hrniec. Niektoré farby môžu byť dosť intenzívne a zanechávať stopy.
 • Pred varením nechajte vajcia niekoľko hodín odstáť pri izbovej teplote. Takto je oveľa väčšia šanca, že vajcia počas varenia nepopraskajú alebo dokonca celé neprasknú. Do vajec pred varením nepichajte. Koniec koncov, chcete mať vajcia čo najrovnomernejšie a bezchybne zafarbené.
 • Ak je škrupina neporušená, farebné veľkonočné vajíčka vydržia v chladničke až dva týždne.
 • Takže, to bolo celkom dosť vstupov na začiatok. So všetkými týmito trikmi by ste tento rok s veľkonočnými vajíčkami naozaj nemali nič pokaziť. Teraz prichádzame k vzrušujúcej časti. Farby!

Ktorá potravina dáva akú farbu? Náš jednoduchý zoznam

Zobrazené sú potraviny pre prírodné farbenie veľkonočných vajíčok.

Skôr ako začnete s prípravou farieb, v tejto časti vám vysvetlíme, ktoré potraviny sú najlepšie na prírodné farbenie veľkonočných vajíčok, kde ich dostať a aké farby vytvárajú. vedeli ste napríklad, že z cibuľových šupiek dostanete peknú žltú farbu?

Červená: červená repa, šupky červenej a bielej jedlej cibule
Žltá: kurkuma, šafran, mrkva
Zelená: špenát, čaj maté, petržlenová vňať
Modrá: červená kapusta
Fialová: čučoriedky alebo čučoriedková šťava a šťava z bazy čiernej
Hnedá: káva alebo čierny čaj

Všetky tieto ingrediencie môžete použiť čerstvé na výrobu farbiaceho vývaru, v ktorom neskôr zafarbíte vajíčka. Je dobré vedieť: V dobre zásobených bio obchodoch alebo lekárňach si môžete kúpiť napríklad červenú repu, kurkumu a špenát vo forme hotových práškov. Čerstvé suroviny však majú aj svoje výhody: z varenej červenej kapusty alebo špenátu možno pripraviť chutný obed alebo večeru.

Malý tip navyše: Niektoré farby môžete ľahko zmeniť pomocou triku. Ak pridáte napríklad lyžicu sódy alebo lyžicu octu, zmení sa modrá farba červenej kapusty na pastelovo zelenú alebo žiarivo tmavomodrú. Pravidlo znie: trochu experimentujte a nedovoľte, aby jedno vajce vyzeralo ako druhé!

Pravidlá: správne množstvá pre vaše farby

Zaujíma vás, koľko ingrediencií potrebujete, aby ste získali krásne a žiarivé farby na vašich veľkonočných vajíčkach? Existuje na to jednoduché pravidlo:

 • Potrebujete aspoň 100 g čerstvých surovín alebo približne 3 šálky na 1 liter vody.
 • Z práškov, čajov alebo byliniek zvyčajne stačí 30 g na 1 liter vody, aby sa vytvoril silný farebný vývar.
 • Ak pracujete so šťavami (napríklad so šťavou z bazy čiernej), mali by ste sa uistiť, že šťava je 100 % materská šťava, a pripraviť si pomer miešania pol litra šťavy a rovnaké množstvo vody.

Náš nákupný zoznam: Čo potrebujete na farbenie vajec

Tak a teraz: Pripravte si všetky ingrediencie, možno nakúpte a môžete začať. Aby ste na nič nezabudli, máme pre vás zoznam všetkých vecí, ktoré potrebujete na prírodné farbenie veľkonočných vajíčok:

Pokyny: Ako správne farbiť veľkonočné vajíčka

Teraz môžete začať pracovať. Máte všetky ingrediencie pripravené? Potom sme pripravení začať. To najlepšie na tom je, že farbenie veľkonočných vajíčok je veľmi jednoduché. Aby sme vám to čo najviac objasnili, máme pre vás jednoduchý návod:

