Všestranná žena: Domáci púpavový sirup
Sirupy sú chutným potešením v každom ročnom období. V lete osviežia, v zime doplnia potrebné vitamíny. A čo tak si namiesto kupovania vyrobiť doma vlastný púpavový sirup? Klarstein creator Všestranná žena ich pripravuje s obľubou aj za pomoci zaváracieho hrnca Konfistar.
„Hrniec krásne uľahčí prácu pri výrobe domácich sirupčekov. Mám k dispozícii teplotný rozsah od 30 do 180 °C a dobu zavárania si môžem nastaviť na 1 či 180 minút, takže som veľmi spokojná,“ hovorí mladá farmárka. Dokáže si tak hravo pripraviť napríklad aj nezvyčajný, ale zdravý púpavový sirup. Chceli by ste skúsiť aj vy?
Ako na domáci púpavový sirup podľa Všestrannej ženy?
V prvom rade je dôležité nazbierať si hlavičky púpavy z čo najmenej znečisteného prostredia, čo najďalej od ciest a prašných miest. Pozor, iba hlavičky, zelené časti pred prípravou otrhajte. Keď máte hotovo, vložte ich do prevarenej a následne vychladenej vody, nechajte 24 hodín macerovať. Potom preceďte a priveďte k varu cca pri 75 °C.
Následne pridajte cukor a citrónovú šťavu. Lahodnú zmes vylejte do fliaš. Fľaše dôkladne uzatvorte a otočte hore dnom. O 24 hodín môžeme ochutnávať. Sirup môžete servírovať studený i teplý, doplniť ďalšími bylinkami alebo ho dokonca využiť ako prísadu do miešaného drinku. Hlavná sezóna púpavy je v apríli a máji, takže sirup z nej bude ideálnym osviežením do slnečných dní.
Mohlo by vás zaujímať: Spoznajte aj ďalšie tipy od našich Klarstein Creators
Samotný púpavový sirup je skvelým pomocníkom pri liečbe dýchacích ťažkostí a podporuje imunitu. Je tiež zdrojom vitamínu C a má priaznivé účinky na pečeň či žalúdok.
Inšpirácie z prírody
Vlastným menom Beáta Slivková je všestranná žena doslova. Na svojom Instagram profile @vsestrannazena sa delí o svoj život na farme, typy na pestovanie zeleniny či byliniek a výroba produktov z nich. Voňavé čaje a sirupy určite navnadia aj vás. „Mojím cieľom je podporiť eko produkciu na Slovensku, a k tomu mi pomáhajú, okrem iného, aj kvalitné spotrebiče,“ dodáva.