Španielska kuchyňa

Zabudnite na klasické stereotypy o flamenco a býkoch, španielska kuchyňa je skutočným zastupiteľom španielskej kultúry – vášnivá, autentická a plná života. Tak ako každý región Španielska má svoju vlastnú identitu, tak má aj svoju vlastnú jedinečnú gastronómiu. Pridajte sa k nám na túto kulinársku cestu, kde vám predstavíme esenciu španielskej kuchyne.

Čítať viac

História a inšpirácia španielskej kuchyne

Španielska kuchyňa je výsledkom zmesi rôznych kultúrnych vplyvov, ktoré ovplyvnili krajinu počas stáročí. Maurská nadvláda zanechala svoju stopu v podobe výrazných korenín ako je škorica a šafran. Blízkosť Stredozemného mora prispela k tomu, že čerstvé ryby a morské plody sú neoddeliteľnou súčasťou španielskej kuchyne. Rastie tu tiež obrovská škála čerstvého ovocia a zeleniny, čo robí jedlá sviežim a výživným.

Základné ingrediencie španielskej kuchyne

Ak by sme mali identifikovať základné stavebné kamene španielskej kuchyne, boli by to nepochybne olivový olej, cesnak a červené víno. Tieto ingrediencie tvoria základ mnohých tradičných španielskych jedál. Španielsko je tiež jedným z najväčších producentov olivového oleja na svete. Často sa tu tiež stretávame s čerstvými morskými plodmi, bravčovým mäsom, bravčovou šunkou (jamon) a rôznymi syrmi.

Ikony španielskej kuchyne

Medzi najznámejšie španielske jedlá patrí nepochybne paella – ryžové jedlo s morskými plodmi alebo mäsom, ktoré sa pripravuje na otvorenom ohni v špeciálnej panvici. Gazpacho, studená paradajková polievka, je osviežujúcim letným pokrmom, zatiaľ čo tapas sú malé chutné jedlá, ktoré sa často podávajú k poháriku vína alebo piva.

Španielska kuchyňa je symfóniou chutí, vôní a tradícií, ktorá nás zavedie do srdca tejto nádhernej krajiny. Je to skutočná gastronomická skvost, ktorá si zaslúži svoje miesto na svetovom gastro pódiu. Takže ak ste ešte nevyskúšali všetko, čo španielska kuchyňa ponúka, je najvyšší čas to napraviť! V našom archíve nájdete množstvo zaujímavých receptov. Pôvodné, aj mierne upravené, aby sa dali ľahko pripraviť kdekoľvek na svete.

Neváhajte tiež navštíviť náš e-shoop, kde nájdete všetkých pomocníkov do kuchyne, ktorí by sa vám na prípravu španielskych dobrôt mohli hodiť. Od mixérov, cez panvice až po servírovanie vám Klarstein pomôže naozaj so všetkým!