 1. Farebný vývar pripravíte tak, že ingrediencie na každú farbu privediete do varu s vodou v hrnci a potom varíte na miernom ohni približne 30 minút.
 2. Zároveň môžete v samostatnom hrnci uvariť vajcia natvrdo. V závislosti od veľkosti vajec je 10-12 minút úplne postačujúcich.
 3. Prísady z farebného nálevu preceďte. Nechajte vajíčka aj farbu trochu vychladnúť a potom ich vložte do farby. Vajíčka by mali byť úplne zakryté a nemali by sa dotýkať. Aby bol výsledok čo najrovnomernejší, môžete ich sem-tam trošku pomiešať.
 4. Teraz vajcia zafarbite v náleve približne od 30 minút až niekoľkých hodín, podľa toho, ako sa vám farba najviac páči. Ak dáte každému vajíčku inú farbu, vznikne vám mimoriadne pestré veľkonočné hniezdo.
 5. Keď ste s farbou vajíčka spokojní, vyberte ho z farbiaceho vývaru pomocou polievkovej naberačky alebo peňovačky a nechajte ho uschnúť na kuchynskom papieri.
 6. Tento postup opakujte s ľubovoľným počtom farieb. Čím farebnejšie, tým lepšie!

Jednofarebné je príliš nudné? Tipy a triky pre vzorované veľkonočné vajíčka

Vzorované veľkonočné vajíčka sú zobrazené vo veľkonočnom hniezde.

Samozrejme, okrem pestrej farebnej palety môžete vytvoriť aj iné varianty veľkonočných vajíčok. Aby bola tohtoročná Veľká noc ešte pestrejšia, v poslednej kapitole nášho sprievodcu máme niekoľko metód, ako pridať na veľkonočné vajíčka skvelé vzory. Buďte kreatívni!

Ryžová metóda

Vďaka tejto metóde získate veľkonočné vajíčka so vzrušujúcim a jedinečným mramorovaním. Budete potrebovať šejker (alebo prázdny vysoký téglik od jogurtu s viečkom), 2 PL soli a niekoľko kvapiek obľúbeného prírodného farbiva na vajíčka. Do pohára vložte ryžu, farbu a uvarené vajce, zatvorte veko a zatraste čo najviac – tak, aby sa všetko dobre premiešalo, ale nie príliš, aby sa vajce rozbilo. Výsledkom je nádherne škvrnité vajíčko, ktoré vo veľkonočnom hniezde rozhodne vynikne.

Metóda citrónovej šťavy

Touto metódou môžete vajíčkam pridať bodky, pruhy alebo iné krásne vzory. Všetko, čo potrebujete, je pripravené zafarbené vajíčko, vatová tyčinka a trochu citrónovej šťavy. Namočte vatovú tyčinku do citrónovej šťavy a použite ju ako ceruzku na vajíčko. Kyselina v citrónovej šťave odstráni vrchnú vrstvu farby a odhalí vaše kreatívne vzory!

Metóda zabalenia

Vďaka tejto metóde získajú vaše veľkonočné vajíčka skvelý obalový vzor. Stačí vziať gumičky alebo niť a priviazať ich okolo stredu vajíčka. Potom ho vložte na farbenie, ako je opísané vyššie, nechajte uschnúť a opatrne odstráňte stuhy. Už teraz je viditeľný vzrušujúci zamotaný vzor.

Nálepková metóda

Ak chcete na veľkonočné vajíčka vyobraziť aj drobné výroky alebo tvary, táto metóda je pre vás ideálna. Okrem vajíčka, ktoré ste ešte nezafarbili, potrebujete nálepky s písmenami alebo tvarmi, ktoré nalepíte na vajíčko. Aj tu je potrebná vaša kreativita.

Nemáte žiadne nálepky? Môžete tiež vziať malé listy alebo kvety, umiestniť ich na vajíčko a obtočiť okolo nich nylonovú pančuchu, aby ste ich upevnili. Metóda je potom podobná metóde balenia: zafarbiť, vysušiť, odstrániť nálepky a máte jedinečné výtvory!

A to je všetko z nášho malého sprievodcu prírodným farbením veľkonočných vajíčok. Dúfame, že sa budete pri výrobe a napodobňovaní baviť a želáme vám úžasnú Veľkú noc.

Mimochodom: Ak chcete mať tento rok na stole viac ako len veľkonočné vajíčka, odporúčame vám nášho sprievodcu veľkonočným brunchom alebo naše mnohé sladké a slané veľkonočné recepty! Máme pre vás pripravené aj tie správne produkty na každú prípravu veľkonočných jedál – stačí sa pozrieť na naše veľkonočné menu.

Written by:

Svenja sa v kuchyni rada zameriava na najmenšie detaily. Od občerstvenia a rýchlych receptov až po viacchodové menu testuje všetko, kým to nebude dokonalé.