Ako udržať čerstvé ovocie a zeleninu čo najdlhšie?
Určite sa vám neraz stalo, že ste objavili ovocie či zeleninu zhnité alebo plesnivé. A napriek tomu, že ste ich mali v chladničke či pivnici, vydržali iba pár dní. Nie vždy je za to zodpovedná len teplota či kvalita potravín. Veľkú úlohu zohráva množstvo ďalších faktorov, ktoré musíte ovplyvniť vy. Ako teda udržať čerstvé ovocie a zeleninu dlhodobo?
Základné pravidlo – neumývať čerstvé ovocie a zeleninu
Samozrejme, každý má rad poriadok. A to nielen ,,na oko“. Preto je prirodzené, že pred tým, ako potraviny vložíte do chladničky, tak ich umyjete. To je však presne to, čo vytvorí úrodnú pôdu pre hnilobu. Ak je zelenina a ovocie príliš špinavé (alebo mokré), utrite ho suchou utierkou.
Chladnička a pivnica (nie)sú vždy vhodnou voľbou
Aj keď sa môže zdať, že v chlade vydrží vždy všetko čerstvé, opak je pravdou. Sú potraviny, ktorým takéto nízke teploty vôbec nesvedčia a strácajú na svojej kvalite, chuti aj čerstvosti. Toto pravidlo platí najmä pre uhorku, papriku a paradajku. Tie si radšej ponechajte na kuchynskej linke v miske, aby ste sa vyhli zmene ich konzistencie. Nikto predsa nemá chuť na ,,gumový“ zeleninový šalát.
Mohlo by vás zaujímať: Moderná kuchyňa nepotrebuje chémiu
Ďalším dôležitým pravidlom v prípade chladničiek je aj čerstvosť potravín. Ak je jedlo nezrelé, určite ho do chladu nedávajte – určite totiž nedozrie, ale zhnije.
Tmy sa nebojte
Pre cibuľu a cesnak nemôžete urobiť nič lepšie, než ich uložiť na chladnejšie, ale najmä tmavé miesto. To platí aj pre zemiaky. Pozor však na dostatočný prísun vzduchu. Ak takéto miesto v domácnosti nemáte, siahnite po praktických krabičkách, ako je napríklad Georgia, sada troch dóz.
Čerstvé ovocie a náročné lesné plody
Čerstvosť jahôd, malín či bobuľového ovocia je večná dilema. Niekedy sa môže zdať, že ich pokazené vyložíte rovno z tašky. Aj tu prinášame jedno riešenie. Zmiešajte ocot s vodou a v tejto zmesi ovocie umyte. Na istý čas tak oddialite vznik plesní a ovocie zároveň aj umyjete.