Nakladaná feta

Nakladaná feta: Ako oceniť krásu tohto tradičného syra

Syr feta je jedným z tých kulinárskych zázrakov, ktorý dokáže premeniť jednoduchý recept na gurmánsky zážitok. A kým tradičný grécky šalát s fetou je všeobecne známy, mnohí ešte neobjavili krásu nakladanej fety. S našim receptom vám ponúkame okno do sveta tohto jedinečného syra a jeho mnohostrannosti.

Prejsť na recept

Tento syr pôvodne pochádza z Grécka a stal sa synonymom pre mäkký, hrudkovitý syr so slanou chut’ou, ktorý sa vyrába prevažne z ovčieho alebo kozieho mlieka. S jej bohatou históriou, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti, sa stala neoddeliteľnou súčasťou mnohých tradičných pokrmov nielen v Grécku, ale aj v celej oblasti Stredomoria.

Rôzne spôsoby prípravy

Feta je vynikajúca sama o sebe, ale tiež sa dá kombinovať s rôznymi prísadami a metódami prípravy. Nakladaná feta, ktorú vám predstavujeme, je len jedným zo spôsobov, ako tento syr oživiť a získať nový, hlbší rozmer chuti. Môžete ju kombinovať s bylinkami, olivovým olejom alebo dokonca sušeným ovocím. Feta sa tiež často pečie, griluje alebo mieša s inými ingredienciami na prípravu omáčok a nátierok.

Feta v kuchyniach sveta

Kým feta je najviac spájaná s gréckou kuchyňou, našla si miesto aj v mnohých iných kulinárskych tradíciách. V bulharskej kuchyni, napríklad, sa používa v tradičných pokrmoch ako sú banicka alebo kjufteta. V Turecku je populárnou súčasťou meze, v Izraeli sa zase často pridáva do šalátov a sendvičov.

História syra feta je bohatá a pestrá, rovnako ako jeho chut’ a vôňa. Ako jeden z najstarších syrov na svete, prináša do našich jedální to najlepšie z tradičnej gréckej kuchyne a zároveň nám dáva možnosť objavovať nové a inovatívne spôsoby jeho použitia.

Takže či už ste dlhoročný milovník fety alebo ste sa s ňou stretli len nedávno, nakladaná feta je skvelým spôsobom, ako znovu objaviť tento vynikajúci syr. Je čas ponoriť sa do sveta chutí a vôní, ktoré ponúka tento tradičný syr, a začať svoju kulinársku cestu s naším receptom na nakladanú fetu.

Hľadáte inšpiráciu na ďalšie recepty? Navštívte náš archív receptov, nájdete tu tipy na jedlá, ku ktorým sa feta hodí ako príloha, ale aj ďalšie recepty na prírpavu toho syru.

Ohodnoťte náš recept!
0

Suroviny

Vyberte počet porcií
200 g syru feta
200 ml olivového oleja
2vetvičky rozmarínu
2vetvičky tymiánu
1PL zrniečok korenia
1 strúčik cesnaku
Pomôcky
Vzduchotesne uzatvárateľný pohár

Nutričné hodnoty

778 Kalórie
11 g Sacharidy
66 g Tuky
25 g Bielkoviny

Postup

1.

Pripravte suroviny

Bylinky umyte a osušte. Nakrájajte ich nadrobno. Cesnak ošúpte a nakrájajte nadrobno. Fetu osušte a nakrájajte na kocky.
Hotovo
2.

Naložte fetu

Všetky prísady nasypeme do vzduchotesnej nádoby a dobre premiešame. Nechajte odpočívať aspoň 12 hodín a dobrú chuť!
Hotovo

Poznámky

Spolu s fetou môžete pridať aj sušené paradajky, olivy, iné bylinky a mnoho ďalšieho. Buďte kreatívni!
Nutričné hodnoty vychádzajú z uvedených surovín a v skutočnosti sa môžu líšiť.
 Uložiť ako PDF