Split klimatizácia

Split klimatizácia – čo všetko vziať do úvahy pred kúpou?

Pri kúpe premýšľajte, aký veľký priestor budete so split klimatizáciou chladiť. Podľa toho zvoľte split klimatizáciu so správnym výkonom. Ak si nie ste istí, aký výkon potrebujete, poraďte sa pred kúpou s montážnou firmou. S výkonom súvisí aj spotreba elektrickej energie. Vyberajte split klimatizáciu s označením A až A+++. Príkladom je split klimatizácia šetrná k životnému prostrediu Windwaker Eco. Má certifikát A++ pre chladenie a A+ pre kúrenie a je šetrná k spotrebe elektrickej energie.

summer sale 2022

Umiestnenie split klimatizácie

Split klimatizácia vychladí každý priestor lepšie ako mobilná klimatizácia. Výhodou je tiež, že rozdelená klíma má tichšiu prevádzku. Montuje sa na vnútorné a vonkajšie steny domu alebo bytu. Skladá sa z jednej vonkajšej jednotky a jednej vnútornej jednotky (monosplit) alebo viacerých vnútorných jednotiek (multisplit). Vnútorná aj vonkajšia jednotka sú spojené spojovacím potrubím.

Split klimatizácia s označením A+++ je šetrná k životnému prostrediu.

Čím je potrubie dlhšie, tým je väčšia energetická náročnosť klimatizácie. V ideálnom prípade by tak vonkajšia jednotka nemala byť vzdialená od tej vnútornej. Pred kúpou split klimatizácie je dobré premyslieť viacero vecí:

  • či môžete alebo nemôžete robiť v dome alebo v byte, v ktorom bývate stavebné úpravy,
  • ak môžete, kde bude umiestnená vonkajšia jednotka,
  • potrebujete viac vnútorných jednotiek do rôznych izieb alebo vám stačí jedna (monosplit vs. multisplit),
  • do ktorej miestnosti chcete vnútornú jednotku umiestniť.

V neposlednom rade myslite na to, že na montáž split klimatizácie potrebujete certifikovanú montážnu firmu. Ak máte umiestnenie split klimatizácie vyjasnené, prečítajte si, čo ešte pri výbere vziať do úvahy.

Split klimatizácia – ovládanie a režimy

Split klimatizácia sa ovláda zväčša na diaľkové ovládanie alebo aj pomocou ovládacieho panela. Praktickou vecou je časovač split klimatizácie, pomocou ktorého sa klimatizácia automaticky vypne. Výhodou je nastavenie viacerých režimov klimatizácie, ako napríklad chladenie, sušenie, ventilátor alebo kúrenie. Čím má split klimatizácia viac režimov, tým všestrannejšie je jej používanie. Alergici ocenia filter nečistôt vzduchu.

Split klimatizácie sa môžu ovládať aj pomocou aplikácie. Smart split klimatizácie sú vybavené Wi-Fi modulom, ktorý sa pripojí na vašu domácu sieť. Klímu môžete pomocou smartfónu ovládať aj z práce, teda nemusíte byť doma. Oceníte to napríklad v horúcich dňoch, kedy chladenie spustíte už počas cesty z práce. Po príchode bude dom alebo byt príjemne vychladený.