uhlikovy filter do digestora

Čo je to uhlíkový filter do digestora

Poznať uhlíkový filter do digestora musíte najmä preto, že ide o dôležitú súčasť odsávačov pár. Filter pohlcuje zápach a vodnú paru. Je pre vás obzvlášť dôležitý, ak máte bezkomínový digestor.

Uhlíkový filter do digestora je kotúč alebo kazeta, ktorá obsahuje aktívne uhlie. Je určený najmä pre tie digestory, ktoré nemajú možnosť priameho odvádzania vzduchu cez komín. Pracujú teda na princípe recirkulácie vzduchu. Filtre zväčša nie sú určené na umývanie, preto je potrebné ich vo vhodný čas vymeniť. Samozrejme, frekvencia výmeny závisí aj od toho, ako často varíte.

Vo väčšine prípadov sa však odporúča meniť uhlíkový filter do digestora raz za 3 až 12 mesiacov. Že je čas na výmenu spoznáte podľa toho, že v kuchyni po varení zostávajú pachy. Niektoré odsávače pár sú vybavené indikátorom výmeny filtra. Ak takýto digestor máte, indikátor určite neignorujte. Dôležité je si uvedomiť, že tento filter nemení teplotu odsatého vzduchu.

Nový uhlíkový filter do digestora vyberajte podľa návodu

Uhlíkových filtrov je na trhu obrovské množstvo a v podstate v tomto segmente neexituje takmer žiadna unifikácia. Preto je najcennejšou radou vybrať nový uhlíkový filter do digestora od výrobcu vášho digestora. V návode odsávaču pár, ktorý doma máte, nájdete presné rozmery a typ filtra. Ak by ste museli filter kupovať od iného výrobcu, najdôležitejšie je sledovať správne rozmery.

Mohlo by vás zaujímať: Prehľad ventilátorov – ktorý si vybrať?

V prípade, že nájdete filter, ktorý je z iného materiálu než váš pôvodný, nemusíte sa báť, že by stratil na výkone. Uvedomte si však aký estetický dopad bude mať takýto filter na váš odsávač pár.

Nech vás neprekvapí tukový filter

Výmena filtra nie je náročná. Neexistuje však univerzálny návod ako filter vymeniť. Každý výrobca totiž používa iný spôsob uchytenia. najlepšou radou je držať sa postupu v návode vášho zariadenia. Pri prvom “rozoberaní” odsávaču pár vás môže zaskočiť, že nájdete filtrov viac. Pred každým uhlíkovým filtrom je totiž vždy umiestnený tukový filter.

Uhlíkový filter do digestora je vždy v kombinácii s tukovým filtrom.

Tieto filtre sú umiestnené ešte pred tými uhlíkovými, aby vzduch zbavili mastnoty a nečistôt. Z hľadiska údržby sú mimoriadne praktické. Sú totiž umývateľné, a tak si nevyžadujú častú výmenu. Niektoré sú vhodné dokonca aj do umývačky riadu, takže vám ušetria čas aj energiu.

Ak zanedbáte čistenie filtrov riskuje okrem zásadného zníženia komfortu v kuchyni aj požiar. Dokonca nejde o extrémny prípad, väčšina odborníkov sa zhoduje, že riziko požiaru je veľmi vysoké.

Na uhlíkový filter do digestoru myslite už pri výbere odsávača pár

Ak sa rozhodujete pre kúpu digestora, dbajte okrem výkonu, veľkosti a dizajnu aj na dostupné filtre. Siahnuť môžete napríklad po modeli Laurel, pri ktorom máte k dispozícii umývateľný tukový filter aj uhlíkový filter. Môžete si ho dokonca vybrať z dvoch veľkostí – 60 alebo 90 centimetrov. A rovnako aj z dvoch farieb – jemnej bielej alebo modernej čiernej.

V prípade ostrovčekových digestorov je dobrou voľbou digestor Baretta s moderným oválnym dizajnom. Tento digestor je dostupný až v štyroch farbách – bielej, striebornej, matnej čiernej a dokonca aj medenej. Je vhodný aj do veľkých kuchýň, a to vďaka výkonu, ktorý pohltí až 650 m³/h vzduchu. Samozrejme, dostupný je hliníkový umývateľný filter na mastnotu a nečistoty aj filter s aktívnym uhlím, ktorý vás spolu s poriadnym výkonom zbaví všetkých pachov